wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Chwila nostalgii. 10 rzeczy, które pamięta każdy, urodzony w PRL

21 Listopada 2019

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

PRL to według wielu słusznie miniona epoka. Jednak zachowało się z niej wiele wspomnień, które do dziś są przywoływane przez obywateli, a niektóre kultowe rzeczy z tego okresu nie poszły w zapomnienie.

Polska Rzeczpospolita Ludowa, to nazwa państwa polskiego w latach 1952-1989. Choć okres ten mamy już dawno za sobą, to po dziś dzień wywołuje wiele kontrowersji i zainteresowania oraz ma liczne grono zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Wśród nich można znaleźć osoby w każdym wieku. Poprzez tych najstarszych, którzy życie w PRL-u poznali na własnej skórze, do tych najmłodszych, którzy znają PRL tylko z opowieści i filmów. Oto 10 rzeczy, które z PRL-em kojarzy każdy.

10 kultowych rzeczy z czasów PRL

1. Kolejki - był to codzienny widok na ulicach polskich miast. Ludzie potrafili stać godzinami, często już od wczesnych godzin porannych, w długich kolejkach do sklepów. Zdarzało się jednak tak, że zamiast towarów ujrzeć można było puste półki. 

2. Kartki na żywność - były to bony bądź kupony uprawniające do nabycia określonych towarów. Liczyły się niekiedy bardziej niż pieniądze. Pierw zostały wprowadzone na cukier, a za kilka lat na kartki kupowało się już niemal wszystko, między innymi chleb, mięso, czekoladę, a nawet alkohol.

3. Stare telewizory - posiadanie telewizora było w PRL-u czymś wyjątkowym i był on towarem luksusowym. Do tych najpopularniejszych zalicza się telewizory marki Rubin i Neptun. Rzeczą bardzo odróżniającą dawne telewizory, od tych, które znamy dzisiaj, prócz wyglądu i czarno-białego obrazu, jest także brak pilota oraz możliwość oglądania tylko dwóch stacji.

4. Meblościanka - posiadanie meblościanki było w czasach PRL prawdziwym hitem, głównie w latach 70. i 80. Meblościanki były niezwykle modne i popularne, znajdywały się niemal w każdym domu. Typowa meblościanka składała się z kilku segmentów posiadających wspólne ścianki boczne. Po zamontowaniu zajmowała często całą ścianę. Największym luksusem było posiadanie tak zwanej meblościanki "na wysoki połysk".

5. Kasety VHS - wideorewolucja przypada na okres PRL. Pierwszym magnetowidem wykorzystującym kasety VHS był JVC HR-3300, wprowadzony na rynek w 1976 roku. Kilka lat później VHS stał się domowym standardem wideo.

6. Radio Unitra Adam - na tym sprzęcie słuchało się zagranicznych hitów emitowanych przez Radio Luxemburg, głównie przez nastolatków. Dorośli używali Adama głównie do słuchania Radia Wolna Europa.

7. Półkotapczan - znajdował się najczęściej w pokoju dziecięcym i według wielu był bardzo funkcjonalny i praktyczny. Stanowił część regału lub meblościanki. Ukryty w środku tapczan rozkładało się przed snem wysuwając go do przodu.

8. Gramofony - zanim nastąpiły czasy magnetofonów, rządziły gramofony lampowe Bambino, produkowane od 1963 roku. Słuchano się na nich polskich płyt winylowych, takich artystów jak np. Maryla Rodowicz i Czerwone Gitary, oraz z nieco większym trudem zdobywanych płyt zagranicznych zespół, takich jak np. Rolling Stones czy The Beatles.

9. Saturator - była to uliczna wersja domowego syfonu. Sprzedawano z niego wodę sodową, w wersji z sokiem lub bez, potocznie nazywaną "gruźliczanką". 

10. Polo Cocta - polski odmiennik Coca-Coli, produkowany do początku lat 90. Miał swój charakterystyczny smak i często brakowało w nim bąbelków. Na etykiecie Polo Cocty można było przeczytać: "Napój gazowany słodzony z dodatkiem naturalnych substancji smakowo-aromatycznych. Barwiony. Zawiera kofeinę".

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >