wtv.pl > Polska > Abp Gądecki skomentował rezolucję PE ws. aborcji. "Przekroczono wszelkie dotychczasowe granice etyczne"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:53

Abp Gądecki skomentował rezolucję PE ws. aborcji. "Przekroczono wszelkie dotychczasowe granice etyczne"

abp gądecki - aborcja
Piotr Molecki/East News

W trakcie uroczystości w Wieleniu przewodniczący Episkopatu odniósł się do przyjętego przez Parlament Europejski tzw. raportu Maticia, który reguluje m.in. kwestię aborcji. Zdaniem abp. Gądeckiego "przekroczono wszelkie dotychczasowe granice etyczne, bowiem po raz pierwszy aborcję nazwano prawem człowieka".

24 czerwca Parlament Europejski przyjął tzw. raport Maticia, który miałby zobowiązać państwa członkowskie Unii Europejskiej m.in. do zapewnienia obywatelem powszechnego dostępu do aborcji.

Jednocześnie wezwano do "zwalczania przeszkód w legalnej aborcji" i zapewniania obywatelom powszechnego dostępu do nowoczesnych metod antykoncepcji. Podkreślono, że zarówno bezpieczny dostęp do aborcji, jak i odpowiednia opieka położnicza należą do praw człowieka.

Za przyjęciem projektu rezolucji opowiedziało się 378 głosujących (przy 255 głosach przeciw i 42 wstrzymujących się).

Abp Gądecki grzmi po decyzji PE

Do głosowania w Parlamencie Europejskim nawiązał w minioną niedzielę odprawiający nabożeństwo w sanktuarium w Wieleniu Zaobrzańskim w archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

Rozpoczynając od wspomnienia "Boga miłującego życie" oraz "nienawidzącego życia szatana", przewodniczący KEP w ostrych słowach ocenił przyjęcie raportu Maticia.

Zdaniem hierarchy już sama nazwa raportu (dotycząca "zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet") ma przywodzić na myśl "język charakterystyczny dla hodowli bydła niż dla rozwoju człowieka".

W opinii abp. Gądeckiego przyjęta przez PE rezolucja przekroczyła znane dotychczas granice etyczne. – Po raz pierwszy w tym dokumencie aborcję nazwano prawem człowieka – mówił w Wieleniu przewodniczący Episkopatu.

Aborcja groźniejsza niż pandemia?

Dodał przy tym, że kwestie zdrowia, edukacji seksualnej czy aborcji "należą do kompetencji legislacyjnych państw członkowskich", przez co rezolucją pogwałcono Powszechną Deklarację Praw Człowieka i europejskie traktaty.

Hierarcha przekonywał, że organizacje pragnące zmian w prawie wiedzą, iż nie uda im się przekonać do swoich poglądów ludzi na poziomie lokalnym. I zapewnił: – Dlatego przyjęły strategię odgórnego wprowadzania swoich pomysłów, przy wykorzystaniu instytucji międzynarodowych i ich autorytetu. Według abp. Gądeckiego aborcję należy uznać za "pogwałcenie fundamentalnego prawa człowieka do życia". Co więcej, jak zaznaczył, pogwałceniem o tyle "odrażającym", że dotyka osób najsłabszych i najbardziej bezbronnych.

Przywołując statystyki aborcyjne, przewodniczący Episkopatu ocenił, że obecnie to aborcja – nie pandemia – "stanowi największe zagrożenie dla ludzkiego życia na świecie". Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: fakt.pl Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Powiązane