wtv.pl
Zhu Xiang/Xinhua News/East News

Zhu Xiang/Xinhua News/East News

Gigantyczne powodzie w Chinach. 12 ofiar, masowa ewakuacja

22 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Chiny walczą z żywiołem. W wyniku ogromnej powodzi, która dotknęła miasto Zhengzhou, zginęło 12 osób. Służby ewakuowały z zagrożonych terenów ponad 100 tys. mieszkańców. 

Chiny pod wodą. Metro zalane, drogi nieprzejezdne, lotnisko sparaliżowane

Nie tylko Europa mierzy się z ulewnymi deszczami. Nawałnice dotknęły również Chiny. Najbardziej niebezpieczna sytuacja jest w mieście Zhengzhou w środkowej części kraju.

Państwowe media poinformowały, że w wyniku powodzi zginęło co najmniej 12 osób. Wszystkie ofiary to pasażerowie metra. Mieszkańcy nie mogli wydostać się na powierzchnię, ponieważ woda wdarła się do jednego z tuneli.

W sieci pojawiły się nagrania, na których widać, jak woda sięga do pasa pasażerom uwięzionym w metrze. Na filmach można dostrzec, że żywioł dotknął również kierowców samochodów.Woda wdarła się również na teren lotniska w Zhengzhou. Port jest całkowicie sparaliżowany, a służby podjęły decyzję o odwołaniu 300 lotów. Powódź spowodowała również przerwy w dostawach prądu, co zablokowało pociągi.

Zagrożenie w dalszym ciągu jest ogromne. Dlatego też służby postanowiły ewakuować ponad 100 tys. mieszkańców, którzy przebywali w najbardziej niebezpiecznych obszarach. Wśród nich znalazło się ok. 600 pacjentów szpitali.

Takie opady zdarzają się raz na sto lat

Z relacji chińskich mediów wynika, że od soboty do wtorku w Zhengzhou spadło aż 617 mm deszczu. To niewiele mniej niż uśredniony roczny wskaźnik opadów w tym mieście.

We wtorek padł niechlubny rekord w kontekście opadów deszczu na dobę i na godzinę (200 mm). Dla porównania w Niemczech odnotowano 154 mm deszczu w ciągu 24 godzin. Żywioł porywa stojące pojazdy, a chińskie ulice przypominają rwące potoki.

Państwowa telewizja donosi, że powódź przerwała nawet zaporę na zbiorniku retencyjnym w pobliżu miasta. W specjalnym oświadczeniu sztab kryzysowy przekazał, że “takie ulewy zdarzają się w Zhengzhou raz na sto lat”. Zmiany klimatu są ewidentne, więc podobnych obrazków można spodziewać się w niedalekiej przyszłości.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Świat

Znany antyszczepionkowiec przekupiony. Przyjął 10 tysięcy w pieniądzach z Monopoly

Czytaj więcej >

Świat

Niemieckie ambasady opuszczają flagi do połowy. "Znak głębokiego bólu i wstydu"

Czytaj więcej >
Marek Bazak/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Atak dronów na izraelski tankowiec. Rząd Izraela oskarża Iran o atak terrorystyczny

Czytaj więcej >
41-letni Polak cudem uszedł z życiem po wypadku w Norwegii

Świat

Norwegia: kamień ważący tonę spadł na auto Polaka

Czytaj więcej >
JAKUB ORZECHOWSKI / SE /East News

Świat

Niemcy będą wymagali testów od niezaszczepionych podróżnych. Nowe zasady od 1 sierpnia

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Świat

Wygrała w Lotto 33 mln euro. Dowiedziała się po 6 tygodniach

Czytaj więcej >