wtv.pl > Świat > Wakacje coraz bliżej. Gdzie możemy pojechać i jakie są warunki? [LISTA KRAJÓW]
Jan Kietliński
Jan Kietliński 19.03.2022 09:20

Wakacje coraz bliżej. Gdzie możemy pojechać i jakie są warunki? [LISTA KRAJÓW]

ethan-robertson-SYx3UCHZJlo-unsplash
https://unsplash.com/photos/SYx3UCHZJlo?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Wielu z nas tęskni za podróżami. Lockdowny, zamknięte granice, a także kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19 mocno wpłynęły na nasze możliwości podróżowania. Świat jednak powoli się otwiera. Wraz z nowym miesiącem, coraz więcej krajów decyduje się na powolny powrót ruchu turystycznego. Są jednak pewne warunki, które musimy spełnić przed wymarzonymi wakacjami. 

Kilka miesięcy temu wraz z rozpoczęciem masowych szczepień przeciwko COVID-19, pojawił się pomysł wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Umożliwiałyby one podróże bez ograniczeń dla osób zaszczepionych. Wywołało to jednak sprzeciw wielu europejczyków, a także polityków państw w Europie. Dzisiaj poszczególne kraje same decydują o tym kto może wjechać na ich teren. Mimo braku paszportów szczepionkowych, szczepienia gwarantują pewne przywileje przyjezdnym.

Gdzie na wakacje 2021?

Szczepienia gwarantują wjazd do niektórych krajów bez żadnych dodatkowych warunków. W każdym z nich potrzebny będzie nam certyfikat potwierdzający zaszczepienie w języku angielskim, lub lokalnym. 

Oto lista państw, które nie wymagają testu, ani kwarantanny od osób zaszczepionych:

1. Austria

2. Bahamy

3. Belize

4. Bułgaria (jest to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Warunkiem wjazdu bez testów i kwarantanny jest przejście pełnego cyklu szczepień, a od podania drugiej dawki szczepionki musi minąć co najmniej 14 dni. W przypadku jednodawkowej szczepionki “Janssen” firmy J&J, musi minąć 14 dni od jej przyjęcia. Przed wyjazdem należy pobrać certyfikat szczepienia, a na wszelki wypadek zabrać również certyfikat papierowy, który otrzymujemy w trakcie szczepienia).

5. Chorwacja (od przyjęcia drugiej dawki szczepionki musi minąć co najmniej 14 dni. W przypadku szczepionki jednodawkowej “Janssen” firmy J&J, jest to również 14 dni).

6. Cypr (należy wypełnić formularz CyprusFlightPass. W przypadku szczepionek dwudawkowych, wymagany jest certyfikat potwierdzający przejście pełnego cyklu szczepień. Nie jest wymagany żaden okres, który musi upłynąć od przyjęcia drugiej dawki. W przypadku jednodawkowej szczepionki “Janssen” firmy J&J, musi minąć 14 dni od jej przyjęcia).

7. Czarnogóra (certyfikat potwierdzający przejście pełnego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed przyjazdem)

8. Ekwador

9. Estonia

10. Grecja (od przyjęcia drugiej dawki szczepionki musi minąć co najmniej 14 dni. W przypadku szczepionki jednodawkowej “Janssen” firmy J&J, jest to również 14 dni).

11. Gruzja

12. Gwatemala

13. Islandia

14. Litwa

15. Madera (od przyjęcia drugiej dawki szczepionki musi minąć co najmniej 14 dni. W przypadku szczepionki jednodawkowej “Janssen” firmy J&J, jest to z kolei 28 dni!!!).

16. Mołdawia

17. Niemcy

19. Słowacja - nasz południowy sąsiad otworzył granice dla zaszczepionych 31 maja!!!

18. Słowenia

19. Tunezja

20. Turcja (musi minąć 14 dni od odbycia pełnego cyklu szczepień dowolną szczepionką).

21. Ukraina (od 7 czerwca kraj ten wpuszca osoby, które przeszły pełen cykl szczepień dowolną szczepionką)

*Hiszpania otwiera granice dla turystów z Polski 7 czerwca. Wymagane będzie przejście pełnego cyklu szczepień i upływ minimum 14 dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki.

Wjazd bez żadnych ograniczeń

Są również państwa, które nie mają żadnych warunków wjazdu, w tym szczepień i testów. Oto one:

1. Albania

2. Dominikana

3. Kostaryka

4. Meksyk

5. Macedonia Północna

6. Rumunia

Szczepienie zwalnia Polaków powracających z wakacji do kraju z testu i kwarantanny!

Pamiętajmy, aby zawsze potwierdzać informacje na temat warunków wjazdu na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski i kraju, do którego planujemy się udać.

Powiązane