Sojusz Lewicy Demokratycznej to jedno z największych ugrupowań w Polsce, określających się, jako lewicowe. Od 1993 do 1997 roku tworzyło większościowy rząd razem z reprezentantami PSL. Od 2005 roku pozostaje w opozycji. SLD bywa uważane za kontynuację komunistycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Politycznej, z której wywodziła się część jego członków.
11 czerwca Wiosna zakończyła Zgromadzenie Ogólne Partii. Niejednomyślnie podjęto decyzję o rozwiązaniu organizacji. Oficjalny komunikat wydał Maciej Kopiec. Skontaktowaliśmy się z politykiem, który wyjaśnił, co dalej. W rozmowie z naszą redakcją poseł Wiosny z Rybnika wskazał, że decyzja o charakterze formalnym stanowi formę integracji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Obie partie połączą się w Nową Lewicę. - Politycy i polityczki Wiosny zapiszą się do Nowej Lewicy. Jest to zdecydowana większość, o ile nie wszyscy z nas - poinformował Maciej Kopiec. Zgromadzenie Ogólne Partii @wiosnabiedronia podjęło właśnie niejednomyślnie uchwałę o rozwiązaniu Wiosny. Smutno, bo temu projektowi poświęciłem ogromną cześć życia i traktuję go niezwykle osobiście. Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie✌️#Wiosna 2017-2021— Maciej Kopiec (@KopiecMaciej) June 11, 2021
Aleksander Kwaśniewski skomentował ewentualne poparcie PiS-u przez Lewicę przy kolejnych głosowaniach. Były prezydent przekazał, że niczego nie wyklucza. – Istotą demokracji jest to, że opozycja potrafi znaleźć ważne elementy dla Polski, żeby głosować razem z rządzącymi.Od czasu wtorkowego głosowania nad ratyfikacją unijnego Funduszu Odbudowy, w którym posłowie PSL, Polski 2050 oraz Lewicy zagłosowali razem z rządem Prawa i Sprawiedliwości, media nie ustają w sugerowaniu, że wkrótce powstanie "nowa koalicja", w której PiS i lewicowe ugrupowania połączyłyby swoje siły.W minionym tygodniu o "zdradzie opozycji" opowiadał lider PO Borys Budka, a część członków Zjednoczonej Prawicy wyrażała nadzieję, że w sprawie współpracy Lewicy z partią rządzącą nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa.
Tadeusz Ferenc rezygnuje z funkcji prezydenta RzeszowaOficjalne informacje mają zostać przekazane podczas jutrzejszej konferencji prasowejSwoją funkcję w Rzeszowie pełnił od 2002 r.Tadeusz Ferenc pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa obecny był w polskiej polityce od lat 60. ubiegłego wieku.
W poniedziałek wieczorem zmarła w jednym z poznańskich szpitali wieloletnia posłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Krystyna Łybacka. W latach 2001-2004, pani Łybacka pełniła funkcję ministra edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera. Znana polityk była doktorem habilitowanym nauk matematycznych i nauczycielem akademickim. Zasiadała także w Parlamencie Europejskim VIII kadencji. W chwili śmierci miała 74 lata.Pogrzeb Krystyny Łybackiej z honorami w ograniczonym składzie przez epidemięWieloletni współpracownik Łybackiej poinformował opinię publiczną, że pani poseł zostanie pochowana w Alei Zasłużonych jednego z poznańskich cmentarzy. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy, co wiąże się z pewnym ceremoniałem. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne w uroczystości będzie mogła wziąć udział ograniczona liczba osób, nie więcej niż 50. Szczegółowy scenariusz poniedziałkowego pogrzebu jest jeszcze ustalany. Asysta wojska z uwagi na sytuację w kraju będzie nieco mniejsza.W imieniu Sejmu RP na pogrzeb przyjedzie pan wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty z asystą Straży Marszałkowskiej. W kościele na poznańskim Starym Zegrzu odbędzie się wcześniej nabożeństwo o charakterze rodzinnym.Krystynę Łybacką żegnają nie tylko aktywiści i politycy SLD, ale także innych partii. O zasługach wybitnej polityk napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Byłą minister szanowano nie tylko w środowisku Sojuszu. Wielu wspomina jej merytoryczne przygotowanie i zasługi dla edukacji. Z całą pewnością była wielką damą polskiej polityki, a jej śmierć to ogromna strata.Źródło: [Polsat News]
Joanna Senyszyn to posłanka na Sejm z ramienia SLD, publicystka i działaczka społeczna. Określa się mianem feministki, ateistki i sojuszniczki środowiska LGBT. Często zabiera głos w ważnych sprawach polityczno-społecznych, a w swoich wypowiedziach nie kryje oburzenia, poruszając tematy, które leżą jej na sercu oraz nie owija w bawełnę.Jan Paweł II ukrywał pedofilię w kościele? Takiego zdania jest m.in. Joanna Senyszyn. Padły mocne słowaPrzy okazji 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II oraz w związku z premierą drugiego filmu braci Sekielskich pt. "Zabawa w chowanego", posłanka postanowiła w nietypowy sposób wyrazić swoją solidarność z ofiarami księży pedofilów. Senyszyn uderzyła w papieża, zarzucając mu zatajanie tego problemu, a nawet bratanie się z oprawcami dzieci. Pod pomnikiem JP II złożyła kwiaty w hołdzie ofiarom, które doznały w przeszłości krzywdy z rąk duchownych. Uwieczniła ten moment zdjęciem oraz wymownym wpisem w mediach społecznościowych."Dość zabawy w chowanego! - powiedzieliśmy w Gdyni kościelnym pedofilom i zapaliliśmy świeczki w hołdzie ich ofiarom. Zebraliśmy się pod pomnikiem JPII, bo był to największy w historii Kościoła katolickiego przyjaciel, obrońca i patron księży-pedofilów" - napisała na Twitterze posłanka SLD, Joanna Senyszyn.Pod wpisem rozpętała się burza wśród internautów. Jedni podzielają zdanie posłanki, inni przeciwnie, starając się bronić papieża.Źródło: Twitter / WTV
"Nikt się nie wpychał, nikt nikogo nie wyrzucał z kolejki", zapewnił Leszek Miller w programie "Gość Radia Zet"Były premier po raz kolejny zaznaczył, że miał prawo przyjąć dawkę, gdyż od dawna pozostaje pacjentem szpitala WUMPolityk wskazał, że jego żona również leczy się w placówce. "Razem tam należymy i razem się zaszczepiliśmy"Nie milkną echa po przyjęciu szczepionek przez grupę osób nienależących do tzw. grupy zero. Według przedstawicieli kultury oraz sztuki akcja miała za zadanie promowanie akcji szczepionkowej, a sami zainteresowani mieli pełnić grupę ambasadorów.Wśród ludzi, którzy otrzymali dawkę poza kolejką, znalazł się Leszek Miller. Były szef rządu zapewnia jednak, że miał do tego prawo jako pacjent szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Leszek Miller podzielił się radosną wieścią - 19 kwietnia mija 52. rocznica ślubu z jego żoną, AleksandrąPokazał również zdjęcia, na których rozpoznać go mogą jedynie najbardziej wprawne oczyPolityk i jego żona tworzą zgodne małżeństwo. Doczekali się również wnuków - Monika Miller zresztą zaskarbiła sobie już serca wielu fanówW ich życiu nie zawsze było jednak kolorowo. Oboje bardzo przeżyli samobójczą śmierć syna.