wtv.pl > Polityka > Nowy sondaż poparcia. Polska 2050 goni Koalicję Obywatelską
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:09

Nowy sondaż poparcia. Polska 2050 goni Koalicję Obywatelską

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez CBOS rzuca nowe światło na kwestię poparcia dla partii politycznych. PiS może się pochwalić większym uznaniem niż trzy duże ugrupowania razem wzięte. Powody do obaw ma Donald Tusk, ponieważ do Koalicji Obywatelskiej coraz bardziej zbliża się Polska 2050 Szymona Hołowni.

Sondaż CBOS. Mocna pozycja PiS

CBOS opublikował wyniki wrześniowego sondażu. Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro mogą być spokojni - na PiS i Solidarną Polskę zagłosowałoby 34 proc. ankietowanych. To dokładnie taki sam rezultat, jak w poprzednim sondażu przeprowadzonym w sierpniu.

Co więcej, partia rządząca ma zdecydowaną przewagę na rywalami. Na PiS i Solidarną Polskę chce oddać głos więcej Polaków niż na Koalicję Obywatelską, Polskę 2050 Szymona Hołowni i Konfederację razem wzięte.

Szymon Hołownia goni Donalda Tuska

Koalicja Obywatelska może poszczyć się poparciem 16 proc. respondentów. To o 2 pkt. proc. mniej niż w sierpniowym badaniu.

Jednak Donald Tusk ma powody do obaw, ponieważ tuż za plecami Koalicji Obywatelskiej jawi się Polska 2050. Na ugrupowanie Szymona Hołowni zagłosowałoby 12 proc. obywateli. To o 1 pkt proc. więcej niż wskazywał sondaż przeprowadzony w sierpniu.

Bez zmian wśród wyborców Konfederacji. Partia może liczyć na uznanie 5 proc. ankietowanych.

Kto znalazłby się poza Sejmem? Progu wyborczego nie przekroczyła Lewica z poparciem 4 proc. To o 1 pkt proc. mniej niż w ostatnim sondażu.

Spadają także notowania PSL-Koalicji Polskiej. Ugrupowanie zdobyło zaledwie 1 proc. głosów, czyli o 2 pkt. proc. mniej niż poprzednio. Znikome poparcie rzędu 1 proc. zdobyły także partia Kukiz’15 (bez zmian w stosunku do sierpniowego badania) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (wzrost o 1 pkt proc.).

Grono niezdecydowanych coraz większe

Zdaniem CBOS najważniejszą zmianą, którą można dostrzec, porównując wrześniowy i sierpniowy sondaż to wzrost odsetka osób niezdecydowanych. W ubiegłym miesiącu 18 proc. Polaków nie wiedziało na kogo oddać głos. We wrześniu takich osób było 22 proc. 

Oznacza to wzrost o 4 pkt. proc. Prawie co czwarty Polak nie ma na tyle sprecyzowanych poglądów, aby wybrać partię, która spełniałaby jego oczekiwania. Przy okazji CBOS przypomina, że grono niezdecydowanych jest obecnie najwyższe od 7 lat.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się we wrześniu, to przy urnach pojawiłoby się 77 proc. ankietowanych, czyli o 2 pkt. proc. więcej niż w sierpniu. Głosować nie zamierza 12 proc. uczestników badania (1 pkt proc. mniej). Interia podaje, że niezdecydowanych co do uczestnictwa w wyborach jest 11 proc. osób (1 pkt proc. mniej).

Sondaż został przeprowadzony w dniach 6-16 września przy użyciu trzech metod: CAPI (wywiad bezpośredni z ankieterem), CATI (wywiad telefoniczny) i samodzielnie uzupełnienie ankiety internetowej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: CBOS sondaż
Powiązane