wtv.pl > Polska > Abp Gądecki przeprosił za "grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:51

Abp Gądecki przeprosił za "grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich"

abp gądecki - kraków
Piotr Molecki/East News

11 czerwca biskupi ponownie dokonali zawierzenia narodu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie abp Stanisław Gądecki przeprosił m.in. za niezdolność do dialogu, agresję, "prywatę" i pedofilię. – Przepraszamy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich – przekazał przewodniczący KEP.

W trakcie uroczystości odbywających się w krakowskiej bazylice arcybiskup Gądecki odczytał oświadczenie składane w imieniu Kościoła oraz całego narodu polskiego.

W komunikacie padła słynna sentencja Jana Pawła II, wypowiedziana w trakcie pierwszej pielgrzymki papieża do Polski, 2 czerwca 1979: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

Kościół przeprosił za grzechy

Kontynuując odczytywanie aktu zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, przewodniczący KEP przeprosił za grzechy "indywidualne i społeczne".

W imieniu Kościoła i narodu Polskiego hierarcha przepraszał m.in. "za brak szacunku dla życia, także tego najsłabszego, ukrytego pod sercem matki", nałogi, uzależnienia czy "partyjniactwo".

Najszerzej komentowany był jednak fragment, w którym abp Gądecki nawiązał do przypadków pedofilii wewnątrz instytucji.

Przepraszamy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, popełnione zwłaszcza przez niektórych duchownych – mówił w Krakowie metropolita poznański. Wspomniał przy tym "grzechy zaniedbania" popełnione przez przełożonych księży-pedofilów.

Hierarcha zaapelował też o uwolnienie od "wzajemnej nienawiści i pogardy".

W swoim stylu kilka słów wypowiedział też metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który powrócił myślami do 1920 roku, wspominając szykujący "zupełnie nowy ład" przemarsz "ateistycznej" Armii Czerwonej.

Warto przypomnieć, że w lipcu 1920 roku dokonano historycznego poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa na Jasnej Górze. Rok później akt ponowiono w bazylice w Krakowie.

W miniony piątek 11 czerwca 2021 roku nawiązano do setnej rocznicy tego wydarzenia. Akt odczytano we wszystkich parafiach w kraju.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV | Episkopat.pl

Zdjęcie główne: East News

Powiązane