wtv.pl
Rząd zdecydował o zmianach w programie 300 plus.

Marek BAZAK/East News

Program 300 plus do zmian. Biedniejsi Polacy mają powody do zmartwień

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Rząd zdecydował o zmianach w programie 300 plus. Od roku 2021 wypłata świadczenia na wyprawki szkolne ma być prowadzona na innych zasadach. Rozwiązaniom sprzeciwia się jednak m.in. środowisko pracowników pomocy społecznej.

O zmianach w jednym ze sztandarowych programów społecznych Prawa i Sprawiedliwości pisaliśmy już przed blisko dwoma tygodniami. Przypomnijmy, że przysługujące w ramach programu "Dobry start" świadczenie 300 plus ma wspomóc rodziców w zakupie wyprawki szkolnej.

W ramach cyfryzacji usług publicznych rząd zdecydował o zmodyfikowaniu procesu składania wniosków o przyznanie świadczenia. Od 2021 roku 300 plus nie będzie ponadto wypłacane w gotówce.

Zmiany w 300 plus

Ubieganie się o przysługujące 4,5 mln uczniów 300 plus będzie możliwe jedynie przez internet. Pieniądze zostaną wypłacone na wskazany rachunek bankowy i niemożliwe będzie odebranie ich w najbliższym urzędzie.

Redukując obciążenie dla budżetu, rząd postanowił ponadto, że koordynacja programu zostanie przekazana Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Za zadanie dotychczas odpowiedzialne były samorządy (w tym ośrodki pomocy społecznej).

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że wprowadzane rozwiązanie pozwoli państwu zaoszczędzić około 480 mln złotych do 2031 roku.

Sprzeciw środowiska pomocy społecznej

Zwracaliśmy uwagę, że zmiany mogą dotknąć osoby mniej zamożne, do których w teorii skierowany jest program. Rodziny te nierzadko mierzą się z wykluczeniem cyfrowym, nie posiadając dostępu do komputera czy internetu.

Jak podaje portal money.pl, rozwiązaniom sprzeciwiła się Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Organizacja wystosowała list do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zaznaczono choćby, że podczas gdy w Polsce znajduje się niemal 2,5 tys. punktów pomocy społecznej, ZUS posiada jedynie 322 placówki, co znacznie utrudni możliwość szybkiego załatwienia całego procesu.

Komentując zrezygnowanie ze składania wniosków w formie papierowej, zwrócono uwagę, że w roku 2020 aż jedna trzecia wniosków została złożona w ten sposób.

Dodano, że to właśnie ubogie rodziny, m.in. z mniejszych miast lub wsi, a także te wykluczone cyfrowo, zwykle starały się o 300 plus w tradycyjnej formie. Zwrócono uwagę, że to wspomniana grupa powinna liczyć na szczególne wsparcie ze strony państwa.

Uwadze Federacji nie umknął również fakt, że zmiany zostały wprowadzone w tempie ekspresowym, przez co "obywatel jest zaskakiwany zmianami przepisów". Zaapelowano o odstąpienie od wprowadzenia zmian lub przesunięcie ich realizacji na styczeń 2022 roku.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Money.pl | WTV

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Zmiany, które ucieszą wielu pracowników. Od nowego roku wzrośnie pensja minimalna

Czytaj więcej >

Gospodarka

Abonament RTV. Przełomowa decyzja sądu w Poznaniu nadzieją dla dłużników

Czytaj więcej >

Gospodarka

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Ceny gazu idą w górę, winnym – wielka polityka

Czytaj więcej >

Gospodarka

Polski Ład. Morawiecki: Rząd przyjął pakiet rozwiązań podatkowych

Czytaj więcej >
Koniec z tzw. emeryturami czerwcowymi, seniorzy dostaną więcej pieniędzy

Gospodarka

Koniec z tzw. emeryturami czerwcowymi. Świadczenia wzrosną nawet o 12 proc.

Czytaj więcej >
5 września to niedziela niehandlowa czy handlowa?

Gospodarka

Niedziela niehandlowa. Gdzie zrobisz zakupy 5 września?

Czytaj więcej >