wtv.pl
Abp Gądecki i Jarosław Kaczyński

Jan Bielecki/East News, Andrzej Iwanczuk/Reporter

Abp Gądecki krytykuje rząd PiS. Wszystko za sprawą ograniczeń nałożonych na Kościół w czasie pandemii

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski bezlitośnie skrytykował działania rządu w trakcie pandemii koronawirusa. Abp Stanisław Gądecki zarzuca władzy złamanie konstytucji oraz założeń konkordatu.

Przewodniczący KEP atakuje władzę

W czwartek Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała artykuł napisany przez abpa Stanisława Gądeckiego, pt. "Duszpasterstwo po pandemii". W jego treści duchowny skupił się na potrzebach zachowania silniejszej więzi polskiego Kościoła z wiernymi.

Oprócz tego, obszernie poruszył temat obostrzeń, jakie na instytucję nałożył w czasie pandemii koronawirusa polski rząd. W swojej krytyce, jaką przedstawił na łamach artykułu przewodniczący KEP, nie pozostawił na polskiej władzy suchej nitki.

Zdaniem duchownego, doszło do złamania polskiej konstytucji oraz założeń konkordatu. Jak napisał arcybiskup, wprowadzone regulacje dotyczące ograniczenia działalności kościołów mogłyby zostać wprowadzone jedynie w przypadku stanu nadzwyczajnego, którego rząd ostatecznie nie zdecydował się ogłosić.

W zaistniałej sytuacji władza miała, zdaniem abpa Gądeckiego, znacznie przekroczyć swoje uprawnienia i złamać konkordat, zapewniający Kościołowi suwerenność i autonomię.

Państwo nie zdało egzaminu?

Jak zaznaczył duchowny, w ciągu dwóch tysięcy lat historii Kościoła nie zdarzyła się sytuacja niedopuszczania części wiernych do uczestnictwa we mszy świętej, do której doprowadził w czasie pandemii polski rząd.- Nie wydarzyło się też podczas wojen, bombardowań czy w czasach zarazy, często dotykającej ludność naszego kraju - napisał abp Gądecki. - Dokonano w ten sposób aktów, które do tej pory przysługiwały na mocy prawa kanonicznego tylko władzy kościelnej, i tylko z najpoważniejszych przyczyn - dodał.

Jak stwierdził hierarcha, rząd nie podejmował żadnej dyskusji z przedstawicielami Kościoła, a podejmowane decyzje ogłaszał nawet zaledwie na kilka godzin przed ich wdrożeniem.

Zdaniem arcybiskupa, polski Kościół "został potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe, jako dziedzina niekonieczna do życia".

Oprócz rządu, przewodniczący KEP skrytykował również działalność "internetowych kaznodziejów", którzy, w jego przekonaniu, bardziej skupiają się na sobie niż na szerzeniu wiary, a także naukę zdalną licealistów i studentów, która doprowadzić miała do "manipulacji młodymi ludźmi podczas tzw. marszów".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Ile nadmiarowych zgonów w czasie pandemii odnotowano w Polsce? Badacze mówią o większej liczbie niż oficjalne dane rządu

  • Rząd chce zaostrzyć przepisy dot. obowiązku szczepień

  • Pogróżki pod adresem znanej dziennikarki Polsatu. Przeciwnik szczepień chce zemsty na Agnieszce Gozdyrze?

źródło: ekai.pl, wtv.pl
zdjęcie główne: Jan Bielecki/East News, Andrzej Iwanczuk/Reporter

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >