Abp Marek Jędraszewski słynie ze swych mocno kontrowersyjnych wypowiedzi, w których atakował wybrane grupy społeczneSłowa o "tęczowej zarazie" przeszły do niechlubnej historii Kościoła katolickiegoArtyści postanowili odwiedzić krakowską kurię, by przypomnieć "o wszystkich grzechach hierachów kościelnych"Na miejscu pojawiły się cztery postacieAkcja rozpoczęła się dziś w samo południe, w trakcie ostatniego weekendu przez nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Wybór terminu nie jest bynajmniej przypadkowy. Na miejsce przyniesiono bowiem choinkę i kartkę z dość specyficznymi świątecznymi życzeniami.Mamy nadzieję, że przyjmie prezenty w imieniu całego Episkopatu, czytaliśmy w opisie wydarzenia opublikowanym w mediach społecznościowych.
Abp Jędraszewski wygłosił kazanie skierowane do uczestników rekolekcji Zakonu Jana Pawła IIDuchowny nawiązywał do utraty wiary w Boga w społeczeństwie, która ma prowadzić do coraz większego egoizmu wśród jego członkówZwrócił uwagę, że jedynie powrót do chrześcijańskich wartości może odbudować etykę mieszkańców EuropyAbp Jędraszewski stwierdził podczas kazania, że w dzisiejszym świecie coraz trudniej jest przyznawać się chrześcijanom do wyznawanej wiary.
W niedzielę, 21 marca, abp Marek Jędraszewski pojawił się w Podstolicach (powiat wielicki), gdzie w kościele pw. Ducha Świętego odbyła się uroczystość poświęcenia figury św. Jana Pawła II.Abp Jędraszewski wygłosił z tej okazji homilię, w której - wychodząc od fragmentu Ewangelii - zastanawiał się nad drogą Jana Pawła II i sensem cierpienia, które papież przeżywał w swoich ostatnich latach.- Nie było u niego rozdźwięku między tym co mówił a tym jak żył, co najbardziej widać w tym, jak umiał przyjąć cierpienie - stwierdził w trakcie uroczystości w Podstolicach przywoływany przez portal diecezja.pl abp Jędraszewski.
Jeszcze wczoraj w Łagiewnikach mówił o nowych zadaniach, stojących przed duchowieństwem. - Dzisiaj jest wielu „ubogich w duchu”, którzy są spragnieni prawdy i którzy domagają się od kapłanów osobistego świadectwa ich życia na rzecz Chrystusowej prawdy - deklarowałDziś, podczas Wielkiego Piątku, abp Jędraszewski poprowadził uroczystości dla mieszkańców Kalwarii Zebrzydowskiej. W kazaniu skupił się na walce ruchów społecznych o liberalizację prawa aborcyjnego. Odniósł się do sądu Piłata- Na miejsce Bożego: "Nie zabijaj" postawiono ludzkie: "Wolno zabijać", a nawet: "Trzeba zabijać" - grzmiał z ambony, wspominając encykliki i nauczanie Jana Pawła IIWażne wydarzenia dla wspólnoty wyznaniowej dla abpa Marka Jędraszewskiego stanowią nie lada okazję do wywoływania kontrowersji. Znany z deklaracji o "tęczowej zarazie" kapłan postanowił skupić się bieżącej sytuacji społeczno-politycznej. Korzystając z Wielkiego Piątku, duchowny wprost ostrzegł przed dążeniem ruchów feministycznych do wprowadzenia pełnej liberalizacji prawa aborcyjnego. Według hierarchy ma miejsce atak na "dziecko nienarodzone". - Tajemnice Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Pana św. Meliton odczytywał poprzez życie wielkich postaci, o których mówi Stary Testament - zaczął rozważania.
Dzisiejszym tematem "Gościa Wiadomości" było Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Piąta edycja wydarzenia została objęta patronatem przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a także Prezesa Rady MinistrówPrzedsięwzięcie stanowi inaugurację Tygodnia Biblijnego - ważnego święta, celebrowanego od 2008 roku. - Ten czas powinien nam przede wszystkim uświadomić, że Pismo Święte, Biblia to słowo Boże skierowane z miłości do nas - tłumaczył abp Marek JędraszewskiRozmowę z metropolitą krakowskim poprowadził Michał Adamczyk. Mowa o wydaniu "Gościa Wiadomości" z 18 kwietniaNa sam początek prowadzący "Gościa Wiadomości" spytał abpa Marka Jędraszewskiego o znaczenie i przekaz, jaki niesie za sobą Tydzień Biblijny. - Ten czas powinien nam przede wszystkim uświadomić, że Pismo Święte, Biblia to słowo Boże skierowane z miłości do nas, bo Boga nikt nie widział. Dopiero mogliśmy zobaczyć go w osobie syna, Jezusa Chrystusa, ale mogliśmy usłyszeć jego słowo, zapisane w świętych księgach - zaczął hierarcha Kościoła katolickiego.- Chcemy szczególnie teraz zagłębić się w tych księgach. Czerpać z nich prawdę i siłę nadziei na dzisiaj, na jutro, zwłaszcza w tych niepokojących czasach, w których przyszło nam żyć - dodawał abp Marek Jędraszewski na antenie Telewizji Polskiej.
W ciągu jednego roku, jak podał abp Marek Jędraszewski, ze związku wyznaniowego występowało od 50 do 60 osób. Już w 2019 roku liczba aktów wzrosła do 123. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zaś aż 445 katolików zrezygnowało z dalszego uczestniczenia w życiu wspólnoty.