wtv.pl
Rozpoczęły się zbiórki na rzecz mieszkańców wsi Nowej Białej

KPRM

Rozpoczęto zbiórki na rzecz pogorzelców z Nowej Białej. Akcję ogłasza abp Jędraszewski

20 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Rozpoczęło się szacowanie strat po sobotnim pożarze we wsi Nowa Biała w powiecie nowotarnowskim. Skala zniszczeń jest tak ogromna, że przyda się każda pomoc. Zbiórki rozpoczął Arcybiskup Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski oraz strażacy OSP.

W sobotnim pożarze na Podhalu spłonęło 21 domów oraz 23 budynki gospodarcze. Nie ulega wątpliwości, że mieszkańcy Nowej Białej potrzebują pomocy.

Niemal od razu rządzący - zarówno ci na szczeblu krajowym, jak i lokalnym - zapewnili o tym, że poszkodowani nie zostaną sami. Pomoc potrzebna jest jednak już teraz. Brakuje dosłownie wszystkiego.

Abp Marek Jędraszewski ogłasza zbiórkę dla mieszkańców Nowej Białej

Archidiecezja Krakowska w związku z tragicznym pożarem we wsi Nowa Biała przekazała wiernym informacje o możliwości wsparcia osób poszkodowanych w wyniku zdarzenia.

- W odpowiedzi na to bolesne doświadczenie społeczność Archidiecezji Krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia, a także z wszystkimi niosącymi im niezbędną pomoc - przekazał w specjalnej odezwie abp Marek Jędraszewski.

Wybuch gazu w woj. wielkopolskim

Wielkopolska: wybuch gazu w budynku wielorodzinnym. Poszkodowane są dwie osoby

CZYTAJ DALEJ

Przekazano również informację o tym, że już w niedzielę 27 czerwca w każdej parafii archidiecezji odprawiona zostanie specjalna msza. Abp zarządził, by w czasie Modlitwy Wiernych jedną z intencji było wsparcie osób poszkodowanych w pożarze.

Dodatkowo przed kościołami organizowana będzie specjalna zbiórka na rzecz mieszkańców Nowej Białej. - Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie na pokrycie najbardziej naglących wydatków osób dotkniętych pożarem - przekazała Archidiecezja Krakowska.

Zbiórkę prowadzi również OSP Czarny Dunajec

Potrzeby osób, które z dnia na dzień straciły dach nad głową, są trywialne i jednocześnie ogromne. Potrzebne jest niemal wszystko.

Wójt gminy Czarny Dunajec, Marcin Ratułowski, przekazał, że w niedzielę 20 czerwca druhowie z OSP Czarny Dunajec prowadzą zbiórkę. Wczoraj cały zastęp gasił domy mieszkańców Nowej Białej, a dziś starają się zabezpieczyć ich podstawowe potrzeby.

Czego najbardziej potrzebują mieszkańcy Nowej Białej? - Zbierana jest żywność, ubrania, produkty pierwszej potrzeby, zabawki dla dzieci. Pomóżmy pogorzelcom w tych trudnych chwilach - przekazał Marcin Ratułowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

112 osób straciło dach nad głową

Wstępne ustalenia mówią, że noc z soboty na niedzielę aż 112 osób spędzić musiało z dala od swojego domu. W sporej części budynki mieszkalne zostały strawione przez pożar i nie nadają się do ponownego zamieszkania.

Rzecznik nowotarskiej straży pożarnej mł. bryg. Piotr Krygowski przekazał, iż niektóre z budynków spłonęły doszczętnie (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, remiza.pl

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią m&oacute;wioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >