wtv.pl > Nowa Biała

Nowa Biała

Nowa Biała

Trwa szacowanie strat po sobotnim pożarze we wsi Nowa Biała
27.02.2023 14:31 21 domów strawionych przez ogień. Trwa szacowanie strat po pożarze w Nowej Białej.

Znany jest już pierwszy bilans po tragicznym pożarze we wsi Nowa Biała w powiecie nowotarskim. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Wojewódzkim Sztabie Kryzysowym. Rozpoczęło się szacowanie strat i już pewne jest, że uszkodzonych zostało 21 domów mieszkalnych oraz 23 budynków gospodarczych.Skala zniszczeń w Nowej Białej jest ogromna. Strażacy biorący udział w akcji gaśniczej nie ukrywają, że sytuacja była trudna ze względu na gęstą zabudowę.Ogień w podhalańskiej wsi nieopodal Nowego Targu pojawił się w sobotę. Na miejscu pracowało nawet 400 strażaków. Sytuacja jest trudna i wiele rodzin straciło dach nad głową.Miejsce pożaru odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Głos zabrał również prezydent Andrzej Duda, który zapewnił o państwowej pomocy poszkodowanym.

Pożar w Nowej Białej
27.02.2023 14:31 Pożar w Nowej Białej. Spłonęły zabytkowe budynki

Pożar w Nowej Białej wywołał nie tylko zniszczenia kilkudziesięciu budynków gospodarczyk i mieszkalnych. W ogniu stanęła zabytkowa infrastruktura. Straty są nie do odrobienia. Konserwator z Nowego Targu potwierdził zniszczenia historycznych materiałów.W wyniku pożaru w Nowej Białej spłonęła zabytkowa tkanka gminy. Wojewódzki konserwator zabytków, Paweł Pudzian przeprowadził oględziny na miejscu zdarzenia. W rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował o tragicznych wynikach kontroli. Ekspert potwierdził, że spłonęło pięć zabytkowych budynków mieszkalnych oraz aż 23 zabudowania gospodarcze o walorach historycznych.

Rozpoczęły się zbiórki na rzecz mieszkańców wsi Nowej Białej
27.02.2023 14:31 Rozpoczęto zbiórki na rzecz pogorzelców z Nowej Białej. Akcję ogłasza abp Jędraszewski

Rozpoczęło się szacowanie strat po sobotnim pożarze we wsi Nowa Biała w powiecie nowotarnowskim. Skala zniszczeń jest tak ogromna, że przyda się każda pomoc. Zbiórki rozpoczął Arcybiskup Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski oraz strażacy OSP.W sobotnim pożarze na Podhalu spłonęło 21 domów oraz 23 budynki gospodarcze. Nie ulega wątpliwości, że mieszkańcy Nowej Białej potrzebują pomocy.Niemal od razu rządzący - zarówno ci na szczeblu krajowym, jak i lokalnym - zapewnili o tym, że poszkodowani nie zostaną sami. Pomoc potrzebna jest jednak już teraz. Brakuje dosłownie wszystkiego.

Abp Jędraszewski
27.02.2023 14:30 Abp Jędraszewski ruszył z pomocą do Nowej Białej. Kościół zaangażuje się w pomoc dla poszkodowanych

Abp Marek Jędraszewski poprowadził specjalną mszę święta w Nowej Białej. Wcześniej wydał specjalny list z zaleceniami dla wszystkich księży w archidiecezji krakowskiej. Już 27 czerwca ruszy wielka zbiórka pieniędzy. Abp Jędraszewski odprawił nabożeństwo na Spiszu, gdzie pożar wywołał największe zniszczenia. Łącznie spłonęło kilkadziesiąt budynków gospodarczych i mieszkalnych. Przed poprowadzeniem mszy świętej metropolita wydał specjalny list do społeczności wyznaniowej i do księży z archidiecezji.

Nowa Biała
15.06.2022 02:02 Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Mieszkańcy Nowej Białej w wyniku gigantycznego pożaru stracili dobytek swojego życia. Około 110 osób nie ma dachu nad głową. Inni potracili zwierzęta rolne. Część sąsiadów wymagała hospitalizacji. Społeczność Nowej Białej przerwała milczenie i opisała pożar ze swojej perspektywy. W rozmowie z Polską Agencją Prasową nie szczędzili poruszających słów. Wskazują, że ogień w jednym momencie zaczął pokazywać się w kilku miejscach jednocześnie. - Jeden z sąsiadów wyniósł swoją 90-letnią babcię z płonącego domu, ale kiedy wrócił, żeby uwolnić krowy, było już za późno i musiał uciekać - relacjonuje dla PAP-u pan Józef.

Pożar w Nowej Białej
19.03.2022 08:53 Prokuratura i policja badają sprawę pożaru w Nowej Białej. Media podały nieoficjalną przyczynę

Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu bada przyczyny pożaru, do jakiego doszło 19 czerwca w Nowej Białej w okolicach Nowego Targu. W niedzielę odbyły się policyjne oględziny przy udziale biegłego ds. pożarnictwa. Nieoficjalnie mówi się o samozapłonie siana.