wtv.pl > Polska > Kraków: Niektóre punkty wstrzymują szczepienia Moderną. Preparaty nie dotarły
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:48

Kraków: Niektóre punkty wstrzymują szczepienia Moderną. Preparaty nie dotarły

W Krakowie w trzech punktach przekładane są szczepienia preparatem Moderna
Jakub Kaminski/East News
  • Kraków zmuszony został do informowania pacjentów chcących zaszczepić się Moderną, że nie będzie to możliwe

  • Dotyczy to wszystkich osób mających stawić się w punktach dziś i jutro, czyli 25.05 oraz 26.06

  • W poniedziałek 24.05 zdecydowano się na częściowe odwołanie szczepień preparatem Moderny

  • Krakowski ratusz wskazuje, że do trzech punktów w mieście nie dotarły zaplanowane dostawy z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

Część osób, które zdecydowały się na wybranie szczepienia preparatem Moderny, może otrzymać pilny telefon. Krakowski magistrat poinformował, że odwołano zaplanowane dostawy szczepionek i konieczne jest przekładanie zaplanowanych na środę wizyt w trzech punktach.

Wcześniej Michał Dworczyk przekazywał informacje o problemach związanych z dostępnością szczepionki Johnson&Johnson, a teraz media i samorządowcy przekazują wiadomości na temat podobnej sytuacji z preparatem Moderny.

W Krakowie część pacjentów, którzy jutro mieli stawić się w punkcie szczepień i przyjąć szczepionkę Moderny otrzyma telefon. Okazuje się, że do trzech punktów w stolicy Małopolski nie dotarły zaplanowane dostawy.

Narodowy Program Szczepień: Kraków odwołuje środowe szczepienia Moderną

Niestety Moderna nie dotarła do Krakowa w takiej ilości, jak zakładano. Zaczęto informować pacjentów zapisanych na wtorek oraz środę o tym, że w tych dniach zdecydowano się na całkowite wstrzymanie zaplanowanych tym preparatem szczepień.

Wcześniej, w poniedziałek 24 maja, zdecydowano się jedynie na ich ograniczenie. Dlaczego Moderna nie dotarła do Krakowa? Magistrat tłumaczy to brakiem dostaw ze strony Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Gdzie jutro nie odbędą się szczepienia szczepionką firmy Moderna? Mowa o trzech krakowskich lokalizacjach:

  • TAURON Arena Kraków, ul. Stanisława Lema 7

  • Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie, ul. Wielicka 267

  • hala sportowa WKS Wawel, ul. Podchorążych 3

Zaproponowane zostaną inne terminy

W komunikacie widocznym w Biuletynie Informacji Publicznej przeczytać można, że krakowscy urzędnicy będą kontaktować się ze wszystkimi osobami, których termin szczepienia musi ulec zmianie.

Część osób mających przyjąć szczepionkę Moderny już otrzymała wiadomość o tym, że nie dotarła ich dostawa z RARS. Niektórzy dopiero jutro odebrać mogą telefon wyjaśniający tę sytuację.

Telefony otrzymać mogą również seniorzy. Nie jest to jednak związane z problemami krakowskiego ratusza z dostępnością szczepionki Moderny. NFZ ma zachęcać seniorów do szczepień w osobistych telefonach (więcej informacji na ten temat znaleźć można >TUTAJ<), które będą podkreślać korzyści płynące z uczestnictwa w Narodowym Programie Szczepień.

Czy strona rządząca zdecyduje się na skomentowanie zamieszania ze szczepionką Moderny?

Możliwe, że tym razem Michał Dworczyk nie zdecyduje się na osobiste słowa skierowane do pacjentów, którzy muszą poczekać na swoją kolej szczepienia. Wcześniej przy komentowaniu problemów z dostawami J&J wskazywał, że wina leży po stronie firmy Jenssen (więcej na ten temat dowiesz się >TUTAJ<).

Szybko na jaw wyszło jednak, że deklaracja Michała Dworczyka nie pokrywa się ze stanowiskiem producenta szczepionki J&J (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<). Rzecznik firmy Jenssen wskazał, że jedynym zobowiązaniem jest dostarczenie do Polski do końca roku 17 mln dawek szczepionki.

W przypadku problemów Krakowa z dostępnością szczepionki Moderny nie podano, dlaczego doszło do braków dostaw preparatu. Nie przekazano również czy problem jest jednorazowy, czy najbliższe dni przyniosą ze sobą podobne wiadomości.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: bip.krakow.pl / Wirtualna Polska