wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Smog, który zabił 12 tys. osób w kilka dni. Nagrania historycznego zwrotu wprawiają w trwogę

6 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Smog – a raczej wielki smog londyński, bo taką nazwę tego zjawiska przyjęła historia – który 67 lat temu spowił niebo w Londynie, w ciągu kilku dni sparaliżował całe miasto. Brytyjczycy na własnej skórze przekonali się, że powiet

Choć temat smogu przyciągnął w ostatnich latach uwagę społeczeństwa, jak nietrudno się domyślić, problem nie pojawił się dzisiaj. Jednym z najdotkliwszych przykładów szkodliwego wpływu trującego powietrza na ludzkie zdrowie może być zabójcza mgła, która w 1952 pojawiła się nad Londynem.

Smog, który zabił 12 tys. osób

Był 4. grudnia. Dzień przyniósł poprawę pogody. Po kilku dniach bardzo intensywnych jak na londyńskie warunki opadów śniegu nad miastem wreszcie zaświeciło słońce. Mimo tego wciąż utrzymywała się niska temperatura, co zmusiło ludzi do wzmożonego ogrzewania mieszkań węglem, nierzadko złej jakości. Zużycie węgla wzrosło kilkukrotnie. Dodatkowo, antycyklon, który w nocy nawiedził Londyn, spowodował, że zanieczyszczenia nie ulatywały w wyższe części atmosfery, a dym snuł się tuż przy ziemi. Doprowadził również do powstania gęstych mgieł.

Mgła zmieszana z dymem mocno ograniczyła widoczność, jednak przyzwyczajeni do podobnych warunków mieszkańcy Londynu z początku zbagatelizowali problem. Z czasem zorientowali się jednak, że sytuacja przybrała niespotykany wcześniej wymiar. Komunikacja miejska przestała działać, nie jeździły pociągi, nie funkcjonowało lotnisko Heathrow. Zamieszanie wykorzystali również przestępcy – wzrosła liczba kradzieży i włamań do mieszkań.

W zaledwie cztery dni – między 5. a 9. grudnia – gdy w Londynie utrzymywał się trujący smog, śmierć poniosło aż 4 tys. ludzi. Mieszkańcy truli się pyłem węglowym, drobinami popiołu, dymem i tlenkami siarki. Następnie na ostrą niewydolność oddechową zmarły kolejne osoby. Opisana sytuacja doprowadziła ostatecznie do śmierci 12 tys. ludzi.

Tragedia była sygnałem do rozpoczęcia zmian. W myśleniu Brytyjczyków o zanieczyszczeniu środowiska nastąpiły zmiany. Nakazano również wymianę domowych pieców węglowych na gazowe.

Podobne artykuły

wtv.pl

Ekologia

Polacy jeździli po parku krajobrazowym na skuterach. Zostali zatrzymani przez słowacką policję

Czytaj więcej >
wtv.pl

Ekologia

Twórczy recykling, czyli jak artystycznie wykorzystać odpadki, a przy okazji pomóc potrzebującym

Czytaj więcej >
wtv.pl

Ekologia

W Krakowie mają być rozsypywane fusy z kawy. Nowy pomysł

Czytaj więcej >
Dom

Ekologia

Od 1 lipca można będzie złożyć deklarację ws. źródeł ciepła w domach. Wypełnienie obowiązkowe

Czytaj więcej >
WHO zaapelowało o walkę ze smogiem. Naukowcy mówią o nawet 8-krotnym przekroczeniu norm zanieczyszczeń powietrza.

Ekologia

WHO pilnie alarmuje Polaków. Jakość powietrza u nas jest tragiczna

Czytaj więcej >
Extinction Rebellion

Ekologia

"Funkcjonariusz rozcinał zapięcie do roweru na szyi protestującej piłą łańcuchową"

Czytaj więcej >