wtv.pl > Świat > Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:20

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

rakieta Long March 5B
STR/AFP/East News

Fragmenty największej chińskiej rakiety Long March 5B spadły do Oceanu Indyjskiego, wynika z doniesień chińskich kanałów informacyjnych. Zapewniono, że większość pozostałości tzw. Długiego Marszu została zniszczona w trakcie ponownego wejścia do atmosfery.

W sobotni wieczór świat obiegła wiadomość, według której wokół Ziemi orbitował ogromny komponent chińskiej rakiety Long March 5B. Jej fragmenty miały spaść na ziemie w niedzielę nad ranem czasu polskiego.

Powołujący się na dane Europejskiej Agencji Kosmicznej serwis radia RMF FM podawał, że pozostałości okrążają naszą planetę co półtorej godziny i według obliczeń powinny ponownie wejść w ziemską atmosferę o 4:11.

Pozostałości rakiety Long March 5B na ziemskiej orbicie

Wspomniany fragment waży od 17 do nawet 20 ton i mierzy 30 metrów. To główny człon rakiety wystrzelonej 29 kwietnia.

Choć zwyczajowo pierwszy człon odpada tuż po starcie, przez co jego spadek na ziemię nie wiąże się z niebezpieczeństwem, w przypadku Long March 5B nastąpiło to po wejściu na ziemską orbitę.

W efekcie przedmiot nadal krążył wokół naszej planety, stopniowo tracąc prędkość.

Wspomniany portal przypominał, że Long March 5B startował już w maju 2020 roku. Wówczas fragmenty rakiety spadły na terytorium Wybrzeża Kości Słoniowej. Miejscowe służby odnotowały wówczas zniszczenia kilku budynków. Nie stwierdzono jednak ofiar.

Fragmenty rakiety spadły do Oceanu Indyjskiego

Eksperci zapewniali, że tym razem prawdopodobieństwo, iż części chińskiej rakiety uderzą w zaludniony obszar, są niskie.

O godzinie 10:24 czasu pekińskiego fragmenty Long March 5B ponownie weszły w atmosferę, po czym wpadły do Oceanu Indyjskiego, w obszarze położonym na zachód od archipelagu Malediwów, podaje rmf24.pl.

Według informacji chińskiego biura inżynierii kosmicznej zdecydowana większość pozostałości rakiety spłonęła w naszej atmosferze.

W lipcu roku 1979 elementy stacji kosmicznej NASA Skylab spadły na teren Australii. Od tego momentu służby robią wszystko, by podobne niekontrolowane zdarzenia nie miały miejsca.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: rmf24.pl | PAP

Tagi: Chiny
Powiązane