wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Abp Marek Jędraszewski podzielił się makabryczną wizją

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

W Kalwarii Zebrzydowskiej abp Marek Jędraszewski rozpoczął Drogę Krzyżową. Duchowny wykorzystał ważne przedsięwzięcie, by przedstawić wiernym osobiste rozważania. Hierarcha opowiedział o wizji sądu Piłata nad "dzieckiem nienarodzonym".

  • Jeszcze wczoraj w Łagiewnikach mówił o nowych zadaniach, stojących przed duchowieństwem. - Dzisiaj jest wielu „ubogich w duchu”, którzy są spragnieni prawdy i którzy domagają się od kapłanów osobistego świadectwa ich życia na rzecz Chrystusowej prawdy - deklarował

  • Dziś, podczas Wielkiego Piątku, abp Jędraszewski poprowadził uroczystości dla mieszkańców Kalwarii Zebrzydowskiej. W kazaniu skupił się na walce ruchów społecznych o liberalizację prawa aborcyjnego. Odniósł się do sądu Piłata

  • - Na miejsce Bożego: "Nie zabijaj" postawiono ludzkie: "Wolno zabijać", a nawet: "Trzeba zabijać" - grzmiał z ambony, wspominając encykliki i nauczanie Jana Pawła II

Ważne wydarzenia dla wspólnoty wyznaniowej dla abpa Marka Jędraszewskiego stanowią nie lada okazję do wywoływania kontrowersji. Znany z deklaracji o "tęczowej zarazie" kapłan postanowił skupić się bieżącej sytuacji społeczno-politycznej. Korzystając z Wielkiego Piątku, duchowny wprost ostrzegł przed dążeniem ruchów feministycznych do wprowadzenia pełnej liberalizacji prawa aborcyjnego. Według hierarchy ma miejsce atak na "dziecko nienarodzone". 

- Tajemnice Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Pana św. Meliton odczytywał poprzez życie wielkich postaci, o których mówi Stary Testament - zaczął rozważania. 

Abp Marek Jędraszewski: wielcy tego świata sprzysięgli się przeciwko życiu nienarodzonego dziecka

Początkowo kazanie nie zwiastowało przekroczenia granicy między religią a polityką. Abp Jędraszewski przedstawił świadectwo świętego biskupa Melitona, który w II wieku przygotował homilię paschalną ku czci Jezusa Chrystusa. Następnie metropolita mówił o zwycięstwie nad śmiercią, grzechem i szatanem. 

- Biorąc ciało podległe cierpieniu, wziął na siebie mękę cierpiącego człowieka. To On w wielu musiał znosić wiele. W Ablu został zabity, w Izaaku związano Mu nogi, w Jakubie przebywał na obczyźnie, w Józefie został sprzedany, w Mojżeszu podrzucony, w baranku paschalnym zabity, w Dawidzie prześladowany, w prorokach zelżony - cytował duchowny. 

Po chwili duszpasterz przypomniał o naukach Jana Pawła II, który niejednokrotnie podejmował rozważanie św. Melitona. Właśnie wtedy prosto z ambony wskazał, że bez wniknięcia w przebieg sądu Piłata nad Chrystusem, wierny nie będą mogli zrozumieć "istoty dramatu". - Wielcy tego świata sprzysięgli się przeciwko życiu nienarodzonego dziecka - mogliśmy usłyszeć. 

- Sprawę wnieśli przed sąd Namiestnika, który miał moc stanowienia prawa. W tym samym czasie podburzony przez wszechwładne media tłum na ulicach wszystkich większych i mniejszych miast świata wołał: "Aborcja na życzenie! Aborcja na życzenie!" - dodawał. 

- Gdyby nie domagało się opieki ze strony kobiety i innych ludzi, która to opieka ogranicza ich prawo do beztroskiego rozkoszowania się dobrami tego świata, nie wydalibyśmy go tobie - deklarował, cytując "autorytety" popierające prawo do aborcji. Zabieg medyczny i zwolenników liberalizacji obowiązujących przepisów zestawiono z grupami, wzywającymi do ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. 

- Swoim zaistnieniem podburza nasz naród, odwodzi od płacenia podatków na inne, ważniejsze dla życia naszego społeczeństwa cele, a ponadto podaje siebie za człowieka. A przecież to jest co najwyżej zlepek komórek - grzmiał metropolita. 

Według abpa Marka Jędraszewskiego doszło do zmowy między przedstawicielami rządów, przywódców ruchów społecznych, a także niepodważalnymi autorytetami. Celem bliżej nieokreślonego porozumienia miało być umożliwienie kobiecie ciężarnej "w dowolnej chwili tej opieki odmówić, a dziecko kazać zabić". Co więcej, duchowny twierdził, że zgodnie z wiedzą biologiczną i genetyczną już od poczęcia mamy do czynienia z "dzieckiem nienarodzonym". 

Podczas nabożeństwa nie zabrakło licznych nawiązań do encyklik Jana Pawła II. W jednej z publikacji święty przedstawił rozważania na temat ofiar zbrodniczych ideologii. Wówczas mowa była o ofiarach II wojny światowej. - Do tego cmentarzyska ofiar ludzkiego okrucieństwa w naszym stuleciu dołącza się inny jeszcze wielki cmentarz: cmentarz nienarodzonych - cytował abp Jędraszewski. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [diecezja.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >