wtv.pl > Polska > Limity wiernych w kościołach się zmienią? Mateusz Morawiecki zapowiada
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:51

Limity wiernych w kościołach się zmienią? Mateusz Morawiecki zapowiada

Mateusz Morawiecki o obostrzeniach w kościołach
East News/Piotr Molecki, Jan Bielecki

Mateusz Morawiecki zapowiedział zwiększenie limitu wiernych w kościołach. Słowa szefa rządu są wynikiem oficjalnego listu, który w tej sprawie wystosował do niego przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Mateusz Morawiecki ogłosił, że zmiany nastąpią już w przyszłym tygodniu.

Nacisk na Mateusza Morawieckiego

7 czerwca na oficjalnej stronie Konferencji Episkopatu Polski pojawił się oficjalny list abpa Stanisława Gądeckiego skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego. Duchowny nalegał w nim na złagodzenie obostrzeń obowiązujących w kościołach.

Chodzi o limit wiernych, którzy mogą uczestniczyć w nabożeństwach. W tej chwili na 15 m2 powierzchni świątyni przypadać może tylko 1 osoba. Zdaniem hierarchy, który zwrócił uwagę na zwiększenie limitów m.in. w placówkach kultury, czy transporcie publicznym, jest to niesprawiedliwe.

Abp Stanisław Gądecki stwierdził, że działanie rządu może zostać odczytane jako "rodzaj dyskryminacji" i uderza w wolność wyznawania kultu religijnego, który zagwarantowany jest przez Konstytucję.

W swoim liście kapłan nalegał na podjęcie przez premiera natychmiastowych decyzji, które doprowadzą do złagodzenia obostrzeń nałożonych na kościoły.

Premier ulega

Podczas konferencji z 8 czerwca Mateusz Morawiecki odniósł się do żądań przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Zapowiedział, że już wkrótce nastąpią zmiany w obostrzeniach w miejscach kultu.

- W wyniku tych dyskusji z ostatnich kilku dni podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby - podobnie jak to jest w innych miejscach - te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły także mogły być nawiedzane w większych grupach osób - poinformował premier. - Dlatego ta decyzja, która będzie obowiązywała od najbliższego tygodnia, dotyczy właśnie również kościołów - dodał.

Szef rządu ogłosił, że celem będzie ustanowienie regulacji, wg których w świątyniach, podobnie jak chociażby w kinach, czy teatrach, zajęta będzie mogła być połowa dostępnych miejsc.

Mateusz Morawiecki poinformował, że szczegóły dotyczące nowych limitów osób, które wprowadzone mają zostać od przyszłego tygodnia, poznamy już 10 czerwca. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: ekai.pl, polsatnews.pl

Powiązane