wtv.pl

WTV.pl

Likwidacja OFE i podwójne opodatkowanie. Niektórzy zapłacą dwa razy?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Na początku marca Rada Ministrów przyjęła ustawę dotyczącą likwidacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Dotychczasowi członkowie OFE będą mieli do wyboru dwa warianty ulokowania swoich oszczędności.

Wariant domyślny - niewymagający składania żadnych dokumentów - zakładać będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywną opcją będzie jednak przeniesienie wszystkich zgromadzonych środków do ZUS.

Wejście ustawy w życie planowane jest na 1 czerwca 2021 roku. Od 1 czerwca 2021 r. do 2 sierpnia 2021 r. będzie można składać deklaracje o przeniesieniu środków z OFE do ZUS, a 28 stycznia 2022 r. OFE zostaną przekształcone w specjalistyczne fundusze inwestycyjne.

Pieniądze zgromadzone na indywidualnych kontach emerytalnych - w przeciwieństwie do tych z OFE - będą prywatne i mają podlegać dziedziczeniu. Będzie je można wypłacić bez opodatkowania po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Likwidacji OFE w wariancie domyślnym towarzyszyć będzie jednak 15-procentowa opłata przekształceniowa, która rozłożona zostanie na dwie płatne w roku 2022 raty. Jak czytamy na gov.pl, opłata ta ma stanowić równowagę dla podatku PIT nakładanego na oszczędności przy wyborze drugiego wariantu - przeniesienia ich do ZUS.

W ramach IKE wydzielone mają zostać dwa subfundusze. "W okresie 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki będą sukcesywnie przenoszone do subfunduszu, który ma określoną ostrożniejszą politykę inwestycyjną" - czytamy na portalu gov.pl.

Likwidacja OFE ma się ponadto wiązać z likwidacją tzw. "suwaka", w ramach którego dotychczas na 10 lat przed osiągnięciem przez daną osobę wieku emerytalnego jej oszczędności z OFE zaczynały być stopniowo przekazywane do ZUS, co skutkowało nie tylko pomniejszeniem oszczędności, ale także odpływem kapitału z Giełdy Papierów Wartościowych.

Likwidacja OFE i podwójne opodatkowanie

Gazeta Wyborcza alarmuje jednak, że w ustawie o likwidacji OFE znalazła się luka, która sprawia, że przy dziedziczeniu oszczędności w niektórych przypadkach zostaną one podwójnie opodatkowane.

Według przywoływanego przez gazetę prof. Pawła Wojciechowskiego, głównego ekonomisty Pracodawców RP, z uwagi na to, że 15-procentowa opłata przekształceniowa naliczona zostanie już 3 stycznia 2022 roku, ale przekształcenie OFE w fundusz inwestycyjny nastąpi dopiero 28 stycznia 2022 roku, w okresie pomiędzy 3 a 28 stycznia w przypadku dziedziczenia obowiązywać będą dwie opłaty: zarówno przekształceniowa, jak i podatek PIT.

- Podsumowując – jeśli śmierć uczestnika OFE nastąpi między 3 a 28 stycznia i jego spadkobiercy będą chcieli wypłacić w tym czasie pieniądze, to trzeba będzie potrącić zarówno 15 proc. opłaty, jak i 19-procentowy ryczałtowy podatek PIT tylko dlatego, że OFE w tym czasie, aż do 28 stycznia, jeszcze nie przekształciło się w fundusz inwestycyjny - tłumaczy Gazecie Wyborczej prof. Wojciechowski. Doniesienia te potwierdza także szef Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek.

Niewykluczone jednak, że luka dotyczące likwidacji OFE zostanie usunięta w toku dalszych prac parlamentarnych nad ustawą. W odpowiedzi na pytanie Gazety Wyborczej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekazało, że "rząd jasno komunikuje zamiary dotyczące jednokrotnego opodatkowania środków po przekształceniu".

Źródło: gov.pl, Gazeta Wyborcza

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Michał Dworczyk: Przygotowujemy zmiany w Narodowym Programie Szczepień

  • Powiesili flagę LGBT na Giewoncie. Nie będzie śledztwa

  • WP nieoficjalnie: Władze PiS odbyły pilne spotkanie

Tagi:

Podobne artykuły

Gospodarka

Jak znaleźć lokalne firmy z branży mediów i PR? Pomocna będzie baza firm. Zobacz dlaczego!
Czytaj więcej >

Gospodarka

GIF wycofało pilnie jeden z leków na receptę. Zainteresowane mogą być osoby cierpiące na psychiczne dolegliwości
Czytaj więcej >

Gospodarka

Pilna wiadomość premiera Morawieckiego. Zmiany w 500 plus
Czytaj więcej >

Gospodarka

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na wkład własny?
Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać
Czytaj więcej >

Gospodarka

Turyści pokazują swoje paragony. Gofry i kawa w horrendalnych cenach, jest coraz drożej
Czytaj więcej >
Julian Bakuła

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Gospodarka

Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

O czym pamiętać, przygotowując grafik pracy?
Czytaj więcej >
Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

Czy frankowicze mogą taniej spłacać kredyt? Oszczędzanie na kursie franka
Czytaj więcej >
Gospodarka

Agata Jaroszewska

Prace serwisowe w mBanku. Klienci czasowo nie będą mogli płacić kartą, czy wypłacać pieniędzy z bankomatu
Czytaj więcej >
Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

Kantor internetowy dobrą alternatywą do zakupu tańszego franka szwajcarskiego
Czytaj więcej >
Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

Czym są ruchomości domowe w polisie mieszkaniowej?
Czytaj więcej >
Gospodarka

Artykuł Sponsorowany

Kredyt konsolidacyjny - co to?
Czytaj więcej >