wtv.pl
abp gądecki - aborcja

Piotr Molecki/East News

Abp Gądecki skomentował rezolucję PE ws. aborcji. "Przekroczono wszelkie dotychczasowe granice etyczne"

28 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W trakcie uroczystości w Wieleniu przewodniczący Episkopatu odniósł się do przyjętego przez Parlament Europejski tzw. raportu Maticia, który reguluje m.in. kwestię aborcji. Zdaniem abp. Gądeckiego "przekroczono wszelkie dotychczasowe granice etyczne, bowiem po raz pierwszy aborcję nazwano prawem człowieka".

24 czerwca Parlament Europejski przyjął tzw. raport Maticia, który miałby zobowiązać państwa członkowskie Unii Europejskiej m.in. do zapewnienia obywatelem powszechnego dostępu do aborcji.

Jednocześnie wezwano do "zwalczania przeszkód w legalnej aborcji" i zapewniania obywatelom powszechnego dostępu do nowoczesnych metod antykoncepcji. Podkreślono, że zarówno bezpieczny dostęp do aborcji, jak i odpowiednia opieka położnicza należą do praw człowieka.

Za przyjęciem projektu rezolucji opowiedziało się 378 głosujących (przy 255 głosach przeciw i 42 wstrzymujących się).

Papież Franciszek

Papież Franciszek wsparł pasterza osób LGBT. "Jesteś kapłanem dla wszystkich"

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki grzmi po decyzji PE

Do głosowania w Parlamencie Europejskim nawiązał w minioną niedzielę odprawiający nabożeństwo w sanktuarium w Wieleniu Zaobrzańskim w archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

Rozpoczynając od wspomnienia "Boga miłującego życie" oraz "nienawidzącego życia szatana", przewodniczący KEP w ostrych słowach ocenił przyjęcie raportu Maticia.

Zdaniem hierarchy już sama nazwa raportu (dotycząca "zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet") ma przywodzić na myśl "język charakterystyczny dla hodowli bydła niż dla rozwoju człowieka".

W opinii abp. Gądeckiego przyjęta przez PE rezolucja przekroczyła znane dotychczas granice etyczne. – Po raz pierwszy w tym dokumencie aborcję nazwano prawem człowieka – mówił w Wieleniu przewodniczący Episkopatu.

Aborcja groźniejsza niż pandemia?

Dodał przy tym, że kwestie zdrowia, edukacji seksualnej czy aborcji "należą do kompetencji legislacyjnych państw członkowskich", przez co rezolucją pogwałcono Powszechną Deklarację Praw Człowieka i europejskie traktaty.

Hierarcha przekonywał, że organizacje pragnące zmian w prawie wiedzą, iż nie uda im się przekonać do swoich poglądów ludzi na poziomie lokalnym. I zapewnił: – Dlatego przyjęły strategię odgórnego wprowadzania swoich pomysłów, przy wykorzystaniu instytucji międzynarodowych i ich autorytetu.

Według abp. Gądeckiego aborcję należy uznać za "pogwałcenie fundamentalnego prawa człowieka do życia". Co więcej, jak zaznaczył, pogwałceniem o tyle "odrażającym", że dotyka osób najsłabszych i najbardziej bezbronnych.

Przywołując statystyki aborcyjne, przewodniczący Episkopatu ocenił, że obecnie to aborcja – nie pandemia – "stanowi największe zagrożenie dla ludzkiego życia na świecie".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: fakt.pl
Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >