wtv.pl
Wielu rodziców nie wie, jakie należą im się zniżki na Kartę Dużej Rodziny

(zdjęcie ilustracyjne) Marek BAZAK/East News, ZOFIA BAZAK

Lista zniżek z Kartą Dużej Rodziny. Oszczędzać można na Orlenie, w czasie podróży PKP i zakupach w prywatnych firmach

12 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Wielu rodziców nie korzysta ze zniżek z Kartą Dużej Rodziny. Jest to spowodowane faktem niewiedzy na temat obszernej listy upustów po okazaniu dokumentu wydawanego rodzinom, gdzie jest 3 lub więcej dzieci. Możesz taniej jeździć koleją, tankować na Orlenie, czy płacić niższe rachunki za prąd. Sprawdź, jak możesz oszczędzić naprawdę duże pieniądze.

Masz 3 lub więcej dzieci? To znaczy, że przysługuje ci Karta Dużej Rodziny. Posiadanie tego dokumentu to również szereg zniżek, które mogą znacząco obniżyć koszty podróży, wakacyjnego wyjazdu, a nawet życia codziennego.

Ważne jest to, że zniżki z Kartą Dużej Rodziny to nie tylko ulgi dla dzieci. Na upustach oferowanych ustawowo oraz przez prywatne firmy skorzystać mogą przede wszystkim rodzice.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Rodzicu, oszczędzaj z Kartą Dużej Rodziny

Nie ulega wątpliwości, że Karta Dużej Rodziny to duży ukłon w stronę rodzin posiadających 3 lub więcej dzieci. W momencie występowania o jej przyznanie dzieci muszą nadal pobierać naukę.

Nie jest to ograniczone wiekowo, więc nawet rodzice studentów, którzy już dawno skończyli 18. rok życia, mogą wystąpić o Kartę Dużej Rodziny. Jej posiadanie może się naprawdę opłacić.

12 tys. zł na dziecko

12 tys. zł na dziecko. Marlena Maląg: Wsparcie dla rodzin w roku 2022

CZYTAJ DALEJ

Lista zniżek z Kartą Dużej Rodziny nie jest krótka. Wszystkie sprawdzić można na rządowej stronie empatia.mpips.gov.pl. O kilku z nich warto wiedzieć jednak od razu.

Lista zniżek z Kartą Dużej Rodziny dostępna jest na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Lista zniżek z Kartą Dużej Rodziny dostępna jest na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Źródło: screen empatia.mpips.gov.pl/

Jedną z najkorzystniejszych zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny jest zniżka na podróże koleją. O ile uczniowie i studenci posiadają swoje zniżki (odpowiednio 37 i 51 proc.), o tyle ich rodzice nie mogli cieszyć się tańszymi podróżami.

Posiadacze Karty Dużej Rodziny kupować mogą bilety w PKP z 37 proc. zniżką. Warunkiem jest jednak to, by na KDR podróżowały razem co najmniej dwie osoby uprawnione do takiego przejazdu. Dodatkowo bilety okresowe w PKP kupimy na KDR aż o 49 proc. taniej.

Nie tylko PKP oferuje tańsze podróże. Koleje Wielkopolskie poza zniżką z Kartą Dużej Rodziny oferują wykupienie Karty Wielkopolskiej o 20 złotych taniej niż cena nominalna.

Tankuj taniej z Kartą Dużej Rodziny

Osoby, które wolą podróżować autem, również mogą cieszyć się zniżkami z Kartą Dużej Rodziny. Od niemal początku programu na stacjach Orlen posiadacze KDR płacą o 10 groszy mniej za każdy litr paliwa VERVA (ON lub 98).

Co więcej, zniżki z Kartą Dużej Rodziny to również każdy litr paliwa Efecta95, Efecta Diesel, LPG tańszy o 8 groszy. Mniej zapłacimy również za myjnię oraz produkty Stop Cafe, w obu przypadkach aż o 20 proc.

Nie tylko Orlen oferuje tańsze tankowanie. Również Lotos, Shell i Circle K oferują spore zniżki. Zarówno na paliwa, jak i myjnie, czy produkty dostępne w kafeteriach stacji benzynowych.

Lista zniżek na Kartę Dużej Rodziny jest bardzo długa

Gdzie jeszcze możesz oszczędzić pieniądze? Okazuje się, że zniżka przysługuje nawet w przypadku wyrabiania paszportu. Rodzice posiadający Kartę Dużej Rodziny za dokument zapłacą 50 proc. ceny. Dzieciom natomiast przysługuje nawet 75 proc. ulga.

W okresie wakacyjnym przyda się również świadomość, że wszystkie parki narodowe oferują darmowe wejście dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny. Zyskać możemy nawet w banku.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na rządowej stronie PKO Bank Polski oferuje „preferencyjne warunki prowadzenia kont osobistych (PKO Konto za Zero i PKO Konto Pierwsze)”. Dodatkowo posiadacze KDR mogą liczyć na obniżenie prowizji za udzielenie pożyczki lub kredytu.

Do programu przyłączyło się wiele prywatnych firm

Ze zniżek korzystać mogą nie tylko mieszkańcy dużych miast, gdzie liczba atrakcji i instytucji państwowych jest więcej. Również w mniejszych miastach prywatne firmy decydują się na honorowanie Karty Dużej Rodziny.

Dla przykładu w Ślesinie w Wielkopolsce zaledwie nieco ponad 3 tysięcznym mieście znaleźć można zniżki na usługi noclegowe, zakup materacy, kurs językowy, czy asortyment sklepu z artykułami biurowymi.

Przykładowe zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny w Ślesinie (woj. wielkopolskie)

Przykładowe zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny w Ślesinie (woj. wielkopolskie)

Źródło: screen empatia.mpips.gov.pl/

Przykładowe zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny w Ślesinie (woj. wielkopolskie)

Przykładowe zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny w Ślesinie (woj. wielkopolskie)

Źródło: screen empatia.mpips.gov.pl/

Warto korzystać z wyszukiwarki partnerów Karty Dużej Rodziny stworzonej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pozwala to dowiedzieć się, gdzie można oszczędzić pieniądze. W przypadku wyjazdów do miejscowości, gdzie nie mieszkamy na co dzień, łatwo można sprawdzić, gdzie wydamy mniej na zakupy i atrakcje.

W przypadku długotrwałych zakupów bądź wyjazdów całą rodziną każde oszczędzone 10 groszy, czy tańsze przejazdy mogą przynieść ze sobą spore zapasy w domowym budżecie.

Zniżki z Kartą Dużej Rodziny to nie tylko tańsze zakupy. To również tańsze lub darmowe wejścia do muzeów, zniżki na wyjazdy wakacyjne z biurami podróży, tańsza prywatna opieka medyczna, czy korzystniejsze oferty na abonamenty telefoniczne.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV

Zdjęcie główne: (zdjęcie ilustracyjne) Marek BAZAK/East News, ZOFIA BAZAK

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pixnio/Bicanski - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Santander Bank ostrzega przed kolejnymi metodami phishingu. Jak bronić się przed oszustami?

Czytaj więcej >
Obraz TomaszSupel z Pixabay

Gospodarka

Podatek od psa 2022. Będzie podwyżka, wiemy ile trzeba zapłacić

Czytaj więcej >
Pixabay/congerdesign

Gospodarka

ZUS ma prawo odebrać emeryturę i doliczy do tego odsetki. Rzecznik: tylko w wyjątkowych sytuacjach

Czytaj więcej >
Jeśli nie złożysz wniosku nie dostaniesz od państwa 300 złotych

Gospodarka

Przerwa techniczna w mBanku. Instytucja informuje o poważnych utrudnieniach podczas najbliższego weekendu

Czytaj więcej >
wikimedia.org/Travelarz

Gospodarka

Elektroniczna rewolucja na zakupach. Już wkrótce sprzedawca będzie mógł wydać nam paragon... SMS-em

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega. Klienci kolejnego popularnego banku są w zainteresowaniu hakerów-złodziei

Czytaj więcej >