Na początku marca Rada Ministrów przyjęła ustawę dotyczącą likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Dotychczasowi członkowie OFE będą mieli do wyboru dwa warianty ulokowania swoich oszczędności.Wariant domyślny - niewymagający składania żadnych dokumentów - zakładać będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywną opcją będzie jednak przeniesienie wszystkich zgromadzonych środków do ZUS.Wejście ustawy w życie planowane jest na 1 czerwca 2021 roku. Od 1 czerwca 2021 r. do 2 sierpnia 2021 r. będzie można składać deklaracje o przeniesieniu środków z OFE do ZUS, a 28 stycznia 2022 r. OFE zostaną przekształcone w specjalistyczne fundusze inwestycyjne.Pieniądze zgromadzone na indywidualnych kontach emerytalnych - w przeciwieństwie do tych z OFE - będą prywatne i mają podlegać dziedziczeniu. Będzie je można wypłacić bez opodatkowania po osiągnięciu wieku emerytalnego.Likwidacji OFE w wariancie domyślnym towarzyszyć będzie jednak 15-procentowa opłata przekształceniowa, która rozłożona zostanie na dwie płatne w roku 2022 raty. Jak czytamy na gov.pl, opłata ta ma stanowić równowagę dla podatku PIT nakładanego na oszczędności przy wyborze drugiego wariantu - przeniesienia ich do ZUS.W ramach IKE wydzielone mają zostać dwa subfundusze. "W okresie 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki będą sukcesywnie przenoszone do subfunduszu, który ma określoną ostrożniejszą politykę inwestycyjną" - czytamy na portalu gov.pl.Likwidacja OFE ma się ponadto wiązać z likwidacją tzw. "suwaka", w ramach którego dotychczas na 10 lat przed osiągnięciem przez daną osobę wieku emerytalnego jej oszczędności z OFE zaczynały być stopniowo przekazywane do ZUS, co skutkowało nie tylko pomniejszeniem oszczędności, ale także odpływem kapitału z Giełdy Papierów Wartościowych.
Od połowy 2011 roku ZUS prowadzi subkonto w ramach konta ubezpieczonych członków OFE. Składki ewidencjonowano na indywidualnym subkoncie ubezpieczonegoNa subkoncie rejestrowane są kwoty stanowiące 4,38% podstawy wymiaru składek. Środki podlegają dziedziczeniu, choć niewielu o tym wieWedług wyliczeń i szacunków Money.pl na subkontach ZUS znajduje się 538 miliardów złotych. Wyjaśniamy, jak można pozyskać pieniądzeOd 2014 roku ZUS musiał dostosować się do zmian w systemie emerytalnym. Przepisy sprzed 7 lat obowiązują do dziś. Według nich, nie trzeba być członkiem Otwartych Funduszy Emerytalnych, żeby mieć otwarte subkonto w Zakładzie. Członkostwo przestało być obowiązkowym, obligatoryjnym kryterium.
Tuż przed rozpoczęciem prac z harmonogramu zniknęło głosowanie dotyczące OFEPosłanki i posłowie mieli zająć się projektem ustawy likwidującej OFEJeszcze dziś rano wykazana ona była, jako jeden z projektów, nad którym pracować będą politycyDziś wznowiono przerwane w czwartek obrady Sejmu, jednak posłowie nie będą głosować nad ustawą dotyczącą OFE. Likwidacja zostanie przesunięta?Chociaż wcześniej ustawa mówiąca o OFE oraz możliwościach przewidzianych w związku z jego likwidacją widniała na liście spraw, którymi zajmą się dziś posłowie i posłanki, to tuż przed rozpoczęciem bloku została ona wykreślona.
Na początku marca Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej projekt ustawy dotyczącej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE). - OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty. Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywnie – możliwe będzie złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS - informowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.Przeniesienie środków z OFE do IKE ma nastąpić automatycznie, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków czy dokumentów. Jednak temu transferowi towarzyszyć będzie 15-procentowa opłata przekształceniowa. Według rządu opłata ta będzie przeciwwagą dla 17- lub 32-procentowego podatku PIT, jaki zapłacimy od naszych oszczędności, wybierając drugi wariant i przenosząc środki z OFE do ZUS.Jak tłumaczy KPRM, środki przechodzące z OFE do IKE mają zostać wyodrębnione, co pozwoli na wycofanie ich przez właściciela po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego. Ponadto dla bezpieczeństwa na 5 lat przed tym terminem będą one przenoszone do subfunduszu o ostrożniejszej polityce inwestycyjnej.