wtv.pl > 300 Plus

300 Plus

300 plus - świadczenie socjalne w ramach programu Dobry Start

Wyprawka do szkoły
19.03.2022 09:18 Zmiany w programie "Dobry start". Wnioski o 300 zł na wyprawkę dla uczniów już tylko przez Internet

Już od 1 lipca składać można wnioski o pieniądze z programu "Dobry start", przeznaczone na tzw. szkolną wyprawkę dla uczniów. Od tego roku następuje jednak zmiana - formularze można składać jedynie przez Internet! Od 2021 r. 300 zł z tytułu wyprawki szkolnej wypłacać będzie ZUS. Po 300 zł wyłącznie przez Internet! Z dniem 1 lipca rozpoczął się proces składania wniosków o udział w rządowym programie "Dobry start", zapewniającym jednorazową wypłatę kwoty 300 zł na tzw. wyprawkę szkolną. Pieniądze może otrzymać każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych, okres poboru funduszy z programu przedłużony został do 24 lat. Warto się pospieszyć - złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje, że pieniądze na dziecko otrzyma się maksymalnie z dniem 30 września. W przypadku, gdy wypełnienie formularza zostawi się na później, okres wypłaty może się wydłużyć. W tym roku zachodzą również ważne zmiany w programie. W miejsce gminnych i powiatowych organów właściwych, wydaniem kwoty na wyprawkę zajmować się będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS spieszy z pomocą W związku z przejęciem obowiązków wypłaty kwoty 300 zł przez ZUS, wnioski będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną! Można to zrobić maksymalnie do 30 listopada przez portal Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl), bankowość elektroniczną oraz PUE ZUS. Fundusze przekazywane będą wyłącznie w formie bezgotówkowej, na konto bankowe wskazane przez wnioskodawcę. ZUS pozostawia jednak otwartą furtkę dla osób, którym nie uda się załatwić formalności przez Internet. Wystarczy wówczas udać się do najbliższej placówki zakładu, posiadając przy sobie dowód osobisty, numer rachunku bankowego, dane dzieci, dane szkół, do których uczęszczają (nazwa, adres), telefon komórkowy oraz adres e-mail. Konsultantka na infolinii programu "Dobry Start" (22 290 22 02) wyjaśniła nam, że nawet w przypadku braku posiadania skrzynki e-mail, pracownik ZUS pomoże nam ją założyć. W przypadku braku placówki ZUS-u w naszym mieście i niemożności udania się do najbliższej z nich, warto śledzić listę "wyjazdów terenowych" Zakładu - organizuje on dyżury na pocztach oraz siedzibach KRUS-u w mniejszych miejscowościach. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Śmierć 17-letniego Oskara. Rodzice nie wierzą w samobójstwoRzecznik Praw Dziecka w koszulce kampanii antyaborcyjnej opowiadał o wynikach swojej rocznej pracySejm przyjął ustawę o "emeryturach" dla psów i koni służbowychźródło: wtv.pl, gov.pl zdjęcie główne: Arkadiusz Ziolek/East News

ZUS
19.03.2022 08:57 Związkowa alternatywa w ZUS-ie. Nadchodzą protesty i strajki

ZUS musi przygotować się na solidny strajk. Pracownicy nie chcą przeniesienia na Zakład 500 plus. Ilona Garczyńska ze Związkowej Alternatywy zapowiada konkretne działania. Może dojść do paraliżu wypłat świadczeń. Rząd Zjednoczonej Prawicy już w styczniu 2022 roku zamierza przenieść obsługę programu 500 plus na pracowników ZUS-u. Liderka Związkowej Alternatywy w Zakładzie, Ilona Garczyńska już zapowiedziała wejście w spór zbiorowy oraz akcje strajkowe.Działaczka wystosowała list do minister rodziny, Marleny Maląg wnosząc o natychmiastowe zaprzestanie działań, a także o zadbanie o prawa pracownicze zatrudnionych w ZUS-ie.

pieniadze
19.03.2022 08:47 12 tys. zł dla rodziców. Morawiecki ogłosił ważny plan

Prezentujący szczegóły Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowy program socjalny, wprowadzony obok 500 plus i 300 plus. Szef rządu zapewnił o rychłym uruchomieniu Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.O filarach, na których opierać ma się nowy program Prawa i Sprawiedliwości, oficjalnie nazwany Polskim Ładem, pisaliśmy TUTAJ.Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział m.in. wzrost środków finansowych przeznaczanych na służbę zdrowia, zmianę polityki mieszkaniowej, rozwój polskiej wsi, a także podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych.Po wystąpieniu lidera Zjednoczonej Prawicy na scenę wyszedł premier Mateusz Morawiecki, który doprecyzował, na czym będą polegać zmiany wymienione przez Kaczyńskiego.

wtv
19.03.2022 08:20 Zmiany w rządowym programie. 300 zł na dziecko Dodatkowe 300 złotych na dziecko. Rząd szykuje duże zmiany

"Dobry Start' to program wsparcia koordynowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej mający stanowić "inwestycję w edukację polskich dzieci" i zakładający coroczne wypłacanie rodzinom 300 zł "na wyprawkę szkolną" na każde uczące się w szkole dziecko do 20. roku życia (lub 24. roku życia w przypadku uczniów niepełnosprawnych). - Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej - podaje gov.pl. Świadczenie przyznawane jest rodzinom bez względu na dochód, a żeby je otrzymać, trzeba złożyć wniosek.- Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

wtv
19.03.2022 08:19 Zmiany w programie Dobry Start. Szykuje się redukcja kosztów

Dobry Start ma zostać poddany znaczącym zmianom. Odczują je wszyscy rodzice pobierający świadczenie 300 plusMinisterstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt wprowadzający trzy duże modyfikacje programu pomagającego rodzinomZwiązane są one bezpośrednio z redukcją kosztów obsługiwania programuPo wprowadzeniu zmian w życie rodzice muszą przygotować się, że pieniądze będzie wypłacał im ZUS (obecnie gmina lub powiat), wnioski będzie można składać jedynie elektronicznie, a samo 300 plus wypłacane będzie jedynie na kotno (obecnie istnieje możliwość pobierania gotówki)Oszczędności wynikające z planowanych zmian w programie 300 plus w ramach Dobrego Startu wynikają przede wszystkim ze zmian organizacji całego przedsięwzięcia. Szykuje się spora rewolucja.Pewne jest, iż rodzice zauważą, że 300 plus zorganizowane jest w zupełnie nowy sposób. Chociaż zmiany nie weszły jeszcze w życie, to pewne ma być, że zostaną przegłosowane już niedługo.

2021 rok ma przynieść istotne zmiany w programie 300 plus.
19.03.2022 08:18 Rząd wprowadza zmiany w programie 300 plus

Program "Dobry start", jeden z najpopularniejszych programów społecznych rządu Prawa i Sprawiedliwości, zakłada 300 zł przysługujące rodzicom wszystkich uczniów. Pieniądze mają ułatwić zakup wyprawki szkolnej.Rządzący mają wykonać kolejny krok do cyfryzacji usług publicznych, zmieniając zasady przyznawania 300 plus. Modyfikacji ulegnie proces składania wniosków. Niemożliwe ma okazać się również otrzymanie świadczenia w gotówce.

Rząd zdecydował o zmianach w programie 300 plus.
19.03.2022 08:17 Program 300 plus do zmian. Biedniejsi Polacy mają powody do zmartwień

O zmianach w jednym ze sztandarowych programów społecznych Prawa i Sprawiedliwości pisaliśmy już przed blisko dwoma tygodniami. Przypomnijmy, że przysługujące w ramach programu "Dobry start" świadczenie 300 plus ma wspomóc rodziców w zakupie wyprawki szkolnej.W ramach cyfryzacji usług publicznych rząd zdecydował o zmodyfikowaniu procesu składania wniosków o przyznanie świadczenia. Od 2021 roku 300 plus nie będzie ponadto wypłacane w gotówce.