wtv.pl > Prl

Prl

PRL to skrót od Polska Rzeczpospolita Ludowa, oficjalnej nazwy polskiego państwa między 1952 a 1989 rokiem. Potocznie używa się również określenia Polska Ludowa (dla tego okresu z włączeniem lat 1945-1952). Było to państwo, przez cały okres swojego trwania, zależne od Związku Sowieckich Republik Radzieckich, choć nie pozostające jego częścią. Władzę sprawowała w niej Polska Zjednoczona Partia Robotnicza.

nie żyje józef przybylski
19.03.2022 08:50 Zmarł Józef Przybylski, wybitny działacz opozycji antykomunistycznej i "Solidarności". Miał 78 lat

Nie żyje Józef Przybylski, działacz polskiej opozycji w czasach komuny i członek "Solidarności". Jeden z sygnatariuszy pamiętnego porozumienia z sierpnia 1980 roku zmarł w nocy z piątku na sobotę.Józef Przybylski przyszedł na świat 2 stycznia 1943 roku w miejscowości Firlej w województwie lubelskim. Szczegóły śmierci legendarnego działacza przytacza Polsat News.

anna szulc
19.03.2022 08:47 Gwiazda telewizji Anna Szulz odeszła z TVP. Co teraz robi?

Anna Szulc pojawiła się na antenie TVP jeszcze w latach 70., a widzowie publicznego nadawcy mieli okazje obserwować jej rozwój przez blisko 30 lat. Jak sama twierdziła, w wielu punktach swojego zawodowego życia "zderzała się ze ścianą". Po odejściu z Telewizji prezenterka poświęciła się rodzinie.Anna Szulc zadebiutowała na małym ekranie przeszło cztery dekady temu. Polki i Polacy pamiętający czasu komuny, z pewnością rozpoznają twarz prowadzącej takich programów jak choćby "Telewizjer" czy "Antena".Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie Szulc została filolożką romańską, postanowiła poświęcić się tłumaczeniom. Jej kariera przyjęła jednak zgoła inny kierunek po wzięciu udziału w konkursie dla spikerek.Jak przypomina WP, Annę Szulc wypatrzyła słynna Irena Dziedzic, która w kolejnych latach uczyła młodą prezenterkę pracy z kamerą.

Historia Jerzego Zelnika
19.03.2022 08:43 Wspierał Kaczyńskiego, działał w kampanii Dudy. Namówił żonę do aborcji i współpracował z SB, po latach żałuje

Jerzy Zelnik to jeden z najciekawszych polskich aktorówArtysta miał niezwykle burzliwe życie, pełne wzlotów i upadkówDziś znany jest ze swoich prawicowych poglądów politycznychŻycie Jerzego Zelnika bywało bardziej zaskakujące, niż ktokolwiek mógłby przewidzieć.

wtv
19.03.2022 08:41 Chwila nostalgii. 10 rzeczy, które pamięta każdy, urodzony w PRL

Polska Rzeczpospolita Ludowa, to nazwa państwa polskiego w latach 1952-1989. Choć okres ten mamy już dawno za sobą, to po dziś dzień wywołuje wiele kontrowersji i zainteresowania oraz ma liczne grono zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Wśród nich można znaleźć osoby w każdym wieku. Poprzez tych najstarszych, którzy życie w PRL-u poznali na własnej skórze, do tych najmłodszych, którzy znają PRL tylko z opowieści i filmów. Oto 10 rzeczy, które z PRL-em kojarzy każdy.

wtv
19.03.2022 08:41 Budynki, które były ikonami PRL. Niektóre z nich już zburzono

Budownictwo minionej epoki PRL stawiało na masowość i zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jak największej grupy obywateli, ale także na kulturę, powiew świeżości oraz na socrealistyczną potęgę i nowoczesność, tak wówczas pojmowaną. Wiele budynków, powstałych w tamtych czasach, wciąż istnieje i funkcjonuje we współczesnej Polsce, niektóre zaś możemy podziwiać już tylko na archiwalnych zdjęciach.

wtv
19.03.2022 08:32 Był uwielbianą, dziecięcą gwiazdą PRL-u. Został pochowany w kwaterze dla bezdomnych, jego grób może przestać istnieć

Okres PRL to czas, który obecnie wspominany jest z wielkim sentymentem przez osoby wówczas dorastające. Wolimy pamiętać miłe fragmenty tego czasu w historii, jednak nie ulega wątpliwości, że to właśnie wtedy miał miejsce prawdziwy rozkwit polskiej sztuki kinematografii. Powstały kultowe produkcje, a cytaty z nich do dziś powtarzane są przez wiele osób. Przenikły one do popkultury i trudno wyobrazić sobie świat bez zabawnych tekstów chociażby z "Misia" Barei. W tym przypadku kariera aktorska dziecięcej gwiazdy potoczyła się w najgorszym z możliwych wypadków. Życie mogło zaoferować mu zdecydowanie więcej, niestety nałóg okazał się silniejszy.

wtv
19.03.2022 08:28 Znany dziennikarz zmarł w dziwnych okolicznościach, bo był na tropie niewygodnej sprawy? Po latach nowe wątki

Marek Pomykała zaginął w 1997 r.Tuż przed śmiercią badać miał sprawę dotyczącą podwójnego zabójstwaPrzed świętami Bożego Narodzenia ponownie otwarto sprawę jego śmierciNiezwykle kontrowersyjna sprawa śmierci Marka Pomykały ponownie ujrzy światło dzienne.

W niektórych domach znajdować się mogą cenne monety z PRL
19.03.2022 08:18 Przeszukaj szuflady, stare monety mogą być warte nawet 10 tys. złotych. O tym czy masz w domu pieniądz warty fortunę przesądza jeden szczegół

Masz monety z PRL? Może się okazać, że właśnie twoje pieniądze sprzedane zostaną na aukcji za wartość zdecydowanie wyższą niż ta nominalna.Michał Niemczyk z Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk w rozmowie z money.pl na przykładzie 10 złotówki wskazuje, że monety z PRL mogą zostać sprzedane za naprawdę spore pieniądze. Nie wszyscy jednak mogą oczekiwać, że ich pieniądze wycenione zostaną równie wysoko. Dość istotne w tej kwestii są szczegóły.