wtv.pl
Pixabay/_Alicja_

Pixabay/_Alicja_

Polska ambasada przekazała. Nie żyje Janina Goldhar

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Nie żyje Janina Goldhar, założycielka stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Izraelu. Jej rodzice przed wojną pracowali na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z matką przetrwała życie w wojennej Warszawie, a jej ojciec zginął w Katyniu. Potem ona sama stała się ofiarą przesiedlenia w marcu 1968 roku.

Zmarła miała w chwili śmierci 92 lata.

Nie żyje Janina Goldhar, założycielka stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Izraelu

Polska ambasada poinformowała w poniedziałek o śmierci Janiny Goldhar, prezeski stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Izraelu oraz ocalałej z Zagłady.

Goldhar urodziła się w 1929 roku w Warszawie. Jej rodzice pracowali na Uniwersytecie Warszawskim. Maria Pogonowska (do 1940 roku Proner - zmieniła nazwisko, by się ukryć) była doktorką fizyki, zaś jej mąż, Mieczysław Proner, był znanym farmaceutą i botanikiem. Od nich ich córka przejęła swój zapał do nauki.

Mieczysław Proner w 1939 roku ruszył na wojnę wraz z innymi polskimi oficerami, został jednak schwytany przez żołnierzy Związku Radzieckiego i zginął w Katyniu.

Boże Ciało

Jak będzie wyglądało tegoroczne Boże Ciało? Część hierarchów wydała zalecenia

CZYTAJ DALEJ

Maria Pogonowska starała się ukryć córkę, więc pozostała za namową członków Żegoty, w szczególności Marii Palester, żydowskiej organizacji konspiracyjnej, po stronie aryjskiej, gdzie zmieniła swoje dane. W tym czasie w getcie zginęła jej oraz jej męża rodzina.

Po wojnie obie kobiety pozostały w Polsce. Janina robiła karierę naukową. Udało jej się uzyskać stopień docenta bakteriologii na warszawskiej Akademii Medycznej. Okazało się jednak, że nie mogła pobyć w Polsce tak długo, jak by chciała.

Wymuszony wyjazd do Izraela

Janinę i jej matkę dotknęły wydarzenia marca 1968 roku. Na fali antysemickich wydarzeń popieranych przez PZPR, kobiety zmuszone były wyjechać do Izraela.

Na miejscu Janina ułożyła sobie życie, została profesorką mikrobiologii na Uniwersytecie w Tel-Awiwie, ale o Polsce nigdy nie zapomniała. Twierdziła, że ma ogromny sentyment do kraju swojego wychowania i młodości.

Zaangażowała się w działalność społeczną - założyła stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Izraelu, chcąc w ten sposób oddać hołd swojego zmarłemu ojcu, a także angażowała się w działania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gromadząc informacje dotyczące Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Podobnie jak jej matka, która biła rekordy długości życia (zmarła w wieku 111 lat), była długowieczna. Pożegnano ją w wieku 92 lat.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [Twitter/PLinIsrael]

Podobne artykuły

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Tragiczny wypadek autobusu w Peru

Świat

W Peru doszło do kolejnego tragicznego wypadku. W wyniku wypadku zginęło 27 górników

Czytaj więcej >
Luzowanie obostrzeń w Europie często dotyczy tylko osób zaszczepionych.

Świat

Dobre wieści. Europa w końcu się otwiera, ale tylko dla pewnej grupy

Czytaj więcej >