wtv.pl
Abp Stanisław Gądecki pisze do premiera

East News/Piotr Molecki

Arcybiskup Gądecki napisał list do premiera. Chce poluzowania obostrzeń w kościołach

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Przewodniczący Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego. Prosi w nim o jak najszybsze zmniejszenie obostrzeń dotyczących liczby wiernych w kościołach.

List abp Stanisława Gądeckiego zamieszczony został na oficjalnej stronie KEP-u.

Abp Stanisław Gądecki nalega na zmniejszenie obostrzeń

W wyniku nałożonych przez rząd obostrzeń mających przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, w kościołach oraz innych miejscach kultu religijnego na 15 m2 powierzchni przypadać może tylko jedna osoba.

Wprowadzone 4 maja regulacje wynikają z polepszającej się sytuacji pandemicznej w Polsce - ilość osób mogących uczestniczyć w nabożeństwach została zwiększona w porównaniu z tą, która obowiązywała jeszcze w kwietniu.

Okazuje się jednak, że dla Episkopatu to wciąż zbyt uciążliwe ograniczenia. Jego przewodniczący, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wystosował do premiera RP oficjalne pismo.

Nawołuje w nim do natychmiastowego umożliwienia uczestnictwa w obrzędach religijnych znacznie większej liczbie wiernych. Swoje słowa argumentuje m.in. Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz naukami Jana Pawła II.

"Rodzaj dyskryminacji"

W swoim liście arcybiskup tłumaczy, że Kościół przez długi czas podchodził do nakładanych przez rząd obostrzeń z dużym zrozumieniem. W sytuacji, gdy sytuacja pandemiczna uległa poprawie, nie może jednak godzić się na ich przedłużanie.

We wcześniejszych listach do Pana Premiera przypominałem, że możliwość wyznawania i praktykowania wiary jest niezbywalnym prawem człowieka i wpływa na jego kondycję – sferę duchową, psychiczną i fizyczną, stąd restrykcje w tak ważnej sferze życia społecznego powinny być ograniczone do koniecznego minimum - napisał abp Stanisław Gądecki.

Duchowny tłumaczy, że przedłużanie obowiązku zachowywania obostrzeń w kościołach w obecnym stanie poczytane zostać może przez Kościół jako celowe uniemożliwianie wiernym uczestnictwa w nabożeństwach religijnych.

Utrzymywanie tak dużych ograniczeń może być postrzegane nie tylko jako rodzaj dyskryminacji, ale ograniczanie wolności religijnej - stwierdził kapłan.

Abp Stanisław Gądecki wyraził wdzięczność wobec premiera za troskę o ochronę zdrowia Polek i Polaków; zaznaczył jednak, że w związku z tym, że w kinach i teatrach obłożenie wynosić może 50 % miejsc, a w transporcie publicznym nawet 75 %, kościoły nie powinny być wyjątkiem.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: episkopat.pl

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >