wtv.pl > Ekologia > WHO pilnie alarmuje Polaków. Jakość powietrza u nas jest tragiczna
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:15

WHO pilnie alarmuje Polaków. Jakość powietrza u nas jest tragiczna

WHO zaapelowało o walkę ze smogiem. Naukowcy mówią o nawet 8-krotnym przekroczeniu norm zanieczyszczeń powietrza.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Według ustaleń WHO, których szczegóły przytacza serwis o2.pl, w ubiegłym roku zaledwie 24 spośród 106 monitorowanych przez Światową Organizację Zdrowia krajów spełniało normy dotyczące jakości powietrza.

Jak wynika z badań ekspertów, w niektórych regionach poziom zanieczyszczenia przekraczał normy WHO sześcio-, a nawet ośmiokrotnie.

WHO: zanieczyszczenia skracają życie o 3 lata

Sytuacja dotycząca jakości powietrza najgorzej prezentuje się w Azji Południowej. Wspomniany portal zaznacza, że najwięcej zanieczyszczeń nadal odnotowuje się w Indiach, mimo że w minionym roku odnotowano tam 15-procentowy spadek.

Mimo 11-procentowego spadku zanieczyszczenia powietrza dane odnotowane w Chinach nadal dwukrotnie przekraczają zalecane przez WHO normy.

W raporcie zwrócono uwagę również na sytuację w Polsce, przekazując, że jakość powietrza w naszym kraju nadal jest niebezpieczna. Eksperci zwrócili uwagę, że głównym problemem naszego kraju jest obecność licznych elektrowni węglowych.

Szczególny nacisk położono na analizę zanieczyszczeń, które generuje położona w Bogatyni elektrownia Turów. Według danych WHO w roku 2017 pochodzące z Turowa zanieczyszczone powietrze doprowadziło do śmierci blisko 120 osób.

>

Podkreślono, że elektrownia wpływa nie tylko na mieszkańców Polski, ale również obywateli sąsiadujących z miejscowością Niemiec oraz Czech.

Z badań WHO wynika, że zanieczyszczenia powietrza mogą skracać średnią długość życia nawet o trzy lata. Z wyliczeń wynika, że rokrocznie powodują około 8 milionów przedwczesnych śmierci.

Światowa Organizacja wystosowała apel do rządów wszystkich krajów, w którym zwrócono uwagę na poważne podejście do sprawy jakości powietrza.

Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem poinformowało, że pandemia stworzyła swoistą furtkę do poprawy sytuacji. W opinii jednego z głównych analityków CREA Lauriego Myllyvirta lockdown jest odpowiednim momentem na rozpoczęcie przejścia na zieloną energię.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: o2.pl

Tagi: Smog Polska