wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Budynki, które były ikonami PRL. Niektóre z nich już zburzono

25 Listopada 2019

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

PRL to już dawno miniona epoka, która pozostawiła po siebie wiele zabytkowych budynków. Miejsca te były prawdziwymi ikonami komunistycznej Polski. Niektóre z nich istnieją po dziś dzień, niektórych już nie ma, gdyż uległy wybur

Budownictwo minionej epoki PRL stawiało na masowość i zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jak największej grupy obywateli, ale także na kulturę, powiew świeżości oraz na socrealistyczną potęgę i nowoczesność, tak wówczas pojmowaną. Wiele budynków, powstałych w tamtych czasach, wciąż istnieje i funkcjonuje we współczesnej Polsce, niektóre zaś możemy podziwiać już tylko na archiwalnych zdjęciach.

Architektoniczne ikony PRL - top 5

1. Rotunda PKO - budynek banku PKO, który znajdował się w latach 1966-2017 przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie. Był częścią Ściany Wschodniej, wybudowanej w latach 1960-1969. Budynek miał charakterystyczny okrągły kształt i był cały przeszklony, przez co robił wrażenie bardzo nowoczesnego. Został zaprojektowany przez Jerzego Jakubowicza, a jego stalowa konstrukcja przez Stanisława Więcek i Włodzimierza Wojnowskiego. 15 lutego 1979 w wyniku wybuchu gazu budynek został zniszczony w ok. 70%, a śmierć poniosło 49 osób, a 110 zostało rannych. Rotunda uznawana jest za jeden z kilku najbardziej znanych symboli i miejsc na mapie Warszawy. W marcu 2017 roku rozpoczęto rozbiórkę Rotundy, a w jej miejscu ma powstać nowa Rotunda, o takim samym kształcie.

2. Falowiec - falowce charakteryzowały się swoją wyjątkową długością i kilkukrotnie załamaną linią zabudowy. Dla jednych jest to architektoniczny koszmar epoki PRL-u, dla innych obiekty kultowe. Do najpopularniejszego przedstawiciela tego rodzaju budynku, zalicza się falowiec w Gdańsku, mieszczący się przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Ma blisko kilometr długości i jest najdłuższym budynkiem w Polsce oraz drugim pod względem długości budynkiem mieszkalnym w Europie.

3. Pałac Kultury i Nauki - jest to najwyższy budnek w Polsce i niewątpliwie najbardziej rozpoznawalne miejsce w Warszawie, uznane powszechnie za jej symbol. Pałac jest „darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, w ramach rekompensaty za działania wojenne. Wybudowany został w latach 1952-1955, według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Jego architektura stanowi mieszankę socrealizmu i polskiego historyzmu. Pałac Kultury i Nauki od zawsze przyciągał tłumy, zarówno turystów, jak i mieszkanców, korzystających chętnie z jego dobrodziejstw kulturalnych. Znajduje się w nim m.in. muzeum, kino, teatr i pływalnia.

4. Kino Moskwa w Warszawie - legendarne, uwielbiane przez Warszawiaków i niestety nieistniejące już kino, znajdujące się w latach 1950-1996 przy ulicy Puławskiej 19 w Warszawie. Było to największe i zarazem najnowocześniejsze kino w powojennej Warszawie.

5. Nowa Huta - jedna z dzielnic Krakowa, której budowę rozpoczęto w 1949 roku. Jest to urbanistyczna koncepcja oparta na połowie klasycznego miasta renesansowego, połączona ze specyficzną kompozycją. Sprawia wrażenie harmonijnego, dobrze przemyślanego projektu. Sercem Nowej Huty jest Plac Centralny, z charakterystyczną zabudową. Dzisiaj Nowa Huta jest nie tylko symbolem socrealizmu, ale i najbardziej zieloną dzielnicą Krakowa.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >