wtv.pl > Cbos

Cbos

ośrodek badania opinii publicznej

Sytuacja w Polsce jest w większości źle oceniana przez Polaków
19.03.2022 09:10 Sondaż CBOS: sytuacja w Polsce dobrze oceniana przez osoby starsze i zarabiające mniej

Sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) nie przynosi rządowi Mateusza Morawieckiego dobrych wiadomości. - We wrześniu wzrósł pesymizm w prognozach dotyczących ogólnej sytuacji w kraju - przekazują analitycy.Najbardziej zadowoleni z rozwoju Polski są osoby w grupie wiekowej 65+. Niemniej pozytywnie nastawionych do sytuacji w kraju jest zaledwie 30 proc. osób biorących w badaniu.Im osoby młodsze lub posiadające wyższe wykształcenie tym poziom zadowolenia maleje. Chociaż w stosunku do zeszłomiesięcznego badania pesymistów jest o 2 pkt proc. mniej, to nadal stanowią oni większość.

Kaczyński
19.03.2022 09:10 Ponad połowa Polaków uważa, że Polska idzie w złym kierunku. Jaki będzie miało to wpływ na wybory?

Według nowego sondażu CBOS ponad połowa Polaków nie jest zadowolona z kierunku, w jaki zmierza Polska pod rządami PiS. Największe niezadowolenie widać wśród młodych.Jedynie 30 proc. respondentów uważa, że sytuacja w Polsce jest dobra.

Piotr Molecki/East News
19.03.2022 09:09 Nowy sondaż poparcia. Polska 2050 goni Koalicję Obywatelską

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez CBOS rzuca nowe światło na kwestię poparcia dla partii politycznych. PiS może się pochwalić większym uznaniem niż trzy duże ugrupowania razem wzięte. Powody do obaw ma Donald Tusk, ponieważ do Koalicji Obywatelskiej coraz bardziej zbliża się Polska 2050 Szymona Hołowni.

Najwięcej Polaków nie ufa Jarosławowi Kaczyńskiemu i Pawłowi Kukizowi
19.03.2022 09:07 Najwięcej Polaków wierzy Andrzejowi Dudzie. Podium braku zaufania otwierają prezes Kaczyński i Paweł Kukiz

CBOS sprawdził, komu ufają Polacy i Jarosław Kaczyński nie będzie zadowolony z osiągniętego wyniku. Prezes PiS zajmuje pierwsze miejsce, ale wśród polityków, którym Polacy nie ufają najbardziej. - W sierpniu żaden z polityków uwzględnionych w naszym badaniu nie zdobył zaufania większości dorosłych Polaków - poinformował CBOS.Sondaż zaufania oraz jego braku do polityków pokazuje, jak działania poszczególnych osób oceniają Polacy. Część obozu rządzącego nie ma powodów do zadowolenia i jedną z takich osób jest Jarosław Kaczyński.Aż 52 proc. badanych deklaruje, że nie ufa prezesowi PiS. Zajmuje on na niechlubnym podium pierwsze miejsce. Tuż za nim z wynikiem 51 proc. znajduje się Paweł Kukiz.

polska - sondaż cbos
19.03.2022 09:07 Sondaż CBOS. Coraz więcej Polaków źle ocenia sytuację w kraju

Według najnowszego sondażu CBOS aż 54 proc. Polaków nie uważa, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku. To wzrost w porównaniu do lipca. I najwyższy wynik od marca tego roku.W porównaniu z lipcem odsetek osób, które negatywnie oceniają sytuację w kraju wzrósł o 8 pkt proc. (z 46 do 54 proc.). Jak przypomina Onet, powrócił tym samym do stanu z marca tego roku.Odsetek osób oceniających ją pozytywnie spadł z kolei z 33 do 31 proc. Przewaga głosów krytycznych utrzymuje się od września 2020 roku.[16-26.08.2021; mixed-mode] Odsetek osób oceniających ogólną sytuację w kraju jako złą wzrósł w sierpniu o 8 punktów procentowych (54% wobec 46% w lipcu) i wrócił tym samym do poziomu z marca tego roku.— CBOS (@CBOS_Info) September 6, 2021

sejm - sala plenarna
19.03.2022 09:04 Sondaż CBOS. PiS traci, KO z najlepszym wynikiem w tym roku

Centrum Badania Opinii Społecznej przedstawiło najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych. Gdyby wybory odbyły się w ten weekend, do Sejmu weszłoby pięć formacji. Istotny wzrost zanotowała PO.Z badania CBOS wynika, że zwycięzcą wyborów parlamentarnych nadal okazałaby się Zjednoczona Prawica, po odejściu Porozumienia składająca się z Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski.Chęć oddania głosu na ekipę rządzącą wskazało 34 procent respondentów, co przełożyło się na 2-procentowy spadek ugrupowania w stosunku do stanu sprzed miesiąca.