Służby zalecają unikanie wychodzenia z domu. Normy jakości powietrza zostały przekroczone
W wielu miastach przekroczone zostały normy jakości powietrza
Złą jakość powietrza odnotowano m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi
Mieszkańcy powinni unikać przebywania na dworze
Zalecenia te dotyczą w szczególności kobiet w ciąży, rodzin z dziećmi, osób starszych i chorych
Jak podaje Polsat News, z informacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wynika, że w piątek w wielu miastach w całej Polsce przekroczone zostały normy jakości powietrza. Złą lub bardzo złą jakość powietrza odnotowano między innymi w Krakowie, Legnicy, Katowicach, Zgierzu czy w Łodzi.
Przekroczone normy jakości powietrza w Warszawie
Komunikat w tej sprawie wydały także władze Warszawy. "W dniu 26 lutego 2021 r. na obszarze całego województwa mazowieckiego, w tym na obszarze całej Warszawy, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 (100 µg/m3)" - czytamy na portalu um.warszawa.pl.
W związku z tym władze Warszawy zalecają mieszkańcom unikanie przebywania na dworze, unikanie wietrzenia pomieszczeń i zrezygnowanie z aktywności fizycznej na dworze. "Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych" - poinformował urząd miasta.
Przedstawiciele stołecznego ratusza apelują do mieszkańców nie tylko o to, aby w miarę możliwości pozostali w domach, ale także o informowanie straży miejskiej o przypadkach spalania śmieci oraz o ograniczenie korzystania z komunikacji miejskiej.
"Obowiązuje zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach, zakaz rozpalania grilli i ognisk oraz zakaz używania dmuchaw do liści. Aktualna jakość powietrza prezentowana jest w Warszawskim Indeksie Powietrza na stronie wip.um.warszawa.pl oraz platformie Warszawa 19115" - czytamy na portalu uw.warszawa.pl.
Zanieczyszczenia powietrza negatywnie oddziałują na nasze zdrowie, przy czym nie chodzi tylko o układ oddechowy. "Znajdowanie się przez długi czas w środowisku pełnym smogu psuje układ nerwowy, czyli degeneracja mózgu zostaje przyśpieszona, a sama umysłowa sprawność zmniejsza się" - czytamy na portalu alertsmogowy.pl.
Jak podaje alertsmogowy.pl, przekroczone normy jakości powietrza mogą także zwiększać ryzyko występowania wielu innych chorób, powodując alergię, niewydolność oddechową, astmę, zapalenie oskrzeli, chorobę obturacyjną płuc, nowotwory, udary i zawały.
Szczególnie narażone na negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza są kobiety w ciąży. Jak dowiadujemy się ze strony alertsmogowy.pl, przekroczone normy jakości powietrza mogą przyczynić się do poronienia, zgonu płodu lub przedwczesnego porodu dziecka.
Za 50 proc. zanieczyszczeń powietrza odpowiadają według portalu alertsmogowy.pl gospodarstwa domowe. "Domy są ogrzewane stałymi paliwami, w tym węglem, i w zwykłych piecach generujących dużo zanieczyszczeń, a nawet śmieciami, także plastikami. Oprócz tego stosuje się miał i muł, które też szkodzą powietrzu" - czytamy na portalu alertsmogowy.pl.
Źródło: Polsat News, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, alertsmogowy.pl
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Policja nie zareagowała, bo były mąż "nie połamał Katarzynie nóg". Jej piekło trwa od 5 lat
Hanna Lis natrafiła na filmik z Andrzejem Dudą. "Niech on już wraca na narty"