wtv.pl
Likwidacja OFE wciąż budzi ogromne kontrowersje.

Marek BAZAK/East News

Likwidacja OFE. Rząd zabierze nam nawet 1,5 tys. zł

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Zgodnie z przyjętym na początku marca projektem ustawy dotyczącej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zgromadzone na nich środki - o ile nie zechcemy przenieść ich do ZUS - trafią na indywidualne konto emerytalne (IKE). Wskutek naliczanej prz

Na początku marca Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej projekt ustawy dotyczącej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE)

- OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty. Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywnie – możliwe będzie złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS - informowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Przeniesienie środków z OFE do IKE ma nastąpić automatycznie, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków czy dokumentów. Jednak temu transferowi towarzyszyć będzie 15-procentowa opłata przekształceniowa

Według rządu opłata ta będzie przeciwwagą dla  17- lub 32-procentowego podatku PIT, jaki zapłacimy od naszych oszczędności, wybierając drugi wariant i przenosząc środki z OFE do ZUS.

Jak tłumaczy KPRM, środki przechodzące z OFE do IKE mają zostać wyodrębnione, co pozwoli na wycofanie ich przez właściciela po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego. Ponadto dla bezpieczeństwa na 5 lat przed tym terminem będą one przenoszone do subfunduszu o ostrożniejszej polityce inwestycyjnej.

Średnio 1,5 tys. zł opłaty przekształceniowej

Naliczana przy przeniesieniu środków z OFE do IKE opłata przekształceniowa jest jednak źródłem kontrowersji. Jak podaje money.pl, użytkownicy OFE mają na koncie średnio około 10 tys. zł.

Oznacza to, że przenosząc środki z OFE do IKE, stracą średnio ok. 1,5 tys. zł. W niektórych przypadkach opłata będzie jednak znacznie wyższa.

- Klasa średnia, eksperci, informatycy, inżynierowie pomiędzy 40. a 50. rokiem życia, którzy od początku OFE odkładali tam pieniądze, mogą mieć na koncie od 50 do 100 tysięcy złotych. Taka osoba zapłaci od 7 do 15 tysięcy opłaty - wyliczał przywoływany przez money.pl ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju dr Sławomir Dudek w programie "Money. To się liczy".

- Największe środki mają te osoby, które tam oszczędzają od początku bycia w OFE, od '99 roku - tłumaczył dr Sławomir Dudek.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: money.pl / "Money. To się liczy"

Julian BakułaAutor

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >