wtv.pl
W liście do wiernych abp Stanisław Gądecki poruszył temat pedofilii w kościele.

Piotr Molecki/East News

Abp Gądecki: Są grzechy, które – jak przestępstwa wobec nieletnich – dyskwalifikują księdza

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W liście na przypadającą 25 kwietnia Niedzielę Dobrego Pasterza arcybiskup i metropolita poznański Stanisław Gądecki zwrócił uwagę na problem księży dopuszczających się przestępstw na nieletnich. Stwierdził zarazem, że procedury obowiązujące w

W związku z przypadającą na 25 kwietnia IV. Niedzielą Wielkanocną, zwaną także Niedzielą Dobrego Pasterza, arcybiskup i metropolita poznański Stanisław Gądecki wystosował do wiernych list, w którym objaśniał kluczową dla święta figurę pasterza.

Według przywoływanej przez abpa Gądeckiego tradycji biblijnej tytuł pasterza przysługiwał najpierw samemu Bogu, a następnie także Mojżeszowi i Chrystusowi, na których jednak misja pasterska się nie kończy. 

- pasterską misję Chrystusa kontynuują w Kościele – wybrani przez Niego i powołani – apostołowie i ich następcy biskupi, a także pomocnicy biskupów – kapłani oraz diakoni. Ich pierwszym zadaniem jest duszpasterstwo - tłumaczy w liście metropolita poznański.

Pisząc o kapłanach i współczesnym duszpasterstwie, abp Gądecki zwrócił jednak także uwagę na obecny w kościele grzech. - Kościół, w którym byliby sami bezgrzeszni biskupi i kapłani oraz bezgrzeszni świeccy jest utopią - czytamy na stronie archidiecezji poznańskiej.

Abp Stanisław Gądecki o pedofilii w kościele

Abp Gądecki zastrzegł przy tym, że "są również grzechy, które – jak przestępstwa popełnione wobec nieletnich – dyskwalifikują księdza i odbierają mu prawo do służby kapłańskiej", sugerując zarazem, że kościelne procedury wdrażane w przypadkach pedofilii wśród księży są surowsze od tych przewidywanych przez kodeks cywilny.

Według metropolity poznańskiego w ostatnich latach w archidiecezji z powodu przestępstw na nieletnich ze stanu kapłańskiego wydalonych zostało dwóch księży. Z kolei kilku innych księży miało zostać odsuniętych od pracy z dziećmi i młodzieżą. Równocześnie wdrożono wobec nich także procedury prawa cywilnego

Zaznaczając, że "każde wykorzystanie osób niepełnoletnich domaga się potępienia i wymaga naprawiania wyrządzonych krzywd", abp Gądecki sprzeciwił się jednak w liście do wiernych rzekomemu wyolbrzymianiu problemu pedofilii w kościele.

- W przestrzeni publicznej pojawiają się (...) opinie – powielane przez niektóre media – utrzymujące, jakoby problem pedofilii dotyczył jedynie księży i to w skali masowej. W ten sposób rodzą się stereotypy, które niszczą zaufanie do duszpasterzy - czytamy w liście.

- Tymczasem grzechy kapłanów, które należy zdecydowanie potępić, nie mogą dyskredytować samej misji kapłańskiej, która pozostaje wielka i czysta - przekonuje abp Stanisław Gądecki.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Archidiecezja Poznańska / archpoznan.pl

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >