wtv.pl > Świat > Paszport covidowy wymagany w restauracjach. Coraz więcej państw wprowadza ograniczenia
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 08:59

Paszport covidowy wymagany w restauracjach. Coraz więcej państw wprowadza ograniczenia

Guo Chen/Xinhua News/East News
Guo Chen/Xinhua News/East News

Paszport covidowy stał się niezbędnym atrybutem turysty. Coraz więcej państw wymaga bowiem pandemicznych przepustek nie tylko na lotniskach. Bez pandemicznego dokumentu w niektórych krajach nie można wejść do restauracji, kina czy na dyskotekę.

Paszport covidowy potrzebny nie tylko na lotnisku. Nowe wymogi w Europie

Paszport covidowy otrzymują osoby w pełni zaszczepione po przyjęciu jednej dawki preparatu od Johnson&Johnson lub drugiej dawki Pfizera, Moderna i Astra Zeneki. To niezbędny dokument, dla każdego, kto planuje wakacyjne podróże po Europie.

W wielu państwach paszport covidowy zwalnia bowiem z kwarantanny i obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. W czasie wakacji niektóre państwa postanowiły rozszerzyć zastosowanie nowego dokumentu.

Na ten krok zdecydowała np. hiszpańska Galicja. Od 31 lipca paszport covidowy jest konieczny, aby wejść do kawiarni, baru czy restauracji.

Wirtualna Polska donosi, że w najbliższych dniach identyczne zasady mają wprowadzić inne hiszpańskie regiony. Paszport covidowy będzie konieczny m.in. w Andaluzji, Katalonii, Madrycie czy Walencji.

Nie tylko Hiszpania. Paszport covidowy potrzebny również w Portugalii, Czarnogórze i we Włoszech

Podobne zasady wdrożył sąsiad Hiszpanii - Portugalia. Z uwagi na wakacyjny wzrost zakażeń tamtejszy rząd wprowadził obowiązek przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu w trakcie zameldowania w pensjonacie lub hotelu. Również w tym kraju paszport covidowy jest niezbędny, aby bez przeszkód spożywać posiłki wewnątrz restauracji.

Paszport covidowy będzie uważniej sprawdzać także Czarnogóra. Przez najbliższe dwa tygodnie zaświadczenie o szczepieniu będzie pozwalało na udział w festiwalach i imprezach sportowych. Bez tego dokumentu nie będzie można wejść do kawiarni, restauracji, dyskotek i klubów nocnych.

Od piątku przepustka covidowa (tzw. green pass), wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, ma szerokie zastosowanie również we Włoszech. Dzięki niej można wchodzić do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, placówek kultury i obiektów sportowych. 

Włoski rząd planuje wprowadzić wymóg przepustki również dla nauczycieli i całego personelu szkolnego bez względu na szczebel edukacji. W ten sposób chce uchronić się przed kolejnym drastycznym wzrostem zachorowań, który może wywołać wariant Delta koronawirusa.

Francja podzielona w sprawie przepustek covidowych

Do wdrożenia podobnych zasad przymierza się Francja. Paszport covidowy będzie niezbędny w restauracjach, barach, kawiarniach, a także w centrach handlowych i placówkach ochrony zdrowia. Dokument ma umożliwiać podróże dłuższymi trasami autobusowymi i kolejowymi.

Francuzi ostro krytykują rządowe zapowiedzi. To już czwarty weekend z rządu, kiedy obywatele wyszli na ulice, aby protestować przeciwko przepustkom sanitarnym. Demonstrujący trzymali w dłoniach flagi z napisem “Macron, nie chcemy twoich przepustek!”.

Green pass z powodzeniem funkcjonuje również w Austrii, Czechach, na Cyprze, w Danii, Grecji, Irlandii i Słowenii. Warto o tym pamiętać przed wyjazdem wakacyjnym.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane