wtv.pl > Polska > Pożar w Nowej Białej. Spłonęły zabytkowe budynki
Alan Wysocki
Alan Wysocki 27.02.2023 14:31

Pożar w Nowej Białej. Spłonęły zabytkowe budynki

Pożar w Nowej Białej
Zdjęcie ilustracyjne: Jakub Kaminski/East News

Pożar w Nowej Białej wywołał nie tylko zniszczenia kilkudziesięciu budynków gospodarczyk i mieszkalnych. W ogniu stanęła zabytkowa infrastruktura. Straty są nie do odrobienia. Konserwator z Nowego Targu potwierdził zniszczenia historycznych materiałów.

W wyniku pożaru w Nowej Białej spłonęła zabytkowa tkanka gminy. Wojewódzki konserwator zabytków, Paweł Pudzian przeprowadził oględziny na miejscu zdarzenia. W rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował o tragicznych wynikach kontroli.

Ekspert potwierdził, że spłonęło pięć zabytkowych budynków mieszkalnych oraz aż 23 zabudowania gospodarcze o walorach historycznych.

Pożar w Nowej Białej. Spłonęły zabytkowe budowle

- Straty są ogromne. [...] To były budynki wykonane z lokalnego kamienia - wapienia, a dziś mamy nagie ściany - deklarował dla Polskiej Agencji Prasowej.

Konserwator wskazał, że historyczne zabudowania gospodarcze z biegiem czasu były przerabiane na kuchnie letnie lub garaże. Styl budowy ułatwiał działania remontowe i dostosowanie lokali do codziennych potrzeb mieszkańców.

19 czerwca, od godziny 18:00 w akcji gaśniczej brało udział aż 107 zastępów straży pożarnej. bez dachu nad głową zostało około 110 osób. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych, jednak 9 osób wymagało hospitalizacji w szpitalach w Zakopanem i Nowym Targu.

Dalsza część materiału pod wideo.

Wojewoda małopolski już obiecał przekazanie ponad miliona złotych na odbudowę spalonych terenów. Ze zbiórką pieniędzy już w przyszłym tygodniu ruszy również Archidiecezja Krakowska.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródlo: wtv.pl, PAP

Zdjęcie główne: Zdjęcie ilustracyjne: Jakub Kaminski/East News

Powiązane