wtv.pl > Gospodarka > Likwidacja OFE i podwójne opodatkowanie. Niektórzy zapłacą dwa razy?
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:21

Likwidacja OFE i podwójne opodatkowanie. Niektórzy zapłacą dwa razy?

wtv
WTV.pl

Na początku marca Rada Ministrów przyjęła ustawę dotyczącą likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Dotychczasowi członkowie OFE będą mieli do wyboru dwa warianty ulokowania swoich oszczędności.

Wariant domyślny - niewymagający składania żadnych dokumentów - zakładać będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywną opcją będzie jednak przeniesienie wszystkich zgromadzonych środków do ZUS.

Wejście ustawy w życie planowane jest na 1 czerwca 2021 roku. Od 1 czerwca 2021 r. do 2 sierpnia 2021 r. będzie można składać deklaracje o przeniesieniu środków z OFE do ZUS, a 28 stycznia 2022 r. OFE zostaną przekształcone w specjalistyczne fundusze inwestycyjne.

Pieniądze zgromadzone na indywidualnych kontach emerytalnych - w przeciwieństwie do tych z OFE - będą prywatne i mają podlegać dziedziczeniu. Będzie je można wypłacić bez opodatkowania po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Likwidacji OFE w wariancie domyślnym towarzyszyć będzie jednak 15-procentowa opłata przekształceniowa, która rozłożona zostanie na dwie płatne w roku 2022 raty. Jak czytamy na gov.pl, opłata ta ma stanowić równowagę dla podatku PIT nakładanego na oszczędności przy wyborze drugiego wariantu - przeniesienia ich do ZUS.

W ramach IKE wydzielone mają zostać dwa subfundusze. "W okresie 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki będą sukcesywnie przenoszone do subfunduszu, który ma określoną ostrożniejszą politykę inwestycyjną" - czytamy na portalu gov.pl.

Likwidacja OFE ma się ponadto wiązać z likwidacją tzw. "suwaka", w ramach którego dotychczas na 10 lat przed osiągnięciem przez daną osobę wieku emerytalnego jej oszczędności z OFE zaczynały być stopniowo przekazywane do ZUS, co skutkowało nie tylko pomniejszeniem oszczędności, ale także odpływem kapitału z Giełdy Papierów Wartościowych.

Likwidacja OFE i podwójne opodatkowanie

Gazeta Wyborcza alarmuje jednak, że w ustawie o likwidacji OFE znalazła się luka, która sprawia, że przy dziedziczeniu oszczędności w niektórych przypadkach zostaną one podwójnie opodatkowane.

Według przywoływanego przez gazetę prof. Pawła Wojciechowskiego, głównego ekonomisty Pracodawców RP, z uwagi na to, że 15-procentowa opłata przekształceniowa naliczona zostanie już 3 stycznia 2022 roku, ale przekształcenie OFE w fundusz inwestycyjny nastąpi dopiero 28 stycznia 2022 roku, w okresie pomiędzy 3 a 28 stycznia w przypadku dziedziczenia obowiązywać będą dwie opłaty: zarówno przekształceniowa, jak i podatek PIT.

- Podsumowując – jeśli śmierć uczestnika OFE nastąpi między 3 a 28 stycznia i jego spadkobiercy będą chcieli wypłacić w tym czasie pieniądze, to trzeba będzie potrącić zarówno 15 proc. opłaty, jak i 19-procentowy ryczałtowy podatek PIT tylko dlatego, że OFE w tym czasie, aż do 28 stycznia, jeszcze nie przekształciło się w fundusz inwestycyjny - tłumaczy Gazecie Wyborczej prof. Wojciechowski. Doniesienia te potwierdza także szef Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek.

Niewykluczone jednak, że luka dotyczące likwidacji OFE zostanie usunięta w toku dalszych prac parlamentarnych nad ustawą. W odpowiedzi na pytanie Gazety Wyborczej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekazało, że "rząd jasno komunikuje zamiary dotyczące jednokrotnego opodatkowania środków po przekształceniu".

Źródło: gov.pl, Gazeta Wyborcza

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: OFE
Powiązane