wtv.pl > Usnarz Górny

Usnarz Górny

Usnarz Górny

Usnarz Górny
19.03.2022 09:15 Usnarz Górny. Fundacja Ocalenie informuje, że jedna z kobiet przebywających na granicy umiera

Usnarz Górny. Fundacja Ocalenie, która na miejscu działa na rzecz uchodźców, poinformowała, że jedna z kobiet, 52-letnia migrantka, znajdująca się na granicy jest ciężko chora. Fundacja obawia się, że bez pomocy medycznej kobieta umrze. Fundacja na bieżąco relacjonuje wydarzenia w Usnarzu i organizuje pomoc dla uchodźców.

Prawnicy
19.03.2022 09:12 Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował. Uchodźcy powinni mieć zapewniony dostęp do prawników

Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował - uchodźcy powinni mieć dostęp do prawników i utrzymywać z nimi kontakt, co straż graniczna utrudniała przez ostatni czas. Czy rząd posłucha?Już w sierpniu trybunał zaznaczał, że Polska ma obowiązek zapewnić grupie z Usnarza Górnego również schronienie i dostęp do jedzenia i wody.

Mieszkańcy z terenów objętych stanem wyjątkowym boją się uchodźców i jednocześnie im współczują
19.03.2022 09:12 Mieszkańcy terenów objętych stanem wyjątkowym widzą wojsko, a o uchodźcach tylko słyszą

- Każdy jest przestraszony. Widzą, że tyle wojska jeździ, to czują się niemal jak na wojnie - powiedział sołtys wsi Roman Krejza Ozierany Małe. W małej przygranicznej wsi nastroje są napięte. Spirala niepewności oraz obaw przed obcymi jest nieustannie nakręcana, ale z drugiej strony lokalni mieszkańcy wskazują, że nie można odmawiać pomocy.- Jako mieszkańcy nie czujemy jakiegoś zagrożenia. Po prostu pracujemy, robimy swoje - powiedziała w rozmowie z portalem NaTemat kobieta mieszkająca na co dzień niepodal Włodawy. Spora część okolicznych mieszkańców inaczej podchodzi jednak do obecnej sytuacji.W Ozieranach Małych na stałe mieszka zaledwie sześć osób. Obawa przed migranatami jest tam większa. - Cała granica jest obstawiona - stwierdził sołtys Roman Krejza.- Tu mieszkają starsi ludzie, oni swoje już przeżyli, mają skojarzenia z wojną. Każdy obawia się o swoje życie. Obawiają się imigrantów. Jeden idzie za chlebem, a drugi nie wiadomo za czym - dodaje.

Akcja w Szymkach
19.03.2022 09:11 Grupa uchodźców odnaleziona w Szymkach: “Bus odjechał w stronę granicy, nie wiemy dokąd ich wywieziono” 

Uchodźcy przebywający na granicy polsko-białoruskiej to temat, który nie znika z nagłówków gazet. Od czasu wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarach przygranicznych, dziennikarze i aktywiści nie mają dostępu do wyłączonego terytorium, dlatego codzienność przebywających na granicy ludzi jest niejasna. W ostatnim czasie Polskę obiegły makabryczne informacje o śmierci trzech uchodźców. Do grona ofiar dołączył niedawno także szesnastoletni chłopiec. Uszczelnianie granicy nie idzie zgodnie z planem, bowiem wielu uchodźcom udaje się przedostać na terytorium Polski.Po tragicznych wydarzeniach na granicy z Białorusią, polski rząd i urzędnicy Straży Granicznej znaleźli się w polu krytyki. Uchodźcy, którzy na oczach strażników umierali przez wiele dni, stracili życie z wygłodzenia i niskiej temperatury.Zgodnie z rozkazami MSWiA, strażnicy nie mogą przekazywać pomocy i jedzenia przebywającym na granicy uchodźcom. Zgodnie z wersją białoruską, polscy pogranicznicy dopuścili się przeciągania ciał na stronę Białorusi. Europejski Trybunał Praw Człowieka w rekordowym tempie odniósł się do skargi na Polskę i zobowiązał polski rząd do wprowadzenia środków tymczasowych, które mają na celu pomoc przebywającym na granicy uchodźcom.

Mariusz Kamiński będzie wnioskował o przedłużenie stanu wyjątkowego rży granicy z Białorusią
19.03.2022 09:11 Jest wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego. "Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest nadal bardzo poważna"

- Jako odpowiedzialny za bezpieczeństwo naszej granicy minister spraw wewnętrznych i administracji będę składał Radzie Ministrów rekomendację w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego - przekazał w czasie konferencji prasowej Mariusz Kamiński. Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że premier wprowadził do wtorkowych obrad punkt dotyczący tej kwestii.Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, że będzie chciał, by rozporządzenie regulujące sytuację granicy z Białorusią zostało przedłużone.Kryzys migracyjny w Usnarzu Górnym nie został zażegnany. - Funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze mają stalowe nerwy wiedząc, z jakiego typu prowokacjami mają do czynienia. W ich kierunku rzucane są petardy, żołnierze białoruscy mierzą w ich stronę z broni długiej - przekazywał Mariusz Kamiński.

Jakub Kaminski/East News
19.03.2022 09:06 Usnarz Górny. Mieszkańcy podzieleni w sprawie uchodźców

Chaos w pasie granicznym trwa, a okoliczni mieszkańcy są podzieleni. Niektórzy z niepokojem obserwują koczujących od trzech tygodni uchodźców i próbują im pomóc. Pozostali są zadowoleni, że przy granicy pojawiły się kolejne zastępy pograniczników i policjantów.

Jakub Kaminski/East News
19.03.2022 09:04 Poseł Franciszek Sterczewski próbował pomóc uchodźcom koczującym na granicy. Strażnicy go zablokowali

Poseł Franciszek Sterczewski z Koalicji Obywatelskiej chciał udzielić pomocy uchodźcom, którzy od dwóch tygodni koczują w pasie granicznym. Na jego drodze stanęli pogranicznicy. Na filmie udostępnionym w intrenecie widać, jak funkcjonariusze blokują mu przejście.

premier
19.03.2022 09:03 Premier przemówił ws. polskiej granicy. Szef rządu wizytuje w Kuźnicy Białostockiej

Mateusz Morawiecki odwiedził Kuźnicę Białostocką, gdzie spotkał się z przedstawicielami Straży Granicznej i wojska. W krótkiej wypowiedzi mówił o polskiej granicy. Nie zabrakło również oskarżeń w stronę Aleksandra Łukaszenki. Powiedział, że działania ze strony Białorusi to prowokacja, a bezpieczeństwo granic jest dla Polski priorytetem.