wtv.pl > Gospodarka > Zmiany w programie Dobry Start. Szykuje się redukcja kosztów
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:19

Zmiany w programie Dobry Start. Szykuje się redukcja kosztów

wtv
WTV.pl
  • Dobry Start ma zostać poddany znaczącym zmianom. Odczują je wszyscy rodzice pobierający świadczenie 300 plus

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt wprowadzający trzy duże modyfikacje programu pomagającego rodzinom

  • Związane są one bezpośrednio z redukcją kosztów obsługiwania programu

  • Po wprowadzeniu zmian w życie rodzice muszą przygotować się, że pieniądze będzie wypłacał im ZUS (obecnie gmina lub powiat), wnioski będzie można składać jedynie elektronicznie, a samo 300 plus wypłacane będzie jedynie na kotno (obecnie istnieje możliwość pobierania gotówki)

Oszczędności wynikające z planowanych zmian w programie 300 plus w ramach Dobrego Startu wynikają przede wszystkim ze zmian organizacji całego przedsięwzięcia. Szykuje się spora rewolucja.

Pewne jest, iż rodzice zauważą, że 300 plus zorganizowane jest w zupełnie nowy sposób. Chociaż zmiany nie weszły jeszcze w życie, to pewne ma być, że zostaną przegłosowane już niedługo.

Ministerstwo chce zmian w wypłacie 300 plus. Program Dobry Start przejdzie lifting?

Projekt zmian w tzw. 300 plus przyjęty ma zostać przez rządzących jeszcze w II kwartale obecnego roku. Chociaż pozornie zmiany nie dotkną bezpośrednio rodzin korzystających z Dobrego Startu, to realnie wszyscy świadczeniobiorcy odczują różnicę.

Różnicę odczuje jednak przede wszystkim państwowy budżet. Zgodnie z założeniami projektu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej kilka zmian zaowocuje oszczędnościami rzędu nawet 0,5 miliarda złotych w ciągu 10 lat.

Przede wszystkimi zmieni się organ wypłacający pieniądze

Obecnie w związku z programem Dobry Start to gminy oraz powiaty odpowiedzialne są za zadbanie o to, by pieniądze w ramach 300 plus trafiały do rodzin, którym się to należy. Po planowanych zmianach obowiązek ten przeniesiony zostanie na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Stwierdzono bowiem, iż ZUS jako większa instytucja posiada lepsze zaplecze techniczne, w tym informatyczne, oraz ludzkie. Urzędnicy z większą łatwością będą dbać o płynność wypłat. Ma to podnieść efektywność działania Dobrego Startu.

To jednak nie koniec zmian. Na co przygotować muszą się rodzice?

Kolejną sporą planowaną korektą w funkcjonowaniu Dobrego Startu jest zrezygnowanie z wypłacania pieniędzy w formie transakcji gotówkowej. Już niedługo 300 plus trafiać będzie jedynie na konta wskazane przez uprawnionych do jego pobierania rodziców.

Trzecia z planowanych zmian również związana jest z całościowym przejściem na korzystanie z systemu elektronicznego. Na ten moment wnioski o przyznanie tzw. 300 plus składać można poprzez dwie formy: elektroniczną oraz tradycyjną papierową. Po przyjęciu i wprowadzeniu zmian wszyscy ubiegający się o otrzymanie świadczenia będą musieli robić to za pośrednictwem internetu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: TVN24 / Wprost