W walce o prawa prześladowanych Ujgurów. Po naszym artykule do walki dołącza Amnesty International
Amnesty International wzywa chińskie władze do zamknięcia obozów internowania. "Uwolnijmy zaginione i więzione osoby w Xinjiang w Chinach", apelują przedstawiciele organizacji. To efekt naszego artykułu o współczesnych obozach koncentracyjnych w państwie Xi Jinpinga.
"Dla 10 milionów Ujgurów strach jest elementem życia tak naturalnym jak wschodzące nad górami Tienszanu słońce. To mieszkańcy podbitego przez Chiny Wschodniego Turkiestanu, których chińskiemu reżimowi wciąż nie udało się ograbić z resztek narodowej tożsamości. Komunistyczna Partia Chin zabiera im więc to, co jest w stanie - bezpieczeństwo, godność, rodziny i życia, zastępując je przymusową sterylizacją oraz torturami w rządowych obozach. Tych, których jeszcze nie zamknięto, śledzą miliony ulicznych kamer" – pisaliśmy na naszym portalu przed kilkoma zaledwie dniami.
W głośnym artykule Mai Staśko i Maksymiliana Tomanka, którym wkrótce zainteresowały się ludzie kultury i największe media w kraju, opisywaliśmy dramat milionów Ujgurów, zamkniętych we współczesnych obozach koncentracyjnych.
Reakcje na nasz materiał
W ramach trwających przeszło pół roku prac nad materiałem udało nam się porozmawiać z tymi, którzy przeżyli piekło w Sinciangu i uciekli do Europy.
Wkrótce na działania chińskich władz zareagowali przedstawiciele świata kultury i show-biznesu.
Pod listem otwartym skierowanym do marek odzieżowych o całkowite odcięcie się oraz potępienie pracy przymusowej we Wschodnim Turkiestanie podpisali się m.in. Ewa Minge, Natalia Siwiec, Jakub Żulczyk, Red Lipstick Monster, Agnieszka Włodarczyk, Julia Wróblewska, Natsu, Daria Dąbrowska, prof. Roman Kubicki, Karolina Korwin-Piotrowska czy Krzysztof Rutkowski. Sprawą Ujgurów zainteresowały się również polskie media. Po naszej publikacji do walki o prawa Ujgurów dołączyły też organizacje praw człowieka.
Amnesty International: Uwolnij więzionych w Xinjiang!
Petycję o uwolnienie osób osadzonych w obozach lub skazanych bez sprawiedliwego procesu i wysłanych do więzienia w chińskim Regionie Autonomicznym Xinjiang wystosowało Amnesty International.
"Od 2017 r. rząd Chin dokonuje masowych i systematycznych nadużyć wobec muzułmanów mieszkających w Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur" – piszą przedstawiciele organizacji.
I dodają: "Około miliona osób z mniejszości muzułmańskich jest przetrzymywanych w chińskich obozach oraz więzieniach tylko dlatego, że chcieli mówić w swoim języku, wyznawać swoją religię, mieć więcej dzieci czy mieć kontakt z osobami z innych krajów".
Do walki o uwolnienie wszystkich Ujgorów więzionych przez chińskie władze dołączyć może każdy. Petycję Amnesty International odnaleźć można TUTAJ.