wtv.pl
Historia Jerzego Zelnika

East News/Tricolors

Wspierał Kaczyńskiego, działał w kampanii Dudy. Namówił żonę do aborcji i współpracował z SB, po latach żałuje

14 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Jerzy Zelnik, choć w ostatnich latach bardzo rzadko spotykany na ekranach, wciąż jest aktorem, który budzi ogromne emocje. Jego jasne poglądy polityczne i obfitujące w interesujące wydarzenia życie, sprawia że 75-letniemu artyście wciąż zdarza się

  • Jerzy Zelnik to jeden z najciekawszych polskich aktorów

  • Artysta miał niezwykle burzliwe życie, pełne wzlotów i upadków

  • Dziś znany jest ze swoich prawicowych poglądów politycznych

Życie Jerzego Zelnika bywało bardziej zaskakujące, niż ktokolwiek mógłby przewidzieć. 

Historia Jerzego Zelnika

W ostatnich latach, Jerzy Zelnik pojawia się w mediach głównie w kontekście swoich sympatii politycznych. Aktor nie stroni od bezkompromisowego wygłaszania swoich poglądów i wsparcia wobec Prawa i Sprawiedliwości. Udzielał się w kampanii prezydenta Andrzeja Dudy, otwarcie też popierał działalność partii Jarosława Kaczyńskiego. 

Przez tego rodzaju szufladkowanie, bądź co bądź, wywołane przez Zelnika na własne życzenie, wielu zapomina o imponującym dorobku artystycznym aktora, a w istocie, artysta ma czym się pochwalić, a jego filmografia jest obszerna i bardzo znacząca dla rozwoju polskiego kina.

Późniejszy odtwórca roli Ramzesa XIII urodził się w 1945 r. w Krakowie, ale edukował się już w Warszawie. Po ukończeniu VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana, zdecydował się złożyć dokumenty na Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Utalentowany aktor bez większych problemów dostał się na uczelnię. 

W 1964 r. Jerzy Zelnik został zwerbowany przez Służbę Bezpieczeństwa, z którą współpracował ponad 2 lata. Ten niewygodny fakt z życia, aktor starał się ukryć przed opinią publiczną, a na światło dzienne informacje na ten temat wypłynęły dopiero 50 lat później, gdy sprawę przedstawiła "Gazeta Wyborcza". Artysta w świetle zarzutów, nie wypierał się związku ze służbami PRL-u, wygłosił też jasne stanowisko. 

Ze swej strony zapewniam, że stanę w tej sprawie prawdzie. Już teraz proszę o wybaczenie osoby, które mogłem skrzywdzić - pisał w oświadczeniu, które opublikowane zostało przez Telewizję Republika. 

"Faraon" punktem zwrotnym

W tym mrocznym okresie, aktor nie ukończywszy jeszcze studiów, otrzymał ofertę zagrania głównej roli w przełomowym filmie Jerzego Kawalerowicza, "Faraon". Nieznany nikomu amator wcielił się nieoczekiwanie w główną postać dzieła, Ramzesa XIII-ego. Niezwykle wysokobudżetowa, jak na tamte czasy, polska produkcja spotkała się z ogromnym entuzjazmem kinomanów oraz krytyków. Obraz otrzymał również nominację do Oscara, ale statuetkę Kawalerowiczowi ostatecznie sprzątnął sprzed nosa Claude Lelouch i jego "Kobieta i mężczyzna". 

Po tym sukcesie, kariera Jerzego Zelnika wystrzeliła jak z procy, a aktor mógł cieszyć się kilkoma propozycjami ról rocznie. W 1968 r. ukończył studia i po raz pierwszy pojawił się na deskach teatru, w spektaklu "Puzuk, czyli uporczywa niemożność koncentracji" na podstawie dzieła Vaclava Havla. 

Wkrótce poznał też swoją przyszłą żonę, Urszulę. Do tej pory Jerzy Zelnik był zadeklarowanym ateistą, ale ukochana skłoniła go do przyjęcia katolicyzmu. W 1969 r. przyjął chrzest, a jeszcze przed ślubem jego wybranka zaszła w ciążę. Para zdecydowała się wówczas na bardzo radykalny krok. Nie chcąc, by dziecko utrudniło im karierę i pozbawiło atutów młodzieńczego życia, postanowili o przeprowadzeniu aborcji, na którą szczególnie nalegał aktor. 

Niedługo później Jerzy i Urszula stanęli przed ołtarzem i ślubowali sobie wierność i uczciwość małżeńską. Niestety, różnie z tym bywało - aktor wielokrotnie zdradzał swoją żonę, co ukochana za każdym razem mu przebaczała. W latach 80. para, mimo sprzeciwów lekarzy w trosce o zdrowie Urszuli, postanowiła raz jeszcze postarać się o dziecko. W 1981 r. na świat przyszedł ich syn, Mateusz

Małżeństwo państwa Zelników, pełne wzlotów i upadków, trwało aż do 2014 r., kiedy to Urszula zmarła w wyniku wylewu krwi do mózgu. W rozmowie z "Retro" aktor podkreślił, że nie poszukuje kolejnej miłości, jest mu ona niepotrzebna do szczęścia. Cieszy się sukcesami swojego syna, Mateusza i trojgiem ukochanych wnucząt

Jerzy Zelnik przez lata wielokrotnie gościł na ekranach kinowych i telewizyjnych. Występował u tak wybitnych twórców jak Andrzej Wajda, Walerian Borowczyk, czy Władysław Pasikowski. Filmografię aktora zamyka "Smoleńsk" Antoniego Krauze, niestety jeden z najsłabszych filmów, w jakich wystąpił artysta. 

źródło: wp.pl, newsweek.pl, filmpolski.pl, filmweb.pl

Tagi:

AborcjaPRLPolskaAndrzej DudaPrawo i Sprawiedliwość

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >