wtv.pl > Chiny

Chiny

Chiny – państwo w Azji Wschodniej pozostające najludniejszym na świecie (ponad 1,4 mld obywateli).

rakieta Long March 5B
19.03.2022 09:20 Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Fragmenty największej chińskiej rakiety Long March 5B spadły do Oceanu Indyjskiego, wynika z doniesień chińskich kanałów informacyjnych. Zapewniono, że większość pozostałości tzw. Długiego Marszu została zniszczona w trakcie ponownego wejścia do atmosfery.W sobotni wieczór świat obiegła wiadomość, według której wokół Ziemi orbitował ogromny komponent chińskiej rakiety Long March 5B. Jej fragmenty miały spaść na ziemie w niedzielę nad ranem czasu polskiego.Powołujący się na dane Europejskiej Agencji Kosmicznej serwis radia RMF FM podawał, że pozostałości okrążają naszą planetę co półtorej godziny i według obliczeń powinny ponownie wejść w ziemską atmosferę o 4:11.

amnesty international - ujgurowie
19.03.2022 09:18 W walce o prawa prześladowanych Ujgurów. Po naszym artykule do walki dołącza Amnesty International

Amnesty International wzywa chińskie władze do zamknięcia obozów internowania. "Uwolnijmy zaginione i więzione osoby w Xinjiang w Chinach", apelują przedstawiciele organizacji. To efekt naszego artykułu o współczesnych obozach koncentracyjnych w państwie Xi Jinpinga."Dla 10 milionów Ujgurów strach jest elementem życia tak naturalnym jak wschodzące nad górami Tienszanu słońce. To mieszkańcy podbitego przez Chiny Wschodniego Turkiestanu, których chińskiemu reżimowi wciąż nie udało się ograbić z resztek narodowej tożsamości. Komunistyczna Partia Chin zabiera im więc to, co jest w stanie - bezpieczeństwo, godność, rodziny i życia, zastępując je przymusową sterylizacją oraz torturami w rządowych obozach. Tych, których jeszcze nie zamknięto, śledzą miliony ulicznych kamer" – pisaliśmy na naszym portalu przed kilkoma zaledwie dniami.W głośnym artykule Mai Staśko i Maksymiliana Tomanka, którym wkrótce zainteresowały się ludzie kultury i największe media w kraju, opisywaliśmy dramat milionów Ujgurów, zamkniętych we współczesnych obozach koncentracyjnych.

Po usunięciu zdjęć Patricka Wacka z chińskiego Xinjiang firma Kodak wydała oświadczenie
19.03.2022 09:18 Kodak zapewnia, że "szanuje chiński rząd i chińskie prawo". W tle zdjęcia pokazujące życie Ujgurów w Xinjiangu

Dbałość władz Chin o to, by wizerunek Xinjiangu na świecie był inny jest ogromna. Ogólnoświatowa firma Kodak usunęła zdjęcia fotografa Patricka Wacka i zapewniła Pekin, że będzie "szanować chiński rząd i chińskie prawo". Sytuacja Ujgurów uwieczniona na zdjęciach Patricka Wacka pokazywała narrację niezgodną z wizją decydentów z Pekinu. Chińskie władze oraz komenatatorzy natychmiast zaczęli działać. Efektem jest usunięcie zdjęć chińskiego Xinjiangu z profilu Kodak na Instagramie. Zamiast fotografii Patricka Wacka pojawiło się natomiast oświadczenie. Zawartych jest w nim wiele zapewnień mających uspokoić władze w Pekinie.

ANGELOS TZORTZINIS/AFP/East News - zdjęcie ilustracyjne
19.03.2022 09:12 Chińskie myśliwce nad Tajwanem. Największa akcja w historii

Tajwan. W piątek 1 października służby poinformowały, że w strefie obrony powietrznej pojawiły się chińskie samoloty wojskowe. W ciągu jednej doby granicę naruszyło 38 myśliwców. To największe wtargnięcie w historii, a wybór dnia nie był przypadkowy.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 09:08 Chiny. Sprzedawca dodawał narkotyki do żywności, wpadł w ręce policji

Chiny. Sprzedawca oferował klientom smaczne posiłki na stoisku z jedzeniem. Opracował niecodzienny biznesplan - do żywności dodawał opium. W ten sposób chciał odrobić straty spowodowane pandemią. Grozi mu więzienie.

NICOLAS ASFOURI/AFP/East News
19.03.2022 08:57 Tylko u nas: Ikonowicz, Szumlewicz, Gronkiewicz-Waltz na temat tragedii Ujgurów. Co na temat chińskich obozów koncentracyjnych myślą polscy politycy?

Temat chińskich obozów koncentracyjnych, w których masowo torturowani i mordowani są przedstawiciele mniejszości ujgurskiej, ostatnio odbija się jeszcze większym echem i zwraca uwagę opinii publicznej. Dyskryminacja Ujgurów, nocne aresztowania, zakaz wyznawania islamu oraz zamykanie w „obozach reedukacyjnych” przykuły uwagę reszty świata, która zastanawia się, w jaki sposób można powstrzymać Chińską Republikę Ludową przed dalszymi torturami i prześladowaniami tej mniejszości. Zapytaliśmy polskich polityków i działaczy społecznych, jakie jest ich stanowisko wobec ludobójstwa Ujgurów w Chinach.

Zhu Xiang/Xinhua News/East News
19.03.2022 08:56 Gigantyczne powodzie w Chinach. 12 ofiar, masowa ewakuacja

Chiny walczą z żywiołem. W wyniku ogromnej powodzi, która dotknęła miasto Zhengzhou, zginęło 12 osób. Służby ewakuowały z zagrożonych terenów ponad 100 tys. mieszkańców.