wtv.pl
Likwidacja OFE wciąż budzi ogromne kontrowersje.

Marek BAZAK/East News

Likwidacja OFE. Rząd zabierze nam nawet 1,5 tys. zł

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Zgodnie z przyjętym na początku marca projektem ustawy dotyczącej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zgromadzone na nich środki - o ile nie zechcemy przenieść ich do ZUS - trafią na indywidualne konto emerytalne (IKE). Wskutek naliczanej prz

Na początku marca Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej projekt ustawy dotyczącej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE)

- OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty. Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywnie – możliwe będzie złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS - informowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Przeniesienie środków z OFE do IKE ma nastąpić automatycznie, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków czy dokumentów. Jednak temu transferowi towarzyszyć będzie 15-procentowa opłata przekształceniowa

Według rządu opłata ta będzie przeciwwagą dla  17- lub 32-procentowego podatku PIT, jaki zapłacimy od naszych oszczędności, wybierając drugi wariant i przenosząc środki z OFE do ZUS.

Jak tłumaczy KPRM, środki przechodzące z OFE do IKE mają zostać wyodrębnione, co pozwoli na wycofanie ich przez właściciela po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego. Ponadto dla bezpieczeństwa na 5 lat przed tym terminem będą one przenoszone do subfunduszu o ostrożniejszej polityce inwestycyjnej.

Średnio 1,5 tys. zł opłaty przekształceniowej

Naliczana przy przeniesieniu środków z OFE do IKE opłata przekształceniowa jest jednak źródłem kontrowersji. Jak podaje money.pl, użytkownicy OFE mają na koncie średnio około 10 tys. zł.

Oznacza to, że przenosząc środki z OFE do IKE, stracą średnio ok. 1,5 tys. zł. W niektórych przypadkach opłata będzie jednak znacznie wyższa.

- Klasa średnia, eksperci, informatycy, inżynierowie pomiędzy 40. a 50. rokiem życia, którzy od początku OFE odkładali tam pieniądze, mogą mieć na koncie od 50 do 100 tysięcy złotych. Taka osoba zapłaci od 7 do 15 tysięcy opłaty - wyliczał przywoływany przez money.pl ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju dr Sławomir Dudek w programie "Money. To się liczy".

- Największe środki mają te osoby, które tam oszczędzają od początku bycia w OFE, od '99 roku - tłumaczył dr Sławomir Dudek.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: money.pl / "Money. To się liczy"

Tagi:

Julian BakułaAutor

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >