wtv.pl

Adam Guz/KMRP

21 domów strawionych przez ogień. Trwa szacowanie strat po pożarze w Nowej Białej.

27 Lutego 2023

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Znany jest już pierwszy bilans po tragicznym pożarze we wsi Nowa Biała w powiecie nowotarskim. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Wojewódzkim Sztabie Kryzysowym. Rozpoczęło się szacowanie strat i już pewne jest, że uszkodzonych zostało 21 domów mieszkalnych oraz 23 budynków gospodarczych.

Skala zniszczeń w Nowej Białej jest ogromna. Strażacy biorący udział w akcji gaśniczej nie ukrywają, że sytuacja była trudna ze względu na gęstą zabudowę.

Ogień w podhalańskiej wsi nieopodal Nowego Targu pojawił się w sobotę. Na miejscu pracowało nawet 400 strażaków. Sytuacja jest trudna i wiele rodzin straciło dach nad głową.

Miejsce pożaru odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Głos zabrał również prezydent Andrzej Duda, który zapewnił o państwowej pomocy poszkodowanym.

Nowa Biała: szacowanie strat po sobotnim pożarze

Zdjęcia dokumentujące sobotni pożar w Nowej Białej pokazują skalę zniszczeń oraz trudności z jakimi borykać musieli się strażacy prowadzący akcję gaśniczą.

21 budynków objętych było pożarem. Płonęły również 23 budynki gospodarcze. Piotr Krygowski, rzecznik straży pożarnej w Nowym Targu przekazał, że jedna osoba transportowana była śmigłowcem LPR. - [...] jedna osoba [...] spadła z dachu i złamała kręgosłup - powiedział relacjonując sobotnią akcję ratowniczą.

Gaszenie pożaru utrudniał także fakt, iż niektóre z budynków objętych ogniem były drewniane. Łącznie płonął 1 hektar ziemi.

Mł. bryg. Piotr Krygowski tak mówił o stanie płonączych w sobotę budynków: - Niektóre są spalone w całości, niektóre w części. Poszkodowanych zostało dziewięć osób - powiedział rzecznik nowotarskiej straży pożarnej.

Mateusz Morawiecki pojawił się na Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego

W niedzielę zwolano posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Udział w obradach wziął premier Mateusz Morawiecki.

- [...] na miejscu są już odpowiedni eksperci. Będziemy w szybkim czasie przywracać prąd i stan budynków tak, aby rodziny mogły tu znowu zamieszkać - przekazał Mateusz Morawiecki.

W Nowej Białej pojawiło się również wojsko. Minister Mariusz Błaszczak przekazał, że 100 żołnierzy WOT będzie na bieżąco pomagać mieszkańcom. - Żołnierze będą usuwać zniszczenia, dostarczać wodę oraz prąd - przekazał szef MON.

Oficjalne informacje mówią o tym, że aż 112 osób musiało spędzić noc poza swoim miejscem zamieszkania. Jeszcze wczoraj wieczorem w Nowej Białej pojawił się wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda zapewnił, że mieszkańcy wsi otrzymają pomoc. - Poszkodowane rodziny mogą otrzymać zasiłki celowe na najpilniejsze potrzeby w wysokości do 6 tys. zł - oświadczył Łukasz Kmita. Zaznaczył jednocześnie, że pieniądze mają trafiać do poszkodowanych nawet w dobę od wysłania przez gminę wniosku.

Lokalna społeczność tworzy punkty wsparcia

Skala zniszczeń jest tak duża, iż zdecydowano o stworzeniu specjalnego punktu pomocy w miejscowej szkole. Zgłaszać mogą się tam osoby poszkodowane. Dostępna jest pomoc psychologiczna.

Również właściciele okolicznych pensjonatów, którzy nie ucierpieli w wyniku pożaru, oferują pomoc mieszkańcom wsi Nowa Biała.

Nie jest jeszcze wiadome, czy ucierpiała także trzoda. W momencie, gdy ogień zaczął trawić kolejne budynki, zwierzęta przebywały jeszcze na pastwiskach.

Andrzej Duda we wczorajszym wpisie zapewnił, iż po rozmowie z Mateuszem Morawieckim jest pewien, że poszkodowani otrzymają szybką i profesjonalną pomoc.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, RMF FM, remiza.pl

Zdjęcie główne: Adam Guz/KMRP

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Na autostradzie w okolicach Szczecina płonie czołg. Doszło do eksplozji
Czytaj więcej >

Polska

Wierzący antyszczepionkowcy próbują przekonać, że szczepienia są niebezpieczne. Odwołują się do Bożej Ochrony
Czytaj więcej >

Polska

Pożar w Nowej Białej. Spłonęły zabytkowe budynki
Czytaj więcej >

Polska

Rozpoczęto zbiórki na rzecz pogorzelców z Nowej Białej. Akcję ogłasza abp Jędraszewski
Czytaj więcej >

Polska

Tragedia na wsi. Nie żyje strażak
Czytaj więcej >

Polska

Awaria wodociągów w Pleszewie. Zakaz podlewania ogródków kontroluje straż miejska
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]