wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Służby zalecają unikanie wychodzenia z domu. Normy jakości powietrza zostały przekroczone

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w kilku największych polskich miastach przekroczone zostały normy jakości powietrza. Złą lub bardzo złą jakość powietrza odnotowano m.in. w Warszawie, Krakowie, Legnicy, Katowicach czy w

  • W wielu miastach przekroczone zostały normy jakości powietrza

  • Złą jakość powietrza odnotowano m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi

  • Mieszkańcy powinni unikać przebywania na dworze

  • Zalecenia te dotyczą w szczególności kobiet w ciąży, rodzin z dziećmi, osób starszych i chorych

Jak podaje Polsat News, z informacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wynika, że w piątek w wielu miastach w całej Polsce przekroczone zostały normy jakości powietrza. Złą lub bardzo złą jakość powietrza odnotowano między innymi w Krakowie, Legnicy, Katowicach, Zgierzu czy w Łodzi.

Przekroczone normy jakości powietrza w Warszawie

Komunikat w tej sprawie wydały także władze Warszawy. "W dniu 26 lutego 2021 r. na obszarze całego województwa mazowieckiego, w tym na obszarze całej Warszawy, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 (100 µg/m3)" - czytamy na portalu um.warszawa.pl.

W związku z tym władze Warszawy zalecają mieszkańcom unikanie przebywania na dworze, unikanie wietrzenia pomieszczeń i zrezygnowanie z aktywności fizycznej na dworze. "Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych" - poinformował urząd miasta.

Przedstawiciele stołecznego ratusza apelują do mieszkańców nie tylko o to, aby w miarę możliwości pozostali w domach, ale także o informowanie straży miejskiej o przypadkach spalania śmieci oraz o ograniczenie korzystania z komunikacji miejskiej

"Obowiązuje zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach, zakaz rozpalania grilli i ognisk oraz zakaz używania dmuchaw do liści. Aktualna jakość powietrza prezentowana jest w Warszawskim Indeksie Powietrza na stronie wip.um.warszawa.pl oraz platformie Warszawa 19115" - czytamy na portalu uw.warszawa.pl.

Zanieczyszczenia powietrza negatywnie oddziałują na nasze zdrowie, przy czym nie chodzi tylko o układ oddechowy. "Znajdowanie się przez długi czas w środowisku pełnym smogu psuje układ nerwowy, czyli degeneracja mózgu zostaje przyśpieszona, a sama umysłowa sprawność zmniejsza się" - czytamy na portalu alertsmogowy.pl.

Jak podaje alertsmogowy.pl, przekroczone normy jakości powietrza mogą także zwiększać ryzyko występowania wielu innych chorób, powodując alergię, niewydolność oddechową, astmę, zapalenie oskrzeli, chorobę obturacyjną płuc, nowotwory, udary i zawały

Szczególnie narażone na negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza są kobiety w ciąży. Jak dowiadujemy się ze strony alertsmogowy.pl, przekroczone normy jakości powietrza mogą przyczynić się do poronienia, zgonu płodu lub przedwczesnego porodu dziecka

Za 50 proc. zanieczyszczeń powietrza odpowiadają według portalu alertsmogowy.pl gospodarstwa domowe. "Domy są ogrzewane stałymi paliwami, w tym węglem, i w zwykłych piecach generujących dużo zanieczyszczeń, a nawet śmieciami, także plastikami. Oprócz tego stosuje się miał i muł, które też szkodzą powietrzu" - czytamy na portalu alertsmogowy.pl.

Źródło: Polsat News, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, alertsmogowy.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Awantura w "Kropce nad i". "A zna pan Mariana Basia?"

  • Policja nie zareagowała, bo były mąż "nie połamał Katarzynie nóg". Jej piekło trwa od 5 lat

  • Hanna Lis natrafiła na filmik z Andrzejem Dudą. "Niech on już wraca na narty"

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >