wtv.pl
Pixabay/_Alicja_

Pixabay/_Alicja_

Polska ambasada przekazała. Nie żyje Janina Goldhar

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Nie żyje Janina Goldhar, założycielka stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Izraelu. Jej rodzice przed wojną pracowali na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z matką przetrwała życie w wojennej Warszawie, a jej ojciec zginął w Katyniu. Potem ona sama stała się ofiarą przesiedlenia w marcu 1968 roku.

Zmarła miała w chwili śmierci 92 lata.

Nie żyje Janina Goldhar, założycielka stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Izraelu

Polska ambasada poinformowała w poniedziałek o śmierci Janiny Goldhar, prezeski stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Izraelu oraz ocalałej z Zagłady.

Goldhar urodziła się w 1929 roku w Warszawie. Jej rodzice pracowali na Uniwersytecie Warszawskim. Maria Pogonowska (do 1940 roku Proner - zmieniła nazwisko, by się ukryć) była doktorką fizyki, zaś jej mąż, Mieczysław Proner, był znanym farmaceutą i botanikiem. Od nich ich córka przejęła swój zapał do nauki.

Mieczysław Proner w 1939 roku ruszył na wojnę wraz z innymi polskimi oficerami, został jednak schwytany przez żołnierzy Związku Radzieckiego i zginął w Katyniu.

Boże Ciało

Jak będzie wyglądało tegoroczne Boże Ciało? Część hierarchów wydała zalecenia

CZYTAJ DALEJ

Maria Pogonowska starała się ukryć córkę, więc pozostała za namową członków Żegoty, w szczególności Marii Palester, żydowskiej organizacji konspiracyjnej, po stronie aryjskiej, gdzie zmieniła swoje dane. W tym czasie w getcie zginęła jej oraz jej męża rodzina.

Po wojnie obie kobiety pozostały w Polsce. Janina robiła karierę naukową. Udało jej się uzyskać stopień docenta bakteriologii na warszawskiej Akademii Medycznej. Okazało się jednak, że nie mogła pobyć w Polsce tak długo, jak by chciała.

Wymuszony wyjazd do Izraela

Janinę i jej matkę dotknęły wydarzenia marca 1968 roku. Na fali antysemickich wydarzeń popieranych przez PZPR, kobiety zmuszone były wyjechać do Izraela.

Na miejscu Janina ułożyła sobie życie, została profesorką mikrobiologii na Uniwersytecie w Tel-Awiwie, ale o Polsce nigdy nie zapomniała. Twierdziła, że ma ogromny sentyment do kraju swojego wychowania i młodości.

Zaangażowała się w działalność społeczną - założyła stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Izraelu, chcąc w ten sposób oddać hołd swojego zmarłemu ojcu, a także angażowała się w działania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gromadząc informacje dotyczące Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Podobnie jak jej matka, która biła rekordy długości życia (zmarła w wieku 111 lat), była długowieczna. Pożegnano ją w wieku 92 lat.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [Twitter/PLinIsrael]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Cimmerian praetor - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Pustki na półkach, problemy z dostawami. Brytyjczycy mają duży problem

Czytaj więcej >
(screen) Twitter/La_SER

Świat

Kościół spłonął na oczach wiernych. Przerażające sceny w Hiszpanii

Czytaj więcej >
Koniec wyborów w Niemczech

Świat

Zamknięto lokale wyborcze w Niemczech. Exit poll: nie ma jednoznacznego zwycięzcy

Czytaj więcej >
Pexels/Kindel Media

Świat

Zagrzeb. Ojciec zabił troje dzieci i próbował popełnić samobójstwo

Czytaj więcej >
Pixabay/zandy126 - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Włochy. Ksiądz ukradł pieniądze z tacy. Wydał je na używki i seks

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Świat

Białoruś. Na okładce magazynu pojawił się wizerunek Andrzeja Duda z wąsami Hitlera

Czytaj więcej >