wtv.pl
aleksander kwaśniewski

Piotr Molecki/East News

Aleksander Kwaśniewski mówi o współpracy Lewicy i PiS. Niczego nie wyklucza

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Aleksander Kwaśniewski skomentował ewentualne poparcie PiS-u przez Lewicę przy kolejnych głosowaniach. Były prezydent przekazał, że niczego nie wyklucza. – Istotą demokracji jest to, że opozycja potrafi znaleźć ważne elementy dla Polski, żeby głosować razem z rządzącymi.

Od czasu wtorkowego głosowania nad ratyfikacją unijnego Funduszu Odbudowy, w którym posłowie PSL, Polski 2050 oraz Lewicy zagłosowali razem z rządem Prawa i Sprawiedliwości, media nie ustają w sugerowaniu, że wkrótce powstanie "nowa koalicja", w której PiS i lewicowe ugrupowania połączyłyby swoje siły.

W minionym tygodniu o "zdradzie opozycji" opowiadał lider PO Borys Budka, a część członków Zjednoczonej Prawicy wyrażała nadzieję, że w sprawie współpracy Lewicy z partią rządzącą nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa.

Aleksander Kwaśniewski: Parlament stałby się atrapą

Goszczący w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Aleksander Kwaśniewski został zapytany o niedawne słowa wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk, która w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wskazała, że ma nadzieję na współpracę z Lewicą również w kwestiach projektów socjalnych czy ekologicznych.

Część komentatorów zwróciła uwagę, że głosy lewicowych posłów mogłyby okazać się kluczowe na przykład w sprawie głosowania nad przyjęciem szykowanego przez Prawo i Sprawiedliwość tzw. Nowego Ładu.

Paweł PawL Tomczyk

Nie żyje znany, polski muzyk "PawL". Niedługo później zmarł jego brat

CZYTAJ DALEJ

Kwaśniewski podkreślił, że nadal nie poznaliśmy szczegółów projektu, jednak jeśli znalazłyby się w nim propozycje dotyczące choćby podwyższenia kwoty wolnej od podatku, za podobnym rozwiązaniem z pewnością nie zagłosują wyłącznie członkowie PiS.

Jeżeli znajdą się kwestie pomocy dla osób uboższych, słabszych, to wszystko jest kanon programu Lewicy, wielokrotnie wyrażany przez nich – podkreślił były prezydent z ramienia SLD.

Gość WP natychmiast zwrócił jednak uwagę, że dostrzega istotne różnice, które mogą uniemożliwić powstanie owej "nowej koalicji".

W przypadku SLD wymienił przy tym "głęboki, radykalny antykomunizm" wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Jako przykład wymienił projekty ustaw w sprawie funkcjonariuszy służb byłego ustroju. Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego barierą dla Wiosny Biedronia może być stosunek PiS do społeczności LGBT, a dla Razem – które zdaniem Kwaśniewskiego na najwięcej punktów stycznych z programem partii rządzącej – problemem mogą być różnice światopoglądowe.

Były prezydent zwrócił uwagę, że wspomnianych różnic między obiema stronami jest znacznie więcej. Dodał jednak, że w jego opinii istotą parlamentaryzmu i demokracji jest umiejętność opozycji do zagłosowania razem z rządzącymi, jeśli rozwiązanie okaże się korzystne dla Polski.

Gdyby parlamentaryzm miał polegać na tym, że większość głosuje zawsze na tak, a opozycja zawsze przeciw, to ta instytucja wiele by na tym straciła – wskazał Kwaśniewski. – Stałaby się atrapą.

Gość "Newsroomu" ocenił, że parlamentaryzm z samej definicji oznacza poszukiwanie dobrych rozwiązań ponad partyjnymi podziałami. Wskazał, że w ostatniej latach – głównie za sprawą działań PiS-u – posłowie zatracili tę umiejętność.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: WP

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >