Smog jest zanieczyszczeniem powietrza, mieszaniną mgły ze spalinami. Stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Zawarte w nim związki (takie jak tlenki siarki, tlenek azotu, czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) powodują astmę i duszności. Smog jest również jednym z czynników sprzyjających zachorowaniom na raka płuc. W samym 2010 roku, według danych WHO, z powodu zanieczyszczenia powietrza zmarło 230 tys. osób na świecie.
Choć temat smogu przyciągnął w ostatnich latach uwagę społeczeństwa, jak nietrudno się domyślić, problem nie pojawił się dzisiaj. Jednym z najdotkliwszych przykładów szkodliwego wpływu trującego powietrza na ludzkie zdrowie może być zabójcza mgła, która w 1952 pojawiła się nad Londynem.
Lepiej zostańcie dziś w domu i to nie tylko z powodu koronawirusa. Mimo że epidemia w znacznym stopniu wstrzymała polską i światową gospodarkę oraz transport, smog wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Dziś w niemal całej Polsce ogromny problem stanowi zanieczyszczone powietrze, którego jakość wyraźnie przekracza normy.
W wielu miastach przekroczone zostały normy jakości powietrzaZłą jakość powietrza odnotowano m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach i ŁodziMieszkańcy powinni unikać przebywania na dworzeZalecenia te dotyczą w szczególności kobiet w ciąży, rodzin z dziećmi, osób starszych i chorychJak podaje Polsat News, z informacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wynika, że w piątek w wielu miastach w całej Polsce przekroczone zostały normy jakości powietrza. Złą lub bardzo złą jakość powietrza odnotowano między innymi w Krakowie, Legnicy, Katowicach, Zgierzu czy w Łodzi.
Według ustaleń WHO, których szczegóły przytacza serwis o2.pl, w ubiegłym roku zaledwie 24 spośród 106 monitorowanych przez Światową Organizację Zdrowia krajów spełniało normy dotyczące jakości powietrza.Jak wynika z badań ekspertów, w niektórych regionach poziom zanieczyszczenia przekraczał normy WHO sześcio-, a nawet ośmiokrotnie.