wtv.pl
Rząd zdecydował o zmianach w programie 300 plus.

Marek BAZAK/East News

Program 300 plus do zmian. Biedniejsi Polacy mają powody do zmartwień

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Rząd zdecydował o zmianach w programie 300 plus. Od roku 2021 wypłata świadczenia na wyprawki szkolne ma być prowadzona na innych zasadach. Rozwiązaniom sprzeciwia się jednak m.in. środowisko pracowników pomocy społecznej.

O zmianach w jednym ze sztandarowych programów społecznych Prawa i Sprawiedliwości pisaliśmy już przed blisko dwoma tygodniami. Przypomnijmy, że przysługujące w ramach programu "Dobry start" świadczenie 300 plus ma wspomóc rodziców w zakupie wyprawki szkolnej.

W ramach cyfryzacji usług publicznych rząd zdecydował o zmodyfikowaniu procesu składania wniosków o przyznanie świadczenia. Od 2021 roku 300 plus nie będzie ponadto wypłacane w gotówce.

Zmiany w 300 plus

Ubieganie się o przysługujące 4,5 mln uczniów 300 plus będzie możliwe jedynie przez internet. Pieniądze zostaną wypłacone na wskazany rachunek bankowy i niemożliwe będzie odebranie ich w najbliższym urzędzie.

Redukując obciążenie dla budżetu, rząd postanowił ponadto, że koordynacja programu zostanie przekazana Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Za zadanie dotychczas odpowiedzialne były samorządy (w tym ośrodki pomocy społecznej).

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że wprowadzane rozwiązanie pozwoli państwu zaoszczędzić około 480 mln złotych do 2031 roku.

Sprzeciw środowiska pomocy społecznej

Zwracaliśmy uwagę, że zmiany mogą dotknąć osoby mniej zamożne, do których w teorii skierowany jest program. Rodziny te nierzadko mierzą się z wykluczeniem cyfrowym, nie posiadając dostępu do komputera czy internetu.

Jak podaje portal money.pl, rozwiązaniom sprzeciwiła się Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Organizacja wystosowała list do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zaznaczono choćby, że podczas gdy w Polsce znajduje się niemal 2,5 tys. punktów pomocy społecznej, ZUS posiada jedynie 322 placówki, co znacznie utrudni możliwość szybkiego załatwienia całego procesu.

Komentując zrezygnowanie ze składania wniosków w formie papierowej, zwrócono uwagę, że w roku 2020 aż jedna trzecia wniosków została złożona w ten sposób.

Dodano, że to właśnie ubogie rodziny, m.in. z mniejszych miast lub wsi, a także te wykluczone cyfrowo, zwykle starały się o 300 plus w tradycyjnej formie. Zwrócono uwagę, że to wspomniana grupa powinna liczyć na szczególne wsparcie ze strony państwa.

Uwadze Federacji nie umknął również fakt, że zmiany zostały wprowadzone w tempie ekspresowym, przez co "obywatel jest zaskakiwany zmianami przepisów". Zaapelowano o odstąpienie od wprowadzenia zmian lub przesunięcie ich realizacji na styczeń 2022 roku.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Money.pl | WTV

Podobne artykuły

wtv.pl

Gospodarka

Ile nas kosztowała akcja z pakietami wyborczymi Sasina? Okazuje się, że trzeba było dołożyć jeszcze milion

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Sasin planuje kolejną rewolucję. Dotyczy restrukturyzacji energetyki

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Zmiany w programie Dobry Start. Szykuje się redukcja kosztów

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

ZUS przypomina: Rodzice nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Poniedziałek Wielkanocny, ale nie wszystko jest zamknięte. Gdzie można zrobić dziś zakupy?

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

538 mld zł zalega na kontach ZUS. Zapomniane emerytury z OFE

Czytaj więcej >