wtv.pl > Polityka > Sondaż CBOS: sytuacja w Polsce dobrze oceniana przez osoby starsze i zarabiające mniej
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:10

Sondaż CBOS: sytuacja w Polsce dobrze oceniana przez osoby starsze i zarabiające mniej

Sytuacja w Polsce jest w większości źle oceniana przez Polaków
Wikimedia.com/Olaf Kosinsky; Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 de

Sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) nie przynosi rządowi Mateusza Morawieckiego dobrych wiadomości. - We wrześniu wzrósł pesymizm w prognozach dotyczących ogólnej sytuacji w kraju - przekazują analitycy.

Najbardziej zadowoleni z rozwoju Polski są osoby w grupie wiekowej 65+. Niemniej pozytywnie nastawionych do sytuacji w kraju jest zaledwie 30 proc. osób biorących w badaniu.

Im osoby młodsze lub posiadające wyższe wykształcenie tym poziom zadowolenia maleje. Chociaż w stosunku do zeszłomiesięcznego badania pesymistów jest o 2 pkt proc. mniej, to nadal stanowią oni większość.

Sondaż CBOS: większość Polaków źle oenia sytuację w kraju

Kolejne deklaracje Mateusza Morawieckiego dotyczące polepszenia sytuacji w kraju nie są w opinii suwerena wiarygodne. Dowodzi tego najnowszy sondaż CBOS.

52 proc. ankietowanych wskazało, że w Polsce sprawy zmierzają w złym kierunku. Najwięcej negatywnie nastawionych do sytuacji w kraju jest w grupie wiekowej 18-24 (73 proc.).

Większy procent osób źle oceniających obecne wydarzenia w Polsce znajduje się również w grupie osób posiadających wykształcenie wyższe (69 proc.) oraz wśród tych, którzy zarabiają co najmniej 3 tys. złotych na osobę (73 proc.).

Zadowoleni są starsi i biedniejsi respondenci

Sondaż CBOS pokazał, że osoby starsze, w tym emeryci i osoby mniej zarabiające dobrze oceniają sytuację w kraju.

Aż 47 proc. ankietowanych mających 65 lub więcej lat przekazało pozytywną ocenę. Również wysoki wynik zadowolonych osób znajduje się w grupie osób zarabiających od 1 tys. do 1499 zł miesięcznie (46 proc.) oraz osób mających wykształcenie podstawowe (45 proc.).

Najbardziej zdecydowaną grupą społeczną są studenci. Ci ankietowani w czasie sondażu aż w 72 proc. negatywnie ocenili sytuację w kraju. Osoby wchodzące w skład kadry kierowniczej oraz specjaliści także odnotowali wysoki wynik krytycznego stosunku do tego, co dzieje się w Polsce: 71 proc.

Negatywnie na temat obecnej sytuacji wypowiedzieli się również właściciele firm (69 proc.) oraz personel średni i technicy (67 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

W przyszłości nie będzie lepiej

Ankieterzy zapytali respondentów o ich wizje najbliższej przyszłości. Aż 41 proc. badanych uważa, że sytuacja w kraju będzie się dalej pogarszać.

Tylko zaledwie 18 proc. pytanych stwierdziło, że w ciągu najbliższego roku sytuacja ulegnie poprawie.

Sondaż CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia" był przeprowadzany od 6 do 16 września br. Badanie opierało się o procedurę mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie mieszkańców Polski, którzy ukończyli 18. rok życia. W sondażu wzięło udział łącznie 1218 osób i były one losowane z rejestru PESEL.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, cbos.pl, onet.pl Zdjęcie główne: Wikimedia.com/Olaf Kosinsky; Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 de

Tagi: CBOS sondaż
Powiązane