wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Likwidacja OFE i podwójne opodatkowanie. Niektórzy zapłacą dwa razy?

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Według Gazety Wyborczej przyjęta przez rząd na początku marca ustawa w sprawie likwidacji OFE prowadzi do tego, że w części przypadków oszczędności zostaną opodatkowane podwójnie - zarówno 15-procentową opłatą przekształceniową, jak i

Na początku marca Rada Ministrów przyjęła ustawę dotyczącą likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Dotychczasowi członkowie OFE będą mieli do wyboru dwa warianty ulokowania swoich oszczędności.

Wariant domyślny - niewymagający składania żadnych dokumentów - zakładać będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywną opcją będzie jednak przeniesienie wszystkich zgromadzonych środków do ZUS.

Wejście ustawy w życie planowane jest na 1 czerwca 2021 roku. Od 1 czerwca 2021 r. do 2 sierpnia 2021 r. będzie można składać deklaracje o przeniesieniu środków z OFE do ZUS, a 28 stycznia 2022 r. OFE zostaną przekształcone w specjalistyczne fundusze inwestycyjne.

Pieniądze zgromadzone na indywidualnych kontach emerytalnych - w przeciwieństwie do tych z OFE - będą prywatne i mają podlegać dziedziczeniu. Będzie je można wypłacić bez opodatkowania po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Likwidacji OFE w wariancie domyślnym towarzyszyć będzie jednak 15-procentowa opłata przekształceniowa, która rozłożona zostanie na dwie płatne w roku 2022 raty. Jak czytamy na gov.pl, opłata ta ma stanowić równowagę dla podatku PIT nakładanego na oszczędności przy wyborze drugiego wariantu - przeniesienia ich do ZUS.

W ramach IKE wydzielone mają zostać dwa subfundusze. "W okresie 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki będą sukcesywnie przenoszone do subfunduszu, który ma określoną ostrożniejszą politykę inwestycyjną" - czytamy na portalu gov.pl.

Likwidacja OFE ma się ponadto wiązać z likwidacją tzw. "suwaka", w ramach którego dotychczas na 10 lat przed osiągnięciem przez daną osobę wieku emerytalnego jej oszczędności z OFE zaczynały być stopniowo przekazywane do ZUS, co skutkowało nie tylko pomniejszeniem oszczędności, ale także odpływem kapitału z Giełdy Papierów Wartościowych.

Likwidacja OFE i podwójne opodatkowanie

Gazeta Wyborcza alarmuje jednak, że w ustawie o likwidacji OFE znalazła się luka, która sprawia, że przy dziedziczeniu oszczędności w niektórych przypadkach zostaną one podwójnie opodatkowane.

Według przywoływanego przez gazetę prof. Pawła Wojciechowskiego, głównego ekonomisty Pracodawców RP, z uwagi na to, że 15-procentowa opłata przekształceniowa naliczona zostanie już 3 stycznia 2022 roku, ale przekształcenie OFE w fundusz inwestycyjny nastąpi dopiero 28 stycznia 2022 roku, w okresie pomiędzy 3 a 28 stycznia w przypadku dziedziczenia obowiązywać będą dwie opłaty: zarówno przekształceniowa, jak i podatek PIT.

- Podsumowując – jeśli śmierć uczestnika OFE nastąpi między 3 a 28 stycznia i jego spadkobiercy będą chcieli wypłacić w tym czasie pieniądze, to trzeba będzie potrącić zarówno 15 proc. opłaty, jak i 19-procentowy ryczałtowy podatek PIT tylko dlatego, że OFE w tym czasie, aż do 28 stycznia, jeszcze nie przekształciło się w fundusz inwestycyjny - tłumaczy Gazecie Wyborczej prof. Wojciechowski. Doniesienia te potwierdza także szef Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek.

Niewykluczone jednak, że luka dotyczące likwidacji OFE zostanie usunięta w toku dalszych prac parlamentarnych nad ustawą. W odpowiedzi na pytanie Gazety Wyborczej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekazało, że "rząd jasno komunikuje zamiary dotyczące jednokrotnego opodatkowania środków po przekształceniu".

Źródło: gov.pl, Gazeta Wyborcza

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Michał Dworczyk: Przygotowujemy zmiany w Narodowym Programie Szczepień

  • Powiesili flagę LGBT na Giewoncie. Nie będzie śledztwa

  • WP nieoficjalnie: Władze PiS odbyły pilne spotkanie

Podobne artykuły

Jeśli nie złożysz wniosku nie dostaniesz od państwa 300 złotych

Gospodarka

Trwa zbieranie wniosków na 300 plus w ramach "Dobrego startu". Do ZUS trafiło już ponad 1,7 mln formularzy

Czytaj więcej >
Polski Ład nie będzie korzystny dla wszystkich emerytów?

Gospodarka

Osoby z emeryturą wyższą niż 4900 zł brutto mogą stracić na Polskim Ładzie

Czytaj więcej >

Gospodarka

Biedronka otwiera kolejne sklepy. Wiemy, gdzie zrobisz zakupy w niedzielę

Czytaj więcej >

Gospodarka

Sanepid wykrył bakterie w lodziarniach nad morzem. Zamknięto kilkanaście z nich

Czytaj więcej >

Gospodarka

Jarosław Kaczyński maluje świetlaną przyszłość. Już niedługo mamy zarabiać jak na Zachodzie

Czytaj więcej >
Rząd chce kontrolować to, ile pieniędzy trafia do nas w ramach comiesięcznego wynagrodzenia?

Gospodarka

Projekt poselski, który ma pomóc w walce z lukami płacowymi. Już niedługo będzie można kontrolować pracodawców?

Czytaj więcej >