wtv.pl > Podatek Cukrowy

Podatek Cukrowy

Opłata wprowadzona w życie 1 stycznia 2021 roku. Przepisy wdrożyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. W wyniku zmian podrożały napoje zawierające cukier i wszelkiego rodzaju słodziki. Daniną objęto także napoje energetyczne oraz tak zwane małpki.

Jak podatek cukrowy wpłynął na sprzedaż napojów słodzonych?
19.03.2022 08:42 Podatek cukrowy nie był wcale odpowiednim rozwiązaniem? Diametralnie spadła sprzedaż słodzonych napojów

Od 1 stycznia 2021 obowiązuje podatek cukrowyCMR podało dane na temat sprzedaży objętych nim produtkówCzęść napojów gazowanych podrożała nawet o 45 proc.Jak podaje za Centrum Monitorowania Rynku (CMR) Polsat News, obowiązujący od 1 stycznia 2021 podatek cukrowy przyczynił się do spadku sprzedaży objętych nim produktów. Podatek cukrowy składa się z części stałej i zmiennej."Część stała to 50 groszy na litr napoju z cukrem i/lub słodzikiem, dodatek 10 gr za litr napoju z zawartością kofeiny/tauryny. Część zmienna to 5 groszy za każdy gram cukru powyżej jego zawartości 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Wyznaczony został górny limit opłaty, który wynosi 1,20 zł za litr napoju" - tłumaczy CMR.Z części stałej opłaty zwolnione są napoje z zawartością soków owocowo-warzywnych na poziomie co najmniej 20 proc. Z podatku cukrowego zwolnione są także napoje składające się w większości z mleka, np. kawy mrożone, jak również napoje węglowodanowo-elektrolitowe takie jak izotoniki.Najmniejszy wzrost cen w związku z wprowadzeniem podatku cukrowego odnotowano w styczniu 2021 roku w przypadku napojów energetycznych, które w przeliczeniu na litr napoju podrożały średnio o 8 proc. względem końcówki 2020 roku.

wtv
19.03.2022 08:27 Zamieszanie wokół podatku cukrowego. "Masowo kupują po 20 kg cukru białego", co się dzieje?

Podatek cukrowy został nałożony przed Zjednoczoną Prawicę. Obowiązuje od 1 stycznia 2021 rokuDanina obejmuje napoje słodzone, a także zwierające taurynę i kofeinęTymczasem otrzymaliśmy informacje o konsumentach masowo wykupujących cukier biały, nieobjęty podatkiemPrawo i Sprawiedliwość, chcąc walczyć z otyłością, nałożyło na Polaków podatek cukrowy. Większe środki musimy przeznaczać na wszystkie napoje z dodatkiem cukrów, kofeiny i tauryny. W przypadku 1,5-litrowej butelki coli musimy dołożyć aż 1,32 złotych. W ciągu roku przekłada się to na aż 206,63 złotych.

wtv
19.03.2022 08:27 Zaskakujący pomysł na obejście podatku cukrowego, chcieli kupować Coca-Colę jako coś innego. Jest odpowiedź producenta

Podatek cukrowy drastycznie zwiększył ceny napojów słodzonych dostępnych w sklepachW sieci pojawiły się informacje, że część osób obchodzi podatek cukrowy i sprowadza Coca-Colę, jako "odrdzewiacz"Firma zdecydowała się na oficjalny komentarz w tej sprawie, potępia takie działania i podkreśla, że nie wspiera omijania przepisówZgodnie z informacjami krążącymi w sieci i w mediach część osób sprzedających Coca-Colę zaczęła sprowadzać ją w zupełnie inny sposób. Dotychczas napój był zwykłym produktem spożywczym, jednak podatek cukrowy miał sprawić, że niektórzy zdecydowali się na wykorzystanie charakterystycznej cechy czarnego napoju.Przekazano, że część osób rozpoczęła sprowadzanie Coca-Colę, podpisując ją jako "środek odrdzewiający". Pozwala to ominąć nawet 40 procentowe wzrosty cen należnych za słodki napój. Niższa cena za kultowy i uwielbiany przez miliony produkt jest dla konsumentów niczym święty Graal.