wtv.pl
Abp Marek Jędraszewski

Piotr Molecki/East News

Abp Marek Jędraszewski błaga wiernych. Boi się apostazji

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

W ostatnią sobotę abp Marek Jędraszewski poprowadził mszę w Kalwarii Zebrzydowskiej. W trakcie nabożeństwa odbyła się modlitwa pokutna w intencji osób, które w ostatnich latach przedłożyły do swoich parafii akty apostazji. Duchowny podał, il

W ciągu jednego roku, jak podał abp Marek Jędraszewski, ze związku wyznaniowego występowało od 50 do 60 osób. Już w 2019 roku liczba aktów wzrosła do 123. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zaś aż 445 katolików zrezygnowało z dalszego uczestniczenia w życiu wspólnoty.

Abp Marek Jędraszewski poprowadził modlitwę pokutną. Prosi apostatów o powrót na łono Kościoła

Należy zaznaczyć, że dane te obejmują jedynie rejon nadzorowany przez Archidiecezję Krakowską. Od kilku miesięcy funkcjonuje też "Licznik Apostazji". Agata Diduszko-Zyglewska i Robert Biedroń wraz z Joanną Scheuring-Wielgus chcą przedstawić zjawisko rosnącej liczby apostatów. Obecnie o złożeniu aktu wystąpienia z Kościoła poinformowało 2229 osób

Abp Marek Jędraszewski wciąż liczy na powrót wiernych. Wskazał, że rolą Kościoła wciąż jest czekanie na przyjęcie osób, które odrzuciły wiarę w Boga. - Proszę was, róbcie wszystko, aby ten dramatyczny akt odejścia był jednocześnie pierwszym dniem powrotu, bo Kościół jest miłującą matką, bo Kościół to jest także ten ojciec czekający na powrót marnotrawnego syna, gotów wybiec na spotkanie - deklarował z ambony.

Modlitwa pokutna odbyła się w intencji osób, która nie potrafią kochać Kościoła nawet przez łzy. Modlono się również za grupy społeczne, próbujące walczyć z instytucją oraz za Polaków, "podejmujących dramatyczne akty apostazji". - To jest Kościół, którego macie być pokornymi świadkami - dodawał Jędraszewski. Hierarcha tłumaczył, że powrót na łono Kościoła odbywa się poprzez jałmużnę, modlitwę oraz próbę zrozumienia Boga i Jezusa Chrystusa. 

Modlitwę do Boga zanieść ma kardynał Stefan Wyszyński. Abp Marek Jędraszewski prosił też o jego beatyfikację. - Zgodzić się na te trudne drogi Boże, które przed nami nakreślił Pan Bóg. Zgodzić się na nie i nimi iść, za Chrystusem, dźwigając własny krzyż. A jednocześnie modlić się za tych, którzy tak łatwo ulegają wtedy i dzisiaj - deklarował na zakończenie nabożeństwa. 

W rejonie Archidiecezji Krakowskiej modlitwy pokutne odbyły się w 5 wyznaczonych świątyniach. Wielki Post dla duchownych wiąże się z obowiązkiem jałmużny. W tym roku kapłani przekazali datki ze zbiórki jałmużny wielkopostnej na cele hospicjów dziecięcych: im. ks. Tischnera oraz Alma Spei, a także hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

O tym, jak dokonać apostazji pisaliśmy jeszcze na początku stycznia (<[TUTAJ](https://wtv.pl/apostazja-260121-ws-kosciol)\>). Należy także podkreślić, że Kościół katolicki dopuszcza powrót do związku wyznaniowego po uprzednim odbyciu pokuty.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Diecezja.pl]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Polska

Weekendowa przerwa techniczna w bankach. Jakie utrudnienia czekają na klientów?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

Polska

Rafał Ziemkiewicz zatrzymany lotnisku. Służby zabrały mu telefon i leki

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska

Prof.Horban: Rada Medyczna coraz bliżej zarekomendowania obostrzeń. Ograniczenia na wzór Francji

Czytaj więcej >
Straż Graniczna komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Polska

"Odmówili złożenia takiego wniosku w Polsce". SG komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Czytaj więcej >
Protesty: pod Kancelarią Premiera rozbiło się "czerwone miasteczko"

Polska

Protest pracowników sądów i prokuratur. Pod KPRM wyrosło "czerwone miasteczko"

Czytaj więcej >
Lublin

Polska

Lublin: Odnaleziono ciała trójki martwych dzieci. Ich matka przyznała się, że to ona je zabiła

Czytaj więcej >