abp Stanisław Gądecki - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Przewodniczący Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego. Prosi w nim o jak najszybsze zmniejszenie obostrzeń dotyczących liczby wiernych w kościołach. List abp Stanisława Gądeckiego zamieszczony został na oficjalnej stronie KEP-u. Abp Stanisław Gądecki nalega na zmniejszenie obostrzeńW wyniku nałożonych przez rząd obostrzeń mających przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, w kościołach oraz innych miejscach kultu religijnego na 15 m2 powierzchni przypadać może tylko jedna osoba. Wprowadzone 4 maja regulacje wynikają z polepszającej się sytuacji pandemicznej w Polsce - ilość osób mogących uczestniczyć w nabożeństwach została zwiększona w porównaniu z tą, która obowiązywała jeszcze w kwietniu. Okazuje się jednak, że dla Episkopatu to wciąż zbyt uciążliwe ograniczenia. Jego przewodniczący, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wystosował do premiera RP oficjalne pismo. Nawołuje w nim do natychmiastowego umożliwienia uczestnictwa w obrzędach religijnych znacznie większej liczbie wiernych. Swoje słowa argumentuje m.in. Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz naukami Jana Pawła II. "Rodzaj dyskryminacji" W swoim liście arcybiskup tłumaczy, że Kościół przez długi czas podchodził do nakładanych przez rząd obostrzeń z dużym zrozumieniem. W sytuacji, gdy sytuacja pandemiczna uległa poprawie, nie może jednak godzić się na ich przedłużanie. We wcześniejszych listach do Pana Premiera przypominałem, że możliwość wyznawania i praktykowania wiary jest niezbywalnym prawem człowieka i wpływa na jego kondycję – sferę duchową, psychiczną i fizyczną, stąd restrykcje w tak ważnej sferze życia społecznego powinny być ograniczone do koniecznego minimum - napisał abp Stanisław Gądecki. Duchowny tłumaczy, że przedłużanie obowiązku zachowywania obostrzeń w kościołach w obecnym stanie poczytane zostać może przez Kościół jako celowe uniemożliwianie wiernym uczestnictwa w nabożeństwach religijnych. Utrzymywanie tak dużych ograniczeń może być postrzegane nie tylko jako rodzaj dyskryminacji, ale ograniczanie wolności religijnej - stwierdził kapłan. Abp Stanisław Gądecki wyraził wdzięczność wobec premiera za troskę o ochronę zdrowia Polek i Polaków; zaznaczył jednak, że w związku z tym, że w kinach i teatrach obłożenie wynosić może 50 % miejsc, a w transporcie publicznym nawet 75 %, kościoły nie powinny być wyjątkiem. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Ksiądz powiedział, że "szczepienia to zbrodnia". Jest reakcja kuriiO. Szustak ostro o Episkopacie: „Do k. nędzy, ręce mi opadają”. Abp Gądecki zaprasza go na rozmowęMinister zdrowia ogłosił, kiedy życie powróci do normalności. "Wychodzimy na ostatnią prostą"Źródło: episkopat.pl
- Przekazuję najlepsze życzenia noworoczne - czytamy w liście z wtorku 7 września podpisanego przez abp. Stanisława Gądeckiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski skierował specjalny list do Wspólnoty Żydów Polskich.Życzenia noworoczne we wrześniu ze strony Konferencji Episkopatu Polski dla wielu wiernych mogą być zaskoczeniem. List zaadresowany został zarówno do Żydów mieszkających w Polsce, ale również do tych żyjących poza granicami kraju.- Niechaj Nowy Rok będzie pełen nadziei - deklaruje w liście przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki.
- Zmarły bp Edward nie podlega już ludzkiemu osądowi - powiedział podczas wtorkowej mszy żałobnej abp Stanisław Gądecki. Dodał, że "sprawa zaniedbań rzuciła cień na jego życie", jednak metropolita poznański stwierdził, że te kwestie nie są w stanie przekreślić wniesionego przez bp. Edwarda Janiaka dobra. Pogrzeb zmarłego hierarchy odbędzie w środę o godzinie 11.Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) podzielił się refleksjami na temat zmarłego bp. Edwarda Janiaka. Nie zabrakło słów uznania dla kontrowersyjnego duchownego oskarżanego o tuszowanie pedofilii wśród księży.- Nie znamy jego najgłębszych motywacji ani tajemnic jego sumienia, podlega ono już tylko trybunałowi miłosiernego Boga - mówił do zgromadzonych abp Gądecki.
Polski Ład mierzy się z potężną krytyką. Do grona niezadowolonych z nowych pomysłów PiS dołącza nawet Episkopat. Abp Stanisław Gądecki wysłał list do premiera, w którym przekonuje, że nie ma zgody na podwyżkę podatków dla księży.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski bezlitośnie skrytykował działania rządu w trakcie pandemii koronawirusa. Abp Stanisław Gądecki zarzuca władzy złamanie konstytucji oraz założeń konkordatu.
Episkopat Polski wyda akta kościelne komisji ds. pedofili pod jednym warunkiem. Duchowni chcą wykazania odpowiednich uprawnień do dysponowania tego typu dokumentami. Do tego czasu nie ujawnią prowadzonych spraw wobec kapłanów, którzy mogli wykorzystywać nieletnich. Od lutego 2021 roku przewodniczący sejmowej komisji ds. pedofilii, Błażej Kmiecik wnioskuje do Episkopatu Polski o wydanie akt wszystkich prowadzonych postępowań kanonicznych wobec księży podejrzanych o wykorzystywanie małoletnich. Mowa o postępowaniach prowadzonych od 1 stycznia 2000 roku do lutego 2021 roku. Urzędnicy wnosili o przedstawienie oryginalnych akt.
W związku ze spodziewanym wzrostem zakażeń abp Stanisław Gądecki zwrócił się do wiernych z ważnym apelem. Przewodniczący Episkopatu wskazał, że decyzją dotycząca szczepienia powinna "uwzględniać wymogi dobra wspólnego".Na oficjalnej stronie Episkopatu Polski pojawił się komunikat arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, który zaapelował do wiernych o "żarliwą modlitwę w intencji zakończenia pandemii".Hierarcha wspomniał przy tym "życie i zdrowie naszych rodaków", a także zwrócił uwagę na chęć uniknięcia kolejnych "rygorystycznych obostrzeń sanitarnych".
W trakcie uroczystości w Wieleniu przewodniczący Episkopatu odniósł się do przyjętego przez Parlament Europejski tzw. raportu Maticia, który reguluje m.in. kwestię aborcji. Zdaniem abp. Gądeckiego "przekroczono wszelkie dotychczasowe granice etyczne, bowiem po raz pierwszy aborcję nazwano prawem człowieka".24 czerwca Parlament Europejski przyjął tzw. raport Maticia, który miałby zobowiązać państwa członkowskie Unii Europejskiej m.in. do zapewnienia obywatelem powszechnego dostępu do aborcji.Jednocześnie wezwano do "zwalczania przeszkód w legalnej aborcji" i zapewniania obywatelom powszechnego dostępu do nowoczesnych metod antykoncepcji. Podkreślono, że zarówno bezpieczny dostęp do aborcji, jak i odpowiednia opieka położnicza należą do praw człowieka.Za przyjęciem projektu rezolucji opowiedziało się 378 głosujących (przy 255 głosach przeciw i 42 wstrzymujących się).
11 czerwca biskupi ponownie dokonali zawierzenia narodu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie abp Stanisław Gądecki przeprosił m.in. za niezdolność do dialogu, agresję, "prywatę" i pedofilię. – Przepraszamy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich – przekazał przewodniczący KEP.W trakcie uroczystości odbywających się w krakowskiej bazylice arcybiskup Gądecki odczytał oświadczenie składane w imieniu Kościoła oraz całego narodu polskiego.W komunikacie padła słynna sentencja Jana Pawła II, wypowiedziana w trakcie pierwszej pielgrzymki papieża do Polski, 2 czerwca 1979: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!
Mateusz Morawiecki zapowiedział zwiększenie limitu wiernych w kościołach. Słowa szefa rządu są wynikiem oficjalnego listu, który w tej sprawie wystosował do niego przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. Mateusz Morawiecki ogłosił, że zmiany nastąpią już w przyszłym tygodniu.
W związku z przypadającą na 25 kwietnia IV. Niedzielą Wielkanocną, zwaną także Niedzielą Dobrego Pasterza, arcybiskup i metropolita poznański Stanisław Gądecki wystosował do wiernych list, w którym objaśniał kluczową dla święta figurę pasterza.Według przywoływanej przez abpa Gądeckiego tradycji biblijnej tytuł pasterza przysługiwał najpierw samemu Bogu, a następnie także Mojżeszowi i Chrystusowi, na których jednak misja pasterska się nie kończy. - Tę pasterską misję Chrystusa kontynuują w Kościele – wybrani przez Niego i powołani – apostołowie i ich następcy biskupi, a także pomocnicy biskupów – kapłani oraz diakoni. Ich pierwszym zadaniem jest duszpasterstwo - tłumaczy w liście metropolita poznański.Pisząc o kapłanach i współczesnym duszpasterstwie, abp Gądecki zwrócił jednak także uwagę na obecny w kościele grzech. - Kościół, w którym byliby sami bezgrzeszni biskupi i kapłani oraz bezgrzeszni świeccy jest utopią - czytamy na stronie archidiecezji poznańskiej.