Pielęgniarki. Beata Zawadzka/East News
Źródło: Beata Zawadzka/East News
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 7 Kwietnia 2021

Konferencja ministra zdrowia. Padło pytanie o protest pielęgniarek

Podczas konferencji Adama Niedzielskiego w sprawie obostrzeń, dziennikarz Radia Nowy Świat zapytał o kwestię trwającego właśnie protestu pielęgniarek. Z racji obchodzonego dziś Światowego Dnia Zdrowia i Światowego Dnia Służby Zdrowia pielęgniarki postanowiły zawalczyć o swoje pod drzwiami resortu zdrowia. Odpowiedź Niedzielskiego może zaskoczyć.

  • Konferencja Adama Niedzielskiego dotyczyła głównie obostrzeń i szczepień, ale pojawiły się również pytania dotyczące trwającego strajku pielęgniarek.
  • Pod drzwiami ministerstwa zdrowia pojawiły się protestujące pracownice. Ma być to wstęp do strajku generalnego w maju.
  • Niedzielski odniósł się do pytania, twierdząc, że trwa już dialog z różnymi grupami zawodowymi w sprawie podwyżek. 

Przyjmujący pytanie zarzucił jednak dziennikarzowi kłamstwo, twierdząc, że wynagrodzenia pielęgniarek w ostatnim czasie wzrosły. 

Adam Niedzielski odniósł się do pytania o podwyżki dla pielęgniarek. Trwa ich protest

Adam Niedzielski podczas środowej konferencji odniósł się do pytania dziennikarza Radia Nowy Świat, który zapytał o kwestię protestu pielęgniarek, który rozpoczął się 7 kwietnia pod budynkiem ministerstwa zdrowia. Reporter spytał, czy minister zaproponuje tej grupie zawodowej jakieś nowe propozycje, tym bardziej, że według niego, nie otrzymały one żadnych podwyżek już od kilku lat. 

Niedzielski od razu wspomniał, że na ten temat prowadzone są już rozmowy ze wszystkimi grupami zawodowymi z sektora zdrowotnego. Spotkania te mają odbywać się regularnie co tydzień. 

Podpisany niedawno miał zostać protokół na rok 2021, który miałby normować system wynagrodzeń przez zmianę w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu wśród medyków. Zaproponowano, że minimalne wynagrodzenie ma się odnosić do średniego wynagrodzenia, które znane jest z sektorów gospodarczych. To miałoby oznaczać, że w ciągu najbliższych lat minimalne wynagrodzenie miałoby stale wzrastać. 

Stawki te mają poprawić przede wszystkim zawody pomocnicze w sektorze medycznym, bo to one najczęściej otrzymują najmniejsze pieniądze. Zawody te mają brać udział we wzroście nakładów na służbę zdrowia, które według planów mają wzrosnąć do 6% PKB. 

Konferencja ministra zdrowia. Jest decyzja ws. obostrzeńKonferencja ministra zdrowia. Jest decyzja ws. obostrzeńCzytaj dalej

Wtedy kłamstwo redaktorowi zarzucił przyjmujący pytania - stwierdził, że od 2015 do 2020 roku pielęgniarki miałyby otrzymać blisko 2700 zł na etat. Sprawa nie jest jednak wcale tak prosta. 

Protest pielęgniarek. Szykuje się strajk generalny w maju

Środowy protest pielęgniarek ma być jedynie zapowiedzią tego, co pielęgniarki planują na maj. Podwyżki dla tego zawodu są bardzo istotne głównie ze względu na jego brak atrakcyjności wśród młodszych osób. 

- Chcemy poprawy warunków pracy tu i teraz, nie mamy czasu czekać na rok 2027, wtedy średni wiek pielęgniarki to będzie 57 lat - mówiła Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w rozmowie z Radiem ZET. 

Przypomniała również o tym, w jakich warunkach pracują teraz pielęgniarki. Wspomniała o okrutnym tempie pracy i stresie oraz tym, że wciąż jest ich za mało na liczbę pacjentów.

Pielęgniarki planują 2-godzinny strajk w maju. Wszystko ma zależeć jednak od sytuacji epidemicznej.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [Youtube/ONET NEWS][wp.pl]