wtv.pl > Pogoda > W kraju nadal niebezpiecznie w związku z burzami. W piątek zagrzmi na wschodzie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:53

W kraju nadal niebezpiecznie w związku z burzami. W piątek zagrzmi na wschodzie

Grad, ulewy i burze nieustannie zagrażają mieszkańcom Polski. IMGW ostrzega konkretne regiony
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Piątek będzie kolejnym dniem, gdy nad Polską przetaczać będą się burze. IMGW wydało alerty dla wschodu, południowego wschodu oraz części centrum Polski.

Początek weekendu nie przyniesie wytchnienia od niebezpiecznych burz. Polska nadal znajduje się w strefie wpływów atmosferycznych, które przynoszą ze sobą nawałnice z gradem.

Już teraz w części kraju mają miejsce intensywne opady. Tworzącym się obecnie burzom towarzyszyć będzie również grad. IMGW wydało już ostrzeżenia przed upałami i burzami. W piątek najgroźniej będzie na wschodzie kraju.

IMGW wydaje alerty przed burzami. Niebezpiecznie jest już teraz

Tuż po godzinie 12 IMGW poinformowało, że superkomórka burzowa obecna jest już nad Podhalem oraz w Tatrach. Sytuacja poważna jest również na północy woj. podkarpackiego oraz południa woj. lubelskiego. Tam znajduje się druga strefa piątkowych burz.

- Podczas najsilniejszych burz opady mogą sięgać punktowo 60 mm, a porywy wiatru 100 km/h - przekazali eksperci IMGW. Ostrzeżenia II stopnia objęły przede wszystkim wschód kraju.

Alerty II stopnia obowiązują od powiatu suwalskiego i monieckiego, poprzez powiat białostocki, łukowski, lubelski i janowski, aż do powiatów rzeszowskiego, krośnieńskiego i bieszczadzkiego.

Niebezpiecznie jest również na południu. W powiatach gliwickim, rybnickim, żywieckim i nowosądeckim również wydano ostrzeżenie II stopnia przed burzami. Nieco spokojniej będzie na zachód od regionów najbardziej zagrożonych burzami. Tam zdecydowano o wydaniu alertów I stopnia.

>

Źródło: IMGW

Ostatnie dni przynoszą ze sobą ulewy i nawałnice

W ciągu mijającego tygodnia wielokrotnie informowaliśmy o niebezpiecznych zdarzeniach i akcjach straży pożarnej w związku z nawałnicami przetaczającymi się przez kraj.

W wyniku ostatnich burz dość mocno ucierpiał Poznań. Zalaniu uległ również parking podziemny Atrium Copernicus w Toruniu. Niebezpiecznie było także w Janowie Lubelskim, gdzie od rażenia piorunem zapaliła się stodoła.

W czwartek burze nie ominęły również Krakowa. Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie podała, że w ciągu ostatniej doby strażacy podjęli w woj. małopolskim blisko 500 interwencji. Zerwanych zostało 25 dachów. Łączna liczba uszkodzonych budynków to aż 225.

Polacy pokazują siłę żywiołu

Nie ma dnia, by w sieci nie pojawiały się zdjęcia ogromnych kul lodu spadających na ulice. Eksperci IMGW apelują, by w czasie gradu przede wszystkim znaleźć sobie kryjówkę chroniącą przed uderzeniami.

W piątek doszło już do gradobicia. W Zakopanem spadały kule lodu większe monet. W czwartek w Nowym Sączu grad był jeszcze większy. Nie ulega wątpliwości, że niebezpieczeństwo związane z ewentualnym urazem po uderzeniu kulą lodu jest duże.

W czasie piątkowej burzy w Zakopanem uszkodzeniu uległo kilka aut. Pojazdy w wyniku gradobicia mają zbite szyby. Kilka osób odniosło niegroźne rany po tym, jak spadły na nie kule lodu.

Warto na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez ekspertów. Interaktywne i dynamiczne mapy meteorologów pomogą przygotować się do nagłych zjawisk pogodowych i ograniczyć ryzyko znalezienia się w centrum burzy bez możliwości zabezpieczenia się przed nią.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl

Zdjęcie wyróżniające: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News