wtv.pl > Izrael

Izrael

taylor-brandon-Y8r0RTNrIWM-unsplash
19.03.2022 09:20 Ciemna strona Izraela, o której się nie mówi. Impreza na plaży w cieniu dymu po bombardowaniach

Kilka dni temu doszło do eskalacji trwającego od 1948 roku konfliktu między Izraelem a Palestyną. W stronę Tel Awiwu wystrzelone zostało około 500 rakiet i pocisków, które w większości zostały skutecznie przechwycone przez Iron Dome, izraelski system antyrakietowy. Jednakże 31 osób zostało rannych przez spadające odłamki, mówi się także o pięciu ofiarach śmiertelnych. To rekordowe liczby, a wciąż nadlatujące rakiety stawiają system obrony Izraela na granicy wytrzymałości. Izraelczycy jednak zawsze byli dzięki niemu bezpieczni, a mimo to wielu z nich twierdzi, że strach towarzyszył im przez całe życie. Czy obawy te są uzasadnione?Listopad 2019 roku. Izraelka Eliana prowadzi hostel w Tel Avivie. Dni spędza na plaży lub rozmowie ze swoimi gośćmi. Praca w korpo nie była dla niej. W końcu może być swoim własnym szefem i właśnie taki tryb życia pasuje jej najbardziej. Jest piękny dzień, a ona zastanawia się, czy udać się na surfing, czy może wyskoczyć wieczorem do klubu. Dwa dni wcześniej 300 rakiet zostało wystrzelonych w stronę jej miasta. Mówiono coś o ewentualnym udaniu się do schronów. Gdzieś na przedmieściach odłamek zestrzelonej przez Iron Dome rakiety zranił kogoś odpoczywającego w ogrodzie. Na Elianie nie robi to wrażenia, to dla niej normalna sytuacja. Woli usiąść na tarasie, zapalić papierosa i popatrzeć, jak w oddali płonie zbombardowana w odwecie za zranionego Izraelczyka Strefa Gazy. Dziewczyna nie przejmuje się tym jednak, bo wie, że płoną domy ludzi, którzy są wrogami jej kraju. Jest przerażona tylko wizją udania się do schronu. W końcu wybrała już sukienkę na wieczorne wyjście.

RCB
19.03.2022 09:20 Z ostatniej chwili: Izrael rozpoczął masowe bombardowanie Gazy

Jak podają Służby Obrony Izraela na swoim profilu na Twitterze, niedawno doszło do eskalacji napięcia na granicy ze Strefą Gazy. Mowa o ogromnych bombardowaniach.Napięcie między Izraelem, a siłami Hamasu wzrasta od kilku dni. Izrael w odwecie na wysłane w jego stronę rakiety odpowiedział zmasowanymi bombardowaniami Strefy Gazy i przygranicznych terenów Palestyny. - Służby Obrony Izraela w tym momencie atakują Strefę Gazy z ziemi i z powietrza - możemy przeczytać na Twitterze IDF.https://twitter.com/IDF/status/1392953390443991040Z Gazy docierają wstrząsające relacje i nagrania. Nie ma informacji o liczbie zabitych, ani o dalszych planach służb specjalnych Izraela.Jak podaje Reuters, mieszkańcy Gazy nie widzieli żadnych znaków nadchodzących z ziemi wojsk Izraela. Wspominają jednak o licznych atakach z powietrza, a także ostrzałach artyleryjskich.

ahmed-abu-hameeda-D9lCSvUcErk-unsplash (1)
19.03.2022 09:20 Eskalacja konfliktu w Izraelu. Konieczny: “Ugięcie się ze strony Izraela to jedyny sposób na zmianę”

Od kilku dni rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie. Wymiana ognia nasiliła się dziś w nocy, kiedy to Izrael zdecydował się na masowe bombardowania Strefy Gazy. Na razie nic nie wskazuje na zmianę nastrojów. O opinię na temat konfliktu zapytaliśmy posła, Macieja Koniecznego.Konflikt między Izraelem, a jego sąsiadami trwa od 1948 r. Większość krajów arabskich nie uznaje Izraela jako państwa. Agresywna polityka tego kraju wiele razy prowadziła do spięć, szczególnie na okupowanym przez Izrael terytorium Palestyny. Palestyńczycy żądają od Izraela zwrotu należnych im terenów. Palestyna jednak nie posiada środków, które mogłyby posłużyć jej do walki z super potęgą militarną, jaką jest Izrael. Czy jest jakakolwiek szansa na pokój w skonfliktowanym regionie?https://twitter.com/jennineak/status/1393222557453537283

EN 01478898 2186
19.03.2022 09:19 “Kluczowe będą najbliższe miesiące”. Jak zmieni się Izrael z nową władzą? Mamy wypowiedź eksperta

O Izraelu w ostatnim czasie mówi się bardzo dużo. Niedawna eskalacja konfliktu z Palestyną skierowała na ten kraj oczy całego świata. Po raz pierwszy doszło także do ogólnoświatowego sprzeciwu wobec izraelskiej polityki. Obywatele wielu europejskich i amerykańskich miast wychodzili na ulice w ramach solidarności z Palestyną. W ostatni weekend doszło jednak do sporych zmian na izraelskiej scenie politycznej. Wieloletni premier Izraela, Benjamin Netanjahu stracił urząd zaledwie jednym głosem. Odejście kontrowersyjnego polityka budzi wiele wątpliwości. Na pytania o przyszłość Izraela odpowiedział ekspert, Michał Wojnarowicz.Izrael mimo silnej pozycji militarnej i gospodarczej, od kilku lat nie mógł utworzyć rządu. Benjamin Netanjahu robił co mógł, aby zaskarbić sobie większość w Knesecie (izraelskim parlamencie). Ustępujący polityk znany jest ze swoich prawicowych poglądów i silnej ręki w polityce zagranicznej. Co ciekawe, jego następca, Naftali Bennett, również jest politykiem prawicowym. Sam kiedyś określił siebie “ultra prawicowcem, zawsze przed Netanjahu”, a także powiedział, że “jest iPhonem 12, przy którym Netanjahu wypada jak Nokia”. Jak to więc możliwe, że jego rząd to koalicja tak różnych od siebie ugrupowań (w tym muzułmanów) i jak malują się najbliższe lata w izraelskiej polityce ?Na ten temat wypowiedział się ekspert i znawca Izraela, Michał Wojnarowicz: - Ciężko mówić o najbliższych latach w izraelskiej polityce, kluczowe będą najbliższe miesiące - mówi.- Nie zmienia to faktu, że nastąpiło poważne przetasowanie na tamtejszej scenie politycznej. Od władzy odchodzi Likud, partia Netanjahu, a do tego partie ortodoksyjne - nie było zbyt wiele takich przypadków w historii - dodaje.- Na papierze rzeczywiście zapowiadają się istotne zmiany, jednak wykonawcą tych zmian jest rząd bardzo specyficzny o minimalnej przewadze w Knesecie, łączący bardzo różne ugrupowania - opowiada Wojnarowicz.

Izrael
19.03.2022 09:17 Atak dronów na izraelski tankowiec. Rząd Izraela oskarża Iran o atak terrorystyczny

U wybrzeży Omanu zaatakowany został tankowiec izraelskiej firmy Mercer Street. Ataku dokonały drony. W wyniku agresji zginęło dwóch pracowników firmy - Brytyjczyk i Rumun. Strona izraelska oskarża o atak Iran. Sprawa weszła już na poziom oficjalny. Przedstawiciele rządu nazwali agresję "irańskim atakiem terrorystycznym".

Premier Izraela
19.03.2022 09:01 Premier Izraela zabiera głos ws. nowelizacji Kpa. Poważne spięcie na linii dyplomatycznej z Polską

Premier Izraela zapewnił, że jego kraj "nie pozostanie obojętny" na nowelizację Kpa, którą w sobotę podpisał Andrzej Duda. W myśl ustawy, mieszkańcy kraju nie będą mogli ubiegać się o odzyskanie mienia złupionego w czasie Holokaustu. Tak źle na linii dyplomatycznej Polska-Izrael nie było już dawno.

Janina Goldhar
19.03.2022 08:49 Polska ambasada przekazała. Nie żyje Janina Goldhar

Nie żyje Janina Goldhar, założycielka stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Izraelu. Jej rodzice przed wojną pracowali na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z matką przetrwała życie w wojennej Warszawie, a jej ojciec zginął w Katyniu. Potem ona sama stała się ofiarą przesiedlenia w marcu 1968 roku. Zmarła miała w chwili śmierci 92 lata.

Izrael
19.03.2022 08:46 Izrael. Ucieczka dziennikarzy do schronu uwieczniona na nagraniu

Izrael. Nagrania z ataku rakietowego właśnie okrążają media społecznościowe. Na miejscu już pracują dziennikarze z zagranicznych stacji, którzy sami ryzykują zdrowiem i życiem, by opisywać sytuację w kraju. Dziennikarze stacji CNN pokazali niepokojące materiały, które przytoczyli redaktorzy TVN24.Pierwsze doniesienia skutkach poważnej eskalacji konfliktu podano wczoraj po godzinie 20:30 polskiego czasu. Wówczas doszło do pierwszego ostrzału rakietowego centralnego Izraela, w tym Tel-Awiwu. Nowa odsłona konfliktu rozpoczęła się już jednak nieco wcześniej. ZMASOWANY, NAJWIĘKSZY WE WSPÓŁCZESNEJ HISTORII KONFLIKTU IZRAELSKO-PALESTYŃSKIEGO OSTRZAŁ RAKIETOWY CENTRALNEGO IZRAELA, W TYM TEL-AWIWU. Nie żyje co najmniej 1 osoba.Opublikowany przez KiKŚ - Konflikty i katastrofy światowe Wtorek, 11 maja 2021