Adam Niedzielski dziś ogłosił najnowsze zmiany dotyczące szansy na uzyskanie natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Chodzi o Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Po zamknięciu placówek POZ będziemy mogli zadzwonić na numer 800 137 200. Telefon odbierze pielęgniarka. Adam Niedzielski wydał ważny komunikat w mediach społecznościowych. Za pośrednictwem Twittera poinformował o zakończeniu prac na nową platformą. "Oddajemy do Państwa dyspozycji Teleplatformę Pierwszego Kontaktu, która poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych pozwoli uzyskać poradę medyczną" - czytamy.Przez platformę będziemy mogli uzyskać e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. "To I etap reformy nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej" - dodał. Oddajemy do Państwa dyspozycji Teleplatformę Pierwszego Kontaktu, która poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych pozwoli uzyskać poradę medyczną. W razie potrzeby można uzyskać e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. To I etap reformy nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. https://t.co/q8JlEZQTvK— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) May 25, 2021
NFZ chce wstrzymać finansowanie placówkom, które nadużywały teleporad. Rząd nie przewidział jednak, że w wielu mniejszych miejscowościach, takie decyzje oznaczają, że nie będzie dostępu do żadnej opieki medycznej - ani lekarza, ani nawet teleporady.Pokazano to na przykładzie Kobylnicy w woj. pomorskim, która straci swoją przychodnię właśnie za nadużywanie teleporad, a jej mieszkańcy będą musieli jeździć do Słupska, by móc się leczyć.
Narodowy Fundusz Zdrowia wydał pilny komunikat w sprawie Loterii Narodowego Programu Szczpień. Oszuści już działają i dzwonią do pacjentów, by wyłudzać pieniądze.Jak podają urzędnicy, złodzieje podają się za organizatorów loterii w ramach programu szczepień, by wyłudzać pieniądze od pacjentów.
Konferencja Adama Niedzielskiego dotyczyła głównie obostrzeń i szczepień, ale pojawiły się również pytania dotyczące trwającego strajku pielęgniarek.Pod drzwiami ministerstwa zdrowia pojawiły się protestujące pracownice. Ma być to wstęp do strajku generalnego w maju.Niedzielski odniósł się do pytania, twierdząc, że trwa już dialog z różnymi grupami zawodowymi w sprawie podwyżek. Przyjmujący pytanie zarzucił jednak dziennikarzowi kłamstwo, twierdząc, że wynagrodzenia pielęgniarek w ostatnim czasie wzrosły.
Super Express podaje, że planowana operacja stawu kolanowego Jarosława Kaczyńskiego może nie dojść do skutkuPowodem odwołania zabiegu prezesa PiS może się okazać zmiana w działaniu zaplanowanych świadczeńNa liście zabiegów, których zaleca się ograniczenie lub nawet czasowe zawieszenie, znajduje się endoprotezoplastyka dużych stawów, czyli zabieg, który w planach miał mieć wicepremierTrudno uwierzyć, że Jarosław Kaczyński mimo szeregu przywilejów, z których korzysta, zrezygnuje z ewentualnych możliwości wcześniejszych wizyt u cenionych lekarzy w celu rozwiązania swoich problemów zdrowotnych.Zdaniem Super Expressu decyzja ogłoszona wczoraj wieczorem przez NFZ w związku z postanowieniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego może bezpośrednio wpłynąć na Jarosława Kaczyńskiego. Czy prezes PiS musi pogodzić się z przełożeniem terminu operacji?
Przede wszystkim medycy obawiają się kolejnej fali koronawirusa, która może zasiać jeszcze większe spustoszenie w ich szeregach.
Minister zdrowia Adam Niedzielski już na początku marca zapowiadał wprowadzenie ograniczeń w udzielaniu przez lekarzy teleporad, wskazując na to, że aktualnie, gdy większość lekarzy jest już zaszczepiona, nie jest to już rozwiązanie, które należałoby stosować powszechnie. - Teleporada czasami ma funkcjonalny wymiar, gdy musimy tylko otrzymać receptę lub gdy nie jest potrzebny fizyczny kontakt z lekarzem. Ale to już jest czas, żeby przywracać normalne, standardowe leczenie, aczkolwiek uważam, że teleporada też powinna mieć stałe miejsce w arsenale środków, ale powinna być jedną z metod kontaktu lekarza, ale nie dominującą - tłumaczył Niedzielski na antenie Polsat News.W podobnym tonie wypowiadał się na temat teleporad również wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - Dostrzegliśmy wiele ich zalet i na pewno chcemy, aby pozostały w POZ jako jedna z form opieki. Jednak widzimy potrzebę standaryzacji, opisania zasad postępowania i wskazania, kiedy należy zachować szczególną ostrożność i zbadać pacjenta osobiście, aby eliminować błędy i poprawiać jakość udzielanych świadczeń - czytamy słowa Cieszyńskiego na portalu gov.pl.