Przypadający w lato okres wolnego szczególnie dla uczniów i uczennic. Dla dorosłych okazja na wzięcie urlopu i zasłużony wypoczynek.
Wielu z nas tęskni za podróżami. Lockdowny, zamknięte granice, a także kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19 mocno wpłynęły na nasze możliwości podróżowania. Świat jednak powoli się otwiera. Wraz z nowym miesiącem, coraz więcej krajów decyduje się na powolny powrót ruchu turystycznego. Są jednak pewne warunki, które musimy spełnić przed wymarzonymi wakacjami. Kilka miesięcy temu wraz z rozpoczęciem masowych szczepień przeciwko COVID-19, pojawił się pomysł wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Umożliwiałyby one podróże bez ograniczeń dla osób zaszczepionych. Wywołało to jednak sprzeciw wielu europejczyków, a także polityków państw w Europie. Dzisiaj poszczególne kraje same decydują o tym kto może wjechać na ich teren. Mimo braku paszportów szczepionkowych, szczepienia gwarantują pewne przywileje przyjezdnym.
O rosnących cenach wypoczynku w Polsce mówi się od dawna. Od kilku lat w sezonie letnim, media społecznościowe zalewane są zdjęciami paragonów z cenami osiągającymi 300 złotych za dwuosobową kolację w nadmorskiej smażalni ryb. Wypoczynek w polskich hotelach jest droższy od większości krajów Europy. Dlaczego Polacy wypoczywają nad Bałtykiem, zamiast nad Morzem Czarnym, lub Śródziemnym? Zapytaliśmy o to eksperta i sami sprawdziliśmy jak wyglądają ceny urlopu w Polsce i za granicą.Bałtyk, Mazury, Tatry. Jeśli wybieramy się na wakacje w najpiękniejszych regionach Polski, musimy liczyć się z tym, że nasz portfel bardzo na tym ucierpi. Warto zaznaczyć również fakt, że Polskie miejscowości turystyczne charakteryzują się nieprzewidywalną pogodą, szczególnie nad Bałtykiem. Jak wyglądają ceny urlopów i czy to w ogóle się opłaca?
Wielu rodziców nie korzysta ze zniżek z Kartą Dużej Rodziny. Jest to spowodowane faktem niewiedzy na temat obszernej listy upustów po okazaniu dokumentu wydawanego rodzinom, gdzie jest 3 lub więcej dzieci. Możesz taniej jeździć koleją, tankować na Orlenie, czy płacić niższe rachunki za prąd. Sprawdź, jak możesz oszczędzić naprawdę duże pieniądze.Masz 3 lub więcej dzieci? To znaczy, że przysługuje ci Karta Dużej Rodziny. Posiadanie tego dokumentu to również szereg zniżek, które mogą znacząco obniżyć koszty podróży, wakacyjnego wyjazdu, a nawet życia codziennego.Ważne jest to, że zniżki z Kartą Dużej Rodziny to nie tylko ulgi dla dzieci. Na upustach oferowanych ustawowo oraz przez prywatne firmy skorzystać mogą przede wszystkim rodzice.Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Kolejne problemy osób wypoczywających na północy kraju. W Koszalinie sanepid podjął istotną decyzję. Powodem jest wykrycie bakterii E.coli i enterokoków.Wakacje 2021 nie należą do najbardziej udanych dla wszystkich miłośników urlopów i wypoczynku. IMGW nieustannie ostrzega przed burzami i niebezpiecznymi gradobiciami.Nad bezpieczeństwem nieustannie czuwa również sanepid. W okresie wakacji do obowiązków tej formacji dochodzi badanie wody w czynnych i strzeżonych kąpieliskach.Niestety nie wszyscy mogą cieszyć się z ochładzających kąpieli. O szczęściu w nieszczęściu mówić mogą przede wszystkim osoby wypoczywające w Koszalinie.
Paszport covidowy stał się niezbędnym atrybutem turysty. Coraz więcej państw wymaga bowiem pandemicznych przepustek nie tylko na lotniskach. Bez pandemicznego dokumentu w niektórych krajach nie można wejść do restauracji, kina czy na dyskotekę.
Wakacje nad Bałtykiem to w tym roku ogromny wydatek. Wszystko podrożało - noclegi, posiłki, atrakcje. Za 10 dni pobytu nad polskim morzem trzeba wydać co najmniej 8 tys. zł.
Tatrzański Park Narodowy wydał bardzo ważny komunikat dla turystów. Zmieniono zasady opłat za miejsce parkingowe. Przywrócono funkcję e-biletu. Wydano ostrzeżenia związane z odholowaniem pojazdu.- Opłata za miejsce parkingowe wynosi 35 zł. Rekomendujemy przyjazd przed 8, w celu uniknięcia korków dojazdowych - informują przedstawiciele TPN.Każdy, kto posiada e-bilet ma prawo pozostawienia samochodu na miejscu parkingowym niezależnie od godziny dojazdu.
Dramatyczne statystyki służb ponownie są zmorą w czasie letnim. Okres wakacji to czas, gdy wiele osób skupia się na dobrej zabawie i zapomina o podstawie, czyli bezpieczeństwie. Przynosi to ze sobą opłakane skutki. Codziennie podawane są wiadomości na temat kolejnych zgonów. Sytuacja jest poważna, potwierdzają to tragiczne liczby.Wakacje to czas, gdy służby nie mogą liczyć na odpoczynek. Ich praca w tym okresie skupia się na dbaniu o bezpieczeństwo turystów oraz osób wypoczywających nad wodą.Relaks nad jeziorami i morzem to dla ratowników jeden z głównych powodów podejmowania akcji. Sytuacja jest dramatyczna. Tylko w woj. warmińsko-mazurskim w weekend utonęły 3 osoby. Jedno z ciał znaleźli kajakarze płynący rzeką Łyną.