wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zamieszanie wokół podatku cukrowego. "Masowo kupują po 20 kg cukru białego", co się dzieje?

13 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje podatek cukrowy. Dodatkowa opłata dotyczy jedynie napojów słodzonych, ale również tak zwanych małpek. Tymczasem do naszej redakcji dotarły sygnały, wskazujące na hurtowe wykupowanie cukru białego.

  • Podatek cukrowy został nałożony przed Zjednoczoną Prawicę. Obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku

  • Danina obejmuje napoje słodzone, a także zwierające taurynę i kofeinę

  • Tymczasem otrzymaliśmy informacje o konsumentach masowo wykupujących cukier biały, nieobjęty podatkiem

Prawo i Sprawiedliwość, chcąc walczyć z otyłością, nałożyło na Polaków podatek cukrowy. Większe środki musimy przeznaczać na wszystkie napoje z dodatkiem cukrów, kofeiny i tauryny. W przypadku 1,5-litrowej butelki coli musimy dołożyć aż 1,32 złotych. W ciągu roku przekłada się to na aż 206,63 złotych.

Od nowego roku podatek cukrowy wywołał zaskakujące i niepokojące reakcje. O co chodzi?

Do naszej redakcji dotarły sygnały o hurtowym wykupowaniu cukru białego, choć nie jest on produktem objętym podatkiem cukrowym. - Pani z zaprzyjaźnionego sklepu PSS Zgoda powiedziała mi, że ludzie masowo kupują po 20kg cukru białego - deklarowała nasza rozmówczyni z Płocka.

Skontaktowaliśmy się z mieszkańcem niewielkiej miejscowości w okolicach powiatu sierpeckiego. Tam również miało dojść do akcji wykupowania cukru. - Poszliśmy do sklepu i stojąc przy kasie, zostaliśmy zaczepieni przez pracownicę sklepu. Pytała nas, dlaczego kupiliśmy tylko jedno opakowanie cukru - słyszymy.

Podczas realizacji płatności kasjerką wskazała, że w całym sąsiedztwie trwa gromadzenie zapasów w postaci cukru białego. - Powiedziała mi, że nawet ona sobie 10 kg już odłożyła - dodawał mieszkaniec wsi w rozmowie z naszą redakcją. 

Co ciekawe, powodem dla działania miała nie być nieznajomość przepisów, a lęk przed ich ewentualnym nagłym zaostrzeniem.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy podobne zjawisko ma miejsce w Warszawie. Większość naszych rozmówców nie dostrzegła podobnej sytuacji w stolicy. Otrzymaliśmy jednak pojedyncze sygnały o pustych półkach z cukrem w niektórych sklepach, położonych na Bielanach. 

Postanowiliśmy skontaktować się z dyskontami, by potwierdzić informacje o wykupowaniu cukru. Otrzymaliśmy odpowiedź od Lidla oraz Biedronki. Redakcji WTV przekazano komunikaty, które nie pokrywają się z informacjami niektórych naszych rozmówców.

- Popyt na cukier biały utrzymuje się w ostatnich tygodniach na stabilnym poziomie - podała Aleksandra Robaszkiewicz z sieci Lidl Polska

Jakub Mazur z biura prasowego sieci Biedronka również nie dostrzegł zmian w zachowaniu konsumentów. - W naszym dziale raportowania nie zauważyliśmy żadnego trendu na zwiększony popyt na cukier biały po wprowadzeniu podatku cukrowego - podał - Zainteresowanie na cukier rośnie, gdy na produkt zostanie nałożona promocja - dodał w rozmowie z naszą redakcją. 

Wiele wskazuje na to, że działania związane z wykupywaniem cukru w ilościach hurtowych nie miało charakteru masowego.

Przyczyn dla niepokojących zachowań można szukać nie tylko w braku zaufania do państwa, ale także w lęku przed ewentualną drożyzną. Krajowy Rejestr Długów 19 listopada przekazał naszej redakcji badania będące "Barometrem oszczędności", wykonanym przez IMAS International.

Z sondażu wynika, że aż 61% mieszkańców naszego kraju znacznie ograniczyło wydawanie pieniędzy na czas pandemii. Z grupy tej wyodrębniono dwie główne przyczyny gromadzenia oszczędności. Pierwsza z nich, obejmująca 43% badanych, dotyczy wzrostu cen i usług. Druga z nich, tj. 35%, odnosi się spodziewanego kolejnego wzrostu cen.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Telewizja wypuściła wulgarną taśmę lokalnych polityków PiS. "Tacy sami jesteśmy jak ci w PO czy SLD, każdy jest pazerny"

  • Już dziś wieczorem TVP pokaże film o Amber Gold. Ma uderzyć w Donalda Tuska i jego syna

  • Kontrowersyjne nagranie księdza w sieci. Interwencja u ministra

Źródło: [WTV]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >