Zamieszanie wokół podatku cukrowego. "Masowo kupują po 20 kg cukru białego", co się dzieje?
Podatek cukrowy został nałożony przed Zjednoczoną Prawicę. Obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku
Danina obejmuje napoje słodzone, a także zwierające taurynę i kofeinę
Tymczasem otrzymaliśmy informacje o konsumentach masowo wykupujących cukier biały, nieobjęty podatkiem
Prawo i Sprawiedliwość, chcąc walczyć z otyłością, nałożyło na Polaków podatek cukrowy. Większe środki musimy przeznaczać na wszystkie napoje z dodatkiem cukrów, kofeiny i tauryny. W przypadku 1,5-litrowej butelki coli musimy dołożyć aż 1,32 złotych. W ciągu roku przekłada się to na aż 206,63 złotych.
Od nowego roku podatek cukrowy wywołał zaskakujące i niepokojące reakcje. O co chodzi?
Do naszej redakcji dotarły sygnały o hurtowym wykupowaniu cukru białego, choć nie jest on produktem objętym podatkiem cukrowym. - Pani z zaprzyjaźnionego sklepu PSS Zgoda powiedziała mi, że ludzie masowo kupują po 20kg cukru białego - deklarowała nasza rozmówczyni z Płocka.
Skontaktowaliśmy się z mieszkańcem niewielkiej miejscowości w okolicach powiatu sierpeckiego. Tam również miało dojść do akcji wykupowania cukru. - Poszliśmy do sklepu i stojąc przy kasie, zostaliśmy zaczepieni przez pracownicę sklepu. Pytała nas, dlaczego kupiliśmy tylko jedno opakowanie cukru - słyszymy.
Podczas realizacji płatności kasjerką wskazała, że w całym sąsiedztwie trwa gromadzenie zapasów w postaci cukru białego. - Powiedziała mi, że nawet ona sobie 10 kg już odłożyła - dodawał mieszkaniec wsi w rozmowie z naszą redakcją.
Co ciekawe, powodem dla działania miała nie być nieznajomość przepisów, a lęk przed ich ewentualnym nagłym zaostrzeniem.
Postanowiliśmy sprawdzić, czy podobne zjawisko ma miejsce w Warszawie. Większość naszych rozmówców nie dostrzegła podobnej sytuacji w stolicy. Otrzymaliśmy jednak pojedyncze sygnały o pustych półkach z cukrem w niektórych sklepach, położonych na Bielanach.
Postanowiliśmy skontaktować się z dyskontami, by potwierdzić informacje o wykupowaniu cukru. Otrzymaliśmy odpowiedź od Lidla oraz Biedronki. Redakcji WTV przekazano komunikaty, które nie pokrywają się z informacjami niektórych naszych rozmówców.
- Popyt na cukier biały utrzymuje się w ostatnich tygodniach na stabilnym poziomie - podała Aleksandra Robaszkiewicz z sieci Lidl Polska.
Jakub Mazur z biura prasowego sieci Biedronka również nie dostrzegł zmian w zachowaniu konsumentów. - W naszym dziale raportowania nie zauważyliśmy żadnego trendu na zwiększony popyt na cukier biały po wprowadzeniu podatku cukrowego - podał - Zainteresowanie na cukier rośnie, gdy na produkt zostanie nałożona promocja - dodał w rozmowie z naszą redakcją.
Wiele wskazuje na to, że działania związane z wykupywaniem cukru w ilościach hurtowych nie miało charakteru masowego.
Przyczyn dla niepokojących zachowań można szukać nie tylko w braku zaufania do państwa, ale także w lęku przed ewentualną drożyzną. Krajowy Rejestr Długów 19 listopada przekazał naszej redakcji badania będące "Barometrem oszczędności", wykonanym przez IMAS International.
Z sondażu wynika, że aż 61% mieszkańców naszego kraju znacznie ograniczyło wydawanie pieniędzy na czas pandemii. Z grupy tej wyodrębniono dwie główne przyczyny gromadzenia oszczędności. Pierwsza z nich, obejmująca 43% badanych, dotyczy wzrostu cen i usług. Druga z nich, tj. 35%, odnosi się spodziewanego kolejnego wzrostu cen.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Już dziś wieczorem TVP pokaże film o Amber Gold. Ma uderzyć w Donalda Tuska i jego syna
Kontrowersyjne nagranie księdza w sieci. Interwencja u ministra
Źródło: [WTV]